Speed Mentoring
Speed dating vystřídal speed mentoring. Co to je? Říkáte si a ťukáte si na čelo, když do firemní kultury se spíš pomalu plíží fenomén well beingu, zpomalení a péče sami o sebe. Speed mentoring ale není až tolik o rychlosti, jako spíš o typu předávání zkušeností a vzdělávání jak víme, je stěžejní a dlouhodobou aktivitou pro všechny, kteří se chtějí posouvat.
Začali jsme zjišťovat, jakým stylem se ve firmách v posledních letech předávají znalosti a zkušenosti a zjistili jsme, že speed mentoring si našel svou oblibu. Jen se mu možná někde říká kulatý stůl, nebo mastermind. Forma ale bývá stejná.
Zkušená osobnost vede v určitém čase diskuzi na vybrané téma s ostatními účastníky a obohacení přichází nejen od jedné osobnosti - mentorka/mentorky, ale od všech navzájem.
“Mezi našimi členkami je metoda speed mentoring opravdu velmi oblíbená, protože ani mentorka našich programů nebývá ochuzena o zkušenosti ostatních. Speed mentoring tak zajišťuje nejen propojení různých zkušeností z různých oborů, ale propojuje také diverzitně týmy… mladé a seniorní nejen věkově, ale také zkušenostně. A to rozhodně přináší velkou kreativitu pro sdílení zkušeností a hledání řešení.” Vyjmenovává výhody speed mentoringu Lenka Šťastná, prezidentka spolku Business & Professional Women, která tuto metodu přinesla do ČR v roce 2010 a používá jí v převážné většině svých projektů a programů.
Když se řekne mentoring, představí si většina z nás nejčastěji spolupráci s mentorem ve formátu „jeden na jednoho“ s konkrétním vytyčeným cílem. U speed mentoringu je to trochu jinak – mentorka nebo mentor a více mentees se scházejí u pomyslného kulatého stolu, kde diskutují vybrané téma společně. „Ze zkušeností víme, že tato metoda obohacuje všechny strany rovnoměrně, protože za každým stojí vlastní příběh. Pro řadu z nich je to ono pověstné „nakopnutí“ správným směrem na jejich cestě za úspěchem, ekonomickou nezávislostí, za naplněním vlastních plánů a snů. Příběhy úspěšných a zkušených žen a mužů jim dodají odvahu, ukážou jim, že i oni se mezi ně mohou zařadit,“ vysvětluje projektová manažerka Equal Pay Day Helena Dreiseitlová a přidává: “Tato unikátní metoda představuje mužské, ale i ženské vzory, nabízí bezpečný prostor pro sdílení zkušeností a přímo motivuje všechny zúčastněné ke změnám a odvaze.”
Co je ale největším přínosem této metody je networking. Díky této formě mentoringu mají všichni zúčastnění příležitost “potkat se”. Nejen s více mentorkami a mentory, díky čemuž mohou zachytit celou řadu témat a posunout se velmi rychle a efektivně vpřed, ale potkat ten pravý kontakt, který v tuto chvíli naše kariéra potřebuje. Ať už je to mentor/ka, se kterými můžete pracovat na osobní bázi, nová zaměstnankyně, nebo potencionální zákazník, pokud podnikáte.
Proč do toho jít?
1/ Protože není pravda, že už bylo všechno řečeno.
Opakování je matkou moudrosti. Jen si vzpomeňte na šmejdy – psalo se o nich všude, takže by si už neměli škrtnout u jediné babičky. A stejně pořád odněkud vylézají. S většinou našich životních otázek je to stejné. Na jednu si odpovíte, druhá se vynoří. Dělte se o své odpovědi a zkušenosti. Některým z nás padnou jako ulité!
2/ Protože Aha efekt je někdy docela zábava.
„Cože? Ty taky?“ Často prožíváme podobné pocity a situace. Podělte se o své zkušenosti a neuvěříte vlastním uším. Spousta z nás si totiž myslí, že je naše starost unikátní a ostatní už to mají dávno vyřešené. Řekněte nám, jak na to.
3/ Protože jste takoví a makoví a lidi soudí jen podle prvního pohledu.
Že ne? Jasně že ne. My to víme a chceme tyto hloupé stereotypy měnit. Podělte se o svůj příběh inspirujte ostatní a měňte svět kolem vás. Když to neuděláme my, budou se s tím prát ještě naše vnoučata.
4/ Protože víc hlav víc ví.
To je stará pravda, kterou na vědeckém základě potvrzuje i jeden ze světově nejznámějších neurovědců David Rock. Ve své knize Jak pracuje váš mozek vysvětluje, že vám druhý člověk může ukázat věci, které sami nevidíte. Vlastně tak získáváte mozek navíc.
5/ Protože některé věci se lépe sdílí s lidmi, se kterými nemáte osobní vztah.
Vaše nejlepší kamarádka nebo vaše matka vás mají hodně rády, ale právě proto se vás mohou snažit spíš chránit, než vás popostrčit k řešení. Není to od nich žádná záludnost. Láska je občas taková.
6/ Když vám emoce zatemní mozek, moc rozumného nevymyslíte.
Znáte to, chcete se dohodnout s manželem, jak často máte jezdit k tchýni. Po asi desáté hádce to ve vás vře, jen co na tohle téma narazíte. Probrat to s někým, koho vaše tchýně nechává naprosto chladným a klidným a navíc to ve své rodině zdárně vyřešil, může pomoci.
7/ Když nemáte ve svém okolí nikoho, na koho byste se mohla obrátit.
Chcete třeba popracovat na svém sebevědomí, ale nemáte pocit, že by na tom vaše kamarádky byly o moc lépe než vy. Mentoring je skvělé řešení.
8/ Když chcete něco změnit, ale nevíte kde začít.
Zkušený mentor vám pomůže utřídit myšlenky a zamyslet se nad tím, jaký je první krok, druhý a pak ty další.