Hlavně předsudky ženám stále brání v kariérním postupu. Jejich větší zapojení do byznysu je přitom výhodné pro firmy i celou ekonomiku, píše v komentáři marketingové ředitelka společnosti Mars střední Evropa Daniela Hlaváčková.
České ženy vydělávají o 18 % méně než muži, nejhorší nerovnost panuje na vedoucích pozicích. Genderově rozmanité týmy přitom přináší firmám měřitelné výhody – jsou kreativnější a efektivněji se rozhodují. Podporu rovných příležitostí v zaměstnání považuje marketingová ředitelka společnosti Mars pro střední Evropu, Daniela Hlaváčková, za povinnost každého z nás.
Ženy se na cestě za kariérním rozvojem stále potýkají s řadou překážek. Světové Ekonomické Fórum odhaduje dobu potřebnou k dosažení rovnosti žen a mužů na 132 let. Před pandemií to přitom bylo „pouhé“ století.
České ženy podle Eurostatu stále vydělávají průměrně o 18 % méně než muži, přičemž největší nepoměr panuje u profesí, jako jsou řídicí pracovníci nebo zákonodárci. Na takových pozicích ženy musí pracovat v průměru o 65 dní déle než muži, aby dosáhly na stejnou odměnu.
Mezera v platech často bývá výsledkem zajetých zvyklostí, nikoli záměrem jednotlivých firem. Přesto, nebo možná právě proto, se za posledních 21 let situace zlepšila o pouhých pět procent. Nastal skutečně nejvyšší čas udělat z rovnosti téma nás všech a začít se aktivně zajímat o to, zda jsou ve firmách nastaveny doopravdy férové podmínky a příležitosti.
Výhody pro celou společnost
Četné studie ukazují, že větší zapojení žen do byznysu a veřejného dění přináší měřitelné výhody pro samotné firmy i pro ekonomiku jako celek, a především pro společnost. Obchodní oddělení s rovným zastoupením žen a mužů dosahují statisticky vyšších zisků než týmy, kde dominují pouze muži. Genderově vyrovnané týmy se také efektivněji rozhodují.
Diverzita na pracovišti propojuje osobnosti z různých prostředí, což podporuje kreativitu a rozšiřuje obzory. (...)
Celý článek si můžete přečíst na Seznam Zprávy zde.