Akční ženy: „Domov je tam, kde je slyšet zvuk paliček“, říká Petra Jelínková, studentka AWE

Petra Jelínková se věnuje výrobě paličkovaných šperků. Pomocí dřevěných paliček jí pod rukama vzniká unikátní krajka. Díky tomu dává život tradičnímu českému řemeslu a proměňuje ho do moderního designu. Nedávno založila vlastní značku Síla rukou. Krajkové šperky jsou velice lehké, to ocení především ženy u náušnic. K výrobě používá komponenty z chirurgické oceli, perly, minerály, a především speciální nitě, díky kterým šperky vypadají jakoby byly vyrobené ze zlata nebo stříbra.

Petro, paličkování je sice naše tradiční řemeslo, ale asi to již není běžný koníček. Jak jste se k paličkování dostala?

Když jsem byla malá, tak u nás paličkovala moje maminka. Živě si pamatuji, jak stojí maminčin stáveček (stojánek) uprostřed obývacího pokoje a ona paličkuje. Jako dítěti se mi líbil zvuk paliček, jak do sebe při práci ťukají. Vždy, když se maminka od paličkování vzdálila, tak jsem jí s krajkou šla pomoct. Paličky mi v rukou lítaly všemi směry ve snaze mamku co nejvíc napodobit. A ona pak zase dlouze párala…

Paličkovat jsem se začala učit, když jsem začala chodit do školy, mamka vedla i kroužek paličkování. Svůj první řetízek jsem vyráběla na peřince (herduli), na které se moje mamka učila paličkovat. Má pro mě velkou citovou hodnotu. Peřinku mám schovanou a jednou na ní chci učit paličkovat i své děti. Do kroužku paličkování jsem chodila asi 2 roky a pak jsem paličky na několik let odložila. Vlastně jsem techniku paličkované krajky úplně zapomněla. Mrzelo mě to, ale nějak na paličkování nebyl čas.

Až na vysoké škole jsem paličky zase vytáhla a mamka mě znovu trpělivě učila. Základy jsem si rychle osvojila a v krátké době jsem začala tvořit krajky. V paličkování jsem našla příjemný relax, u kterého jsem si odpočinula a vlastně to tak mám až doteď.

S paličkovanými šperky se zatím moc často nesetkáváme. Jak takový paličkovaný šperk vypadá a jak na něj lidé reagují?

To je pravda. Většina krajkářek vyrábí klasické obrázky, které se dají zarámovat nebo různé dečky. Já jsem to chtěla dělat jinak, a tak jsem začala vyrábět šperky. Krajka je vyrobena z nití a ty jsou velice lehké. K výrobě používám speciální nitě, aby vypadaly jako šperky vyrobené ze zlata a stříbra. Když to někdo vidí poprvé, tak mi nechce věřit, že jde o nitě a bojí se šperku dotknout. Strach není na místě. Pokud je krajka vyrobená správně, tak vydrží opravdu hodně. Po výrobě se krajka tuží, díky tomu se zafixuje její tvar. Běžným nošením krajka změkne, ale stále si zachová svůj tvar. Je to jako textil. Mám šperky, které jsou staré víc než 10 let, pravidelně je nosím, a přesto vypadají stále krásně.

\"\"

Kdy vás poprvé napadlo, že by vás tenhle koníček mohl živit?

S myšlenkou vlastního podnikání jsem si hrála několik let. Začalo to na vysoké škole, tou dobou už jsem začala vyrábět šperky. Dávala jsem svoji tvorbu na Instagram a lidem se má práce líbila. Začali mi psát cizí lidé, dokonce i ze zahraničí, že se jim moje práce líbí a chtěli by mít můj šperk. Tenkrát mi to připadalo neskutečné. Představa začít podnikat se mi líbila, ale měla jsem z toho strach. Absurdní je, že když jsem po letech podnikat konečně začala, tak žádné obavy jsem už neměla. Věděla jsem, že pokud to nezkusím, tak si to později budu vyčítat.

Celý rozhovor je dispozici na webu Akcnizeny.com