Skip to main content
aktualitaAWE AkademieAWE příběhynapsali-o-nas

Akční ženy: Renata Kasíková a KRAFŤÁCI: Zábava, kreativita a nové dovednosti v každé sadě

By 18. 5. 202314 října, 2023No Comments

Akademie pro začínající podnikatelky – Academy for Women Entrepreneurs (AWE) má za cíl podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, nabízet jim vzdělání, know-how a příležitosti k networkingu a spolupráci s dalšími ženami. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. Projekt AWE je v naší zemi společným dílem veřejněprospěšné organizace Business&Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČR. Do třetího ročníku AWE v České republice, který běží od 8. března se přihlásilo 100 podnikatelek se svými projekty, z nich vybraných 45 se věnuje intenzivnímu studiu. Po jeho ukončení získají certifikát Arizonské státní univerzity a odnesou si hotový byznys plán. Mají také možnost se zúčastnit soutěže o nejlepší projekt a získat finanční odměnu pro své podnikání. Některé pilné studentky AWE si našly čas, aby představili své projekty i čtenářkám portálu Akční ženy. Slovo má Renata Kasíková, zakladatelka projektu KRAFŤÁCI.

 

Když byla Renata malá, chtěla být učitelka. A když vyrostla, zjistila, že nepotřebuje být učitelka, aby mohla dětem pomáhat tvořit, učit se a objevovat svět. Když jí syn dorostl do období „proč“ a prvních encyklopedií, začala se zajímat o projektovou výuku, vyráběli spolu planety, kuličkové dráhy, sázeli fazole a učili se u toho, jak funguje svět a synovy ručičky zároveň. Ne vždycky to šlo ale lehce, někdy chyběl ten správný nápad, jindy potřebné materiály. A když už projekty sestavila pro syna (a pak i pro dceru), bylo jí líto nenabídnout je i dalším rodičům.

Kolikrát se vám stalo, že jste chtěli s dětmi něco vyrobit, nebo jste v nejrůznějších skupinách viděli spoustu skvělých nápadů na pomůcky nebo aktivity, ale protože jste neměli doma všechny potřebné materiály, nápad jste si uložili – a uložili jste si ho tak dobře, že je tam pravděpodobně uložený dodnes. Proto vznikli KRAFŤÁCI – kreativní, zábavné a naučné sady, které usnadnují život rodičům a podporují děti v jejich objevování. Sady totiž obsahují ten cenný nápad na aktivitu, učí děti nové dovednosti, podporují kreativitu a je v nich všechno potřebné včetně podrobného ilustrovaného manuálu, takže si je můžete vzít klidně i pod stan nebo na prázdniny k babičce.

To je skvělé, často skončíme u malování vodovkami nebo u modelíny, protože je to to jediné, co doma máme a nápady na tvoření spolu s připraveným materiálem by se hodily. Co když ale rodiče tvoření nebaví, co když sami nejsou kreativní?

V poslední době se ozývá řada maminek s přiznáním, že je vůbec nebaví si hrát se svými dětmi a vlastně se do toho nutí. Já si myslím, že je to pouze o zvolené aktivitě. Je jasné, že ne každou maminku/tatínka bude bavit stavět od rána do večera komíny z kostek. Baví vás pečení, zahradničení, cvičení nebo modelování letadýlek? Vezměte dítě do kuchyně, na zahradu, zacvičte si spolu jógu nebo slepte hrad s vlastním papírovým tryskáčem. Když rodič vymyslí něco, co bude bavit dítě i jeho, nejen že spolu stráví zábavný čas, rodič bude spokojený, dítě bude spokojené, ale zároveň v dítěti rodič svým upřímným zapojením do aktivity podpoří přirozenou motivaci k učení a zájem o nové dovednosti. A o to my se s KRAFŤÁKY snažíme – přinášet takové aktivity, které budou bavit i dospělé, přesto je dítě zvládne samo nebo s jen minimální dopomocí a získává tak sebevědomí ve smyslu: dokážu to sám.

Pro jakou věkovou skupinu jsou vaše sady určené, když mluvíte o lepení letadýlek?

To je právě to – my naše sady věkově velmi neradi omezujeme. Jistá hranice kvůli bezpečnosti existuje, přece jen některé části mohou být malé, a pak ze zkušeností víme, že úplně ideální věk, kdy mají děti extrémní touhu po objevování a zkoušení nových věcí je předškolní a mladší školní věk. Každá sada má přesnější doporučení, co se věku týče, stejně tak na krabici najdete i informaci o náročnosti a množství nepořádku, který jejím používáním vznikne. Jinak ale necháváme na zvážení rodičů, co jejich dítě zvládne nebo s jak velkou dopomocí. Vždyť věk je jenom číslo, nemyslíte?