Skip to main content
aktualitaAWE příběhynapsali-o-nas

Akční ženy: Alžběta Flaschková, zakladatelka projektu Tolg: kvalitní zdravotní péče je nemyslitelná bez její oboustranně srozumitelné komunikace

By 10. 5. 202314 října, 2023No Comments

Akademie pro začínající podnikatelky – Academy for Women Entrepreneurs (AWE) má za cíl podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, nabízet jim vzdělání, know-how a příležitosti k networkingu a spolupráci s dalšími ženami. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. Projekt AWE je naší zemi společným dílem veřejněprospěšné organizace Business&Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČRDo třetího ročníku AWE v České republice, který běží od 8. března se přihlásilo 100 podnikatelek se svými projekty, z nich vybraných 45 se věnuje intenzivnímu studiu. Po jeho ukončení získají certifikát Arizonské státní univerzity a odnesou si hotový byznys plán. Mají také možnost se zúčastnit soutěže o nejlepší projekt a získat finanční odměnu pro své podnikání. Některé pilné studentky AWE si našly čas, aby představili své projekty i čtenářkám portálku Akční ženy. Slovo má Alžběta Flaschková, zakladatelka projektu Tolg.

Alžběto, jsi spoluzakladatelkou portálu Tolg pro zdravotníky, co na něm najdou?

Portál Tolg nabízí e-learningové lekce, rozhovory a podcasty věnující se problematice komunikace zdravotníků. Lektory jsou nejčastěji psychologové a psychoterapeuti, prostor však dostávají i samotní zdravotníci, kteří mluví o svých zkušenostech a komunikačních vychytávkách z praxe.

Proč jste se rozhodli založit portál?

Měla jsem možnost nahlédnout pod pokličku tvorby online vzdělávání pro zdravotníky a zjistila jsem, že tématu komunikace, které rezonuje jak u pacientů, tak u samotných zdravotníků se nikdo nevěnuje a navíc chybí celkově vůle dělat e-learning efektivně a podle standardů 21. století. Proto jsem se rozhodla založit projekt Tolg, který může zvýšit úroveň českého zdravotnictví a ve výsledku tím ovlivnit kvalitu života nás všech.

Portál Tolg jsme založili jednak proto, že si myslíme, že nastala vhodná doba toto téma komplexně uchopit a tím pádem zajistit, že to bude mít nějaké pozitivní dopady v praxi. I když víme, že není v našich silách změnit systém, jak je teď nastaven, ať už se bavíme o vzdělávání nebo praxi – to je na těch nahoře, tak si myslíme, že to má smysl. Protože jak se říká, inspiruješ jednoho, ten inspiruje ostatní a společně už mají tu sílu systém změnit.

Proč je komunikace ve zdravotnictví důležitá?

Práce zdravotníků klade vysoké nároky na jejich odborné vzdělání, ale zároveň vyžaduje i empatii – schopnost vcítění se do každého jednotlivého pacienta a umění citlivě sdělovat často nepříjemné až tragické skutečnosti. Kvalitní zdravotní péče je tedy nemyslitelná bez její oboustranně srozumitelné komunikace. Komunikace zdravotníků s pacienty, ale i mezi sebou v týmu je v postkomunistických zemích stále problém, který jsme se prostřednictvím online vzdělávacího portálu Tolg rozhodli začít řešit.

V tuto chvíli tvoříme první videa a podcasty – máme za sebou teprve první rok, takže budujeme povědomí o této problematice ostošest.