Letošní ročník Akademie pro začínající podnikatelky – Academy for Women Entrepreneurs (AWE), vzdělávací projekt, který za Českou republiku pořádá nezisková organizace Business & Professional Women CR za podpory Velvyslanectví USA v ČR, absolvovalo 45 žen, které chtějí své podnikání profesionálně rozvíjet.
AWE před třemi lety iniciovala americká vláda. V roce 2021 se studijní programy AWE objevily ve více než 75 zemích. Business & Professional Women CR byla vybrána jako jediná organizace, která tento projekt realizuje v České republice.
Od března do června studentky prošly 13 workshopy v angličtině a setkávaly se s facilitátorkami. Výstupem je kompletní byznys plán se všemi náležitostmi. V závěrečné soutěži získala cenu za nejlepší projekt honorovaný částkou 50 tisíc korun Eliška Stofferová s českou přírodní kosmetikou Anela. Druhé místo obsadila Kateřina Dvořáčková s projektem Vestibul Interier a třetí místo připadlo Kamile Walkové se vzdělávací platformou MedTech Edu.
Studijní program AWE je určen začínajícím podnikatelkám nebo ženám s podnikatelským plánem. Jedná se o online vzdělávací program vyvinutý prestižní Thunderbird School of Global Management na Arizonské státní univerzitě ve spolupráci s Freeport MacMoran Foundation. Úspěšné absolventky akademie obdržely prestižní certifikát Thunderbird School of Global Management.
Přirozená komunita cílevědomých podnikatelek
„Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 100 zájemkyň o studium. Výběr 45 žen, které byly ke studiu nakonec přijaty, nebyl vůbec jednoduchý,“ uvedla Lenka Šťastná prezidentka pořádající organizace Business & Professional Women CR, a dodala: „Adeptky musejí prokázat dobrou znalost anglického jazyka, disponovat potřebnými časovými možnostmi a současně být zapálené do dalšího seberozvoje včetně potenciálu progresu svého podnikatelského záměru.“
Akademie zahrnuje online studium, networking a pravidelná setkávání s facilitátorkami. Těmi byly pro ročník 2023 Venda Vaníčková, která spolupracuje na Programu osobního rozvoje pro Čechy v eurounijních institucích, Julie Válková, marketingová konzultantka a pořadatelka odborných konferencí, a Šárka Rooya Jiřičná, mentorka podnikatelek zaměřených na fyzické produkty.
Kromě facilitátorek jsou studentky inspirací i samy sobě. Díky studiu a sdílení znalostí a zkušeností každé z nich vzniká přirozená komunita aktivních žen se zájmem o byznys a podnikání.
Nejúspěšnější projekt ročníku 2023
Absolventky akademie mají možnost přihlásit své projekty do soutěže o nejúspěšnější projekt. Porota, v níž zasedly Irena Prášilová, ředitelka CTO Office ve společnosti MSD, Ivana Šedivá, profesionální mentorka, byznys koučka a členka boardů, a Andrea Ferancová Bartoňová, zakládající partnerka společnosti Espira Investments, jako nejlepší z nich vyhodnotila českou přírodní kosmetiku Anela Elišky Stofferové. Vítězka obdržela šek na 50 tisíc korun.
Irena Prášilová udělila speciální cenu v podobě kurzu osobního brandu také Kateřině Dvořáčkové z Vestibul Interieru, která v celkovém hodnocení skončila na druhém místě.
„Všechny studentky prokázaly pevnou vůli a velkou chuť využít všechny nabité informace na maximum. Jsem pyšná na to, že se v každém ročníku setkávám u českých podnikatelek s inspirativními nápady, odhodláním a nadšením. Akademie může i díky podpoře a spolupráci s Velvyslanectvím USA v České republice nabídnout opravdu unikátní program. Na místě je velké poděkování, že si právě naši organizaci vybralo jako realizátora AWE. Navíc byl závěrečný ceremoniál spojený s předáním certifikátů úspěšným absolventkám díky prostorám, které nám velvyslanectví zapůjčilo, opravdu krásný a na patřičné úrovni,“ uzavřela Lenka Šťastná.
Business & Professional Women CR z. s.
BPWCR je veřejně prospěšná organizace, která propojuje aktivní ženy s cílem podpořit ekonomickou nezávislost žen. Celoročně vede kampaň za #rovnéplaty, medializuje ženské vzory, organizuje dvoudenní konferenci Equal Pay Day a mentoringové programy, dlouhodobě podporuje téma postavení a vliv žen ve společnosti.
BPWCR je součástí mezinárodní sítě BPW International, jež působí ve více než 100 zemích světa a navazuje na odkaz Františky Plamínkové, jedné z prvních českých členek a zakladatelek BPW z roku 1930. Českou organizaci založila v roce 2010 Lenka Šťastná s vizí, že když se ženy propojí a podpoří, dokážou neuvěřitelné věci.