Přečtěte si další blog od Mariky Čupy , která 25.8. na Women’s FINdependence day povede panelovou diskuzi o základech investování Ženy jako investorky.
Averze žen k riziku – proč z ní neudělat výhodu při investování?
Často čtu, že ženy mají k riziku averzi a to je, mimo jiné, může odrazovat od aktivního investování, které je vnímáno jako riskantní činnost. Dnešní blog je takové malé zamyšlení na téma, co kdybychom se na to podívali opačně, totiž, že averze k riziku může být naopak obrovská výhoda, ze které mohou ženy při investování benefitovat?
Sklenice je poloplná
Asi každý zná přirovnání \“sklenice je buď poloprázdná nebo poloplná\“, a tam přesně mířím. O investování a kapitálových trzích čtu neustále už přes 20 let a kdykoli narazím na článek o ženách a investování, averze k riziku bývá citovaná jako jeden z důvodů, které mohou ženy od investování odrazovat.
Ale je averze k riziku při investování opravdu nevýhoda? Snad každý zná základní princip v investování: \“Čím vyšší riziko, tím vyšší zisk.\“ Podle hezké definice FCA, neboli Financial Conduct Authority, což je britský orgán dohledu ve finančním sektoru: \“Investice s vysokým riskem mohou nabídnout šanci vyššího výnosu než jiné typy investic, také ale zvyšují riziko pro vaše peníze. To znamená, že když si vedete dobře, investice s vysokým riskem vám mohou přinést vysoké výnosy. Ale pokud se věci pokazí, můžete ztratit všechny své investované peníze. A šance, že se věci pokazí, je vyšší.\“ (zdroj: www.fca.org.uk).
Já osobně bych k tomuto principu dodala ještě jednu velmi důležitou věc, totiž že čím vyšší riziko, tím vyšší šance, že se nadprůměrného zisku nedočkáte, protože mezitím vymažete váš obchodní účet.
Věci ale nejsou černobílé. Investičních nástrojů je nespočet a jsou investice, které jsou hodně rizikové, ale také investice, které jsou rizikové o dost méně. Protože výše uvedené pravidlo risk versus výnos funguje i opačně, investice s nižším rizikem také sebou nesou šanci nižšího výnosu. Nižší výnos zní samozřejmě méně sexy než vyšší výnos. Ale já bych k tomu dodala, že investice s nižším rizikem přináší i výhody, totiž že zvyšují šanci, že nevymažete svůj obchodní účet a tím pádem se dříve či později dočkáte nějakého zisku.
Averze k riziku totiž nemusí znamenat, že trhy nejsou místo pro vás. Je dobré znát sama sebe, přijmout, že riziko prostě nemám ráda a vybrat si takové instrumenty, které se mnou a mým rizikovým profilem dobře sedí. A o tom pro mě investování je – najít to, co mi sedí.
Jak tedy ženy mohou z averze k riziku benefitovat?
Pokud bychom to otočili tak, že averze k riziku není stopka v investování, ale naopak jí můžeme vnímat jako výhodu, jsou další kroky už jednoduché. Na trhu existuje hodně instrumentů a obchodních stylů, stačí začít hledat, co vám a vašemu risk profilu sedí.
Nikdo mi nevymluví, že když koupím třeba americký index S&P 500 a můj časový horizont bude 5 let a více, že je to riziková investice. Jistě, trhy se pohybují nahoru a dolů, někdy hodně prudce, takže i hodnota investic například do indexu může, a zcela jistě bude lítat nahoru a dolů. Ale statistika je na straně těch, kdo vidí trhy dlouhodobě. Dlouhodobý průměrný výnos amerického indexu S&P 500 se pohybuje mezi 8 a 10 %, takže pokud si řeknete, že vám takový výnos dlouhodobě stačí, pak nejste nuceny jít do vysoce rizikových investic, které sice někomu mohou krátkodobě přinést dvou či tří ciferný roční výnos, ale drtivá většina lidí, zejména těch nezkušených, stihne smazat svůj obchodní účet dříve, než se stihne na trhu vůbec rozkoukat.
Pokud bych tedy měla odpovědět na otázku, jak tedy ženy mohou z averze k riziku benefitovat, moje odpověď by byla tato: berte averzi k riziku jako vaši velkou výhodu, která vám při investování může pomoci, ne vám v něm bránit. A poohlédněte se po takových typech investic, které vám budou sedět a které sice přinesou nižší výnos, ale nebudete je vnímat jako příliš rizikové. Jako méně rizikové investice na trzích je možné vnímat například akcie nadnárodních, stabilních a finančně silných společností nebo americké akciové indexy. Do detailu bohužel není možné jít, ani nemohu uvádět konkrétní akcie konkrétních společností, které jsou brány jako \“low risk\“, mohli bychom mít trable, že poskytuji investiční doporučení (právnická minulost se u mě bohužel nezapře :-).
Investování do akcií jako prostředí dokonale rovných příležitostí
Vím, že se teď možná pouštím na tenký led, ale uvědomila jsem si, že investování do akcií je možné vnímat jako oblast s dokonale rovnými příležitostmi pro muže i ženy. A proč?
- ve vyspělých zemích si může účet u brokera otevřít žena stejně jako muž, nikdo to neřeší
- na akciovém trhu jste anonymní, je jedno, kdo jste, rozhoduje, jestli vyděláváte nebo proděláváte
- o výši odměny, tedy o tom, kolik na trhu vyděláte, rozhodujete jenom vy a vy samy
- a pokud na trhu proděláte, je to také pouze vaše \“zásluha\“, nikoho jiného
- žádný skleněný strop na trhu není
- investovat do akcií můžete v pohodě i s dětmi, je úplně jedno, jestli kojíte nebo jste doma s nemocným dítětem a u toho sledujete grafy nebo čtete ekonomické zprávy
- nediskriminuje vás věk, ba naopak, investování je jedna z oblastí, kde čím jste starší a máte více zkušeností, tím vyšší je pravděpodobnost, že budete lepší a lepší.
Buď je člověk dobrý a vydělává nebo ne a prodělává. Je jedno, jestli jste žena nebo muž. Když tak nad tím přemýšlím, je to vlastně další skvělý důvod, proč by se ženy měly pustit aktivněji do investování.
Jasně, investování sebou přinese spoustu dalších výzev, ale jediný boj, který člověk svádí, je boj sám se sebou, nebojujete o povýšení, o stejný plat a rozhodně nemusíte nikomu nic dokazovat.
Závěrem
Takže milé dámy, mám pro vás vzkaz. A protože je to osobní vzkaz, prosím přeberte si ho po svém, pokud s vámi rezonuje, je to fajn a pokud nerezonuje, je to také fajn.
Přestaňme vnímat to, že jsme ženy, při investování jako nevýhodu a stopku, a pojďme těžit právě z toho, že jsme ženy a řadu věcí máme nastavených jinak. Možná bude mít většina žen o dost jiný investiční styl, než mívají muži, ale to je úplně jedno. Investování totiž není soutěžní disciplína o to, kdo je lepší, jestli ženy nebo muži. Zásadní je, aby si každý, v našem případě každá žena, našla investiční styl, který vyhovuje jí a její povaze a mentálnímu nastavení a o tom to pro mě je.
Hodně štěstí a dobré obchody!
Marika Čupa