S dobročinností se Eva Prokešová z JTI potkala už jako malé dítě a silně ji to formovalo. Ovlivnilo ji to natolik, že dnes vymýšlí jeden dobročinný projekt za druhým a v posledních dvou letech stojí i za zrodem největší tuzemské konference Good Company Circle, která propojuje firmy i neziskovky. V současnosti už totiž firmám podle ní nestačí jen zasadit pár stromů nebo přispět na charitu, musí se snažit pomáhat společnosti mnohem více a to podle všech tří principů společenské odpovědnosti ESG.
Jaká dobročinná či filantropická aktivita ve světě či v Česku vás v uplynulém roce nejvíce nadchla a proč?
Mám takových hned deset. Nejvíce mě zajímají projekty, které propojují spolupráci mezi byznysem a neziskovým sektorem v sociální oblasti. To považuji za naprosto důležité pro budoucí rozvoj naší společnosti. Těch nejlepších deset projektů v České republice, které tuto synergii splňují, jsme pečlivě vybrali a letos v březnu představili v podobě fotografické výstavy Good Company Circle na půdě Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku s europoslankyní Radkou Maxovou a Markem Angelem.
A můžete nějaké z těchto projektů přiblížit?
Projekt, u kterého jsem stála od jeho samotného zrodu, je například první Oděvní banka v Čechách. Začalo to u firemních sbírek oblečení, průzkumu o udržitelné módě a přístupu Čechů k ní. Díky spolupráci JTI a Klubu svobodných matek jsme pak vytvořili výjimečný projekt Oděvní banky. Za dva roky už tento projekt rozeslal 20 tisíc krizových balíků a rozdal 80 tun oblečení lidem v nouzi a finanční tísni. Díky krizovým balíkům obléká desítky tisíc chudých, podporuje cirkulární ekonomiku a spolupracuje s více jak 210 neziskovými organizacemi. Oděvní banka letos vznikla jako samostatný subjekt a oddělila se i od Klubu svobodných matek. Předvedla se i v novém „kabátě“ a její web je dostupný i v anglické mutaci, protože je o ní velký zájem i ze zahraničí. Dostala také ochrannou známku a záštitu od První dámy, Evy Pavlové, nebo české vlády.
Dalšími obdivuhodnými projekty propojujícími firemní a neziskový sektor jsou ale i Armáda spásy a Mondelēz International, ŽIVOT 90 a JTI (Japan Tobacco International), Nadační fond Kapka naděje a Shell, Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové a ČSOB Finančná skupina, Equal Pay Day Česko a Business & Professional Women CR, Nadace Terezy Maxové dětem / Tereza Maxová Foundation a ING, Zvon #9801 a J&T REAL ESTATE CZ, Centrum Paraple a Plzeňský Prazdroj, Be Charity a Mary Kay Czech Republic and Slovakia. Všechny tyto projekty představují úspěšnou práci, kvalitní a smysluplné projekty, které by bez spolupráce mezi neziskovým, komerčním a dnes i politickým sektorem neexistovaly. Jsou dnes navíc i inspirací pro další firmy, spolky, jednotlivce, a dokonce i politické orgány. Nyní o nich můžete i sami hlasovat na www.goodcompanycircle.com. Na naší konferenci Good Company Circle, která se bude konat 10. října v Galerii Mánes, pak dvěma nejlepším programům, pro které hlasovali jak europoslanci, tak veřejnost, předáme ocenění GCC Awards. (...)
Celý rozhovor si můžete přečíst na stránkách Newstream zde.