Skip to main content
aktualitaAnchors for the Future

Hry, které mění svět

Vyzkoušely jsme sílu metody design thinking při tvorbě hry pro dívky

Autorka: Hana Müllerová, členka organizace BPWCR a zakladatelka Baby Office

 

Být členkou organizace BPWCR pro mě znamená nejen kontakt s inspirativními ženami a impulsy pro osobní rozvoj, ale také možnost zapojit se projektů, které mají ambice měnit svět.

V rámci projektu Anchors for the Future jsme se v červnu vypravily do polského města Opole za našimi partnery z Fundacja Laboratorium Zmiany. Cílem cesty bylo vytvořit zábavně vzdělávací hru pro dívky, která jim pomůže uvědomit si své možnosti a zvednout sebevědomí.

Karolina a Magdalena z hostitelské organizace Fundacja Laboratorium Zmiany jsou zkušené trenérky a facilitátorky. Připravily pro nás nabitý program, kterého jsme se zúčastnily společně se zástupci dalších partnerských organizací .ze Španělska (Jovesólides) a Portugalska (CAI - Associação Internacional).  Od prvního setkání až po závěrečné shrnutí jsme tvrdě pracovali, ale byla to práce plná energie, radostných momentů a chvilek dojetí.

Po prvním seznámení a ujasnění si, co vlastně očekáváme, jsme si vyzkoušeli  hru „Zmapuj se“. Vtipná a svižná hra s hlubokým dopadem, vznikla z potřeby mírnit fundamentalismus a rasovou nesnášenlivost. Hra vznikla stejným způsobem, jaký jsme se chytali aplikovat my, pomocí metody design thinking.

Tvorba hry ve 4 krocích

Metoda design thinking je zaměřená na efektivní řešení problémů. Začíná definicí toho, co chceme dosáhnout, přes mapování cílové skupiny, vytváření prototypů, testování až po finální produkt.

“Co mě nejvíc oslovilo, byl striktní časový harmonogram, který nám pomohl udržet pravidlo zlatého trojúhelníku, tedy čas - peníze – výsledek. Pokud jste omezeni časem, vaše práce je rychlejší, účelnější a efektivnější.”

Mezinárodní prostředí bylo velkou inspirací pro všechny zástupce partnerských organizací, kteří vytvořili jeden silný kreativní tým a zvláště v průběhu náročného brainstormingu přinášeli své zkušenosti a znalost lokálních komunit.

Testujeme prototyp

Hru pro nás otestovaly tři mladé ženy. Do poslední chvíle jsme netušili, zda to bude fungovat. Na samotnou finální tvorbu prototypu hry jsme měli pouhých 20 minut.

Dívky přišly a nám se klepala kolena. Ale když rychle pochopily pravidla a pustily se do hry, veškeré napětí z nás spadlo a užívali jsme si spolu s nimi. Sršely nápady a dávaly nám perfektní zpětnou vazbu.

Všechny nás zaplavila radost a vděčnost za možnost dělat práci, která má smysl. Vytvořili jsme něco, co je užitečné a co má velký potenciál pomoci lidem z různých koutů naší zeměkoule.

Naše práce testováním ale nekončila. Měli jsme před sebou poslední “plánovací” den, během kterého jsme si ujasnili jak s prototypem pracovat dále tak, aby z něj vzešla co nejlepší finální verze hry.

Chcete se do vývoje hry zapojit také? Máte ve svém okolí mladé ženy ve věku 13-21 let, nebo jste jimi právě vy? Pojďte s námi vyzkoušet prototyp a společně z něj vytvoříme hru, která pomůže rozvíjet klíčové dovednosti dalším.

Doporučuji shlédnout

John Hunter: Učení pomocí Hry na světový mír
Hra na světový mír(World Peace Game), kterou vymyslel pedagog John Hunter, vtahuje děti do světové politiky. Dává jim šanci řešit zásadní otázky kolem bezpečnosti, udržitelnosti a stability vlastní země. Děti se učí komunikovat, vyjednávat a hledat řešení.

Uzdrav svůj mozek videohrami: Víte, že tetris a podobné hry pomáhají léčit posttraumatickou stresovou poruchu?

Hraní může náš svět zlepšit: Co by se stalo, kdyby se vášeň, kterou hráči věnují videohrám, proměnila a dokázali bychom ji využít pro změnu světa?