Skip to main content
aktualitaAWE příběhynapsali-o-nas

Akční ženy: Timtom Haf: Inovativní projekt, který umožňuje dětem poznávat světové kultury i bez cestování

By 10. 5. 202314 října, 2023No Comments

Věděli jste, že učení o světě může být stejně fascinující jako jeho samotné poznávání? A že děti se mohou stát světovými cestovateli, aniž by opustily svůj pokoj?

Většina rodičů se jistě shodne, že je důležité, aby děti měly možnost poznávat svět a jeho rozmanitost již od raného věku. Zdá se taky, že cestování a výlety mohou přispět ke zlepšení akademických výsledků dětí a rozvoji jejich kognitivních a sociálních schopností. Nicméně, ne všechny rodiny mají možnost častého či zahraničního cestování. Proto je důležité, aby se děti mohly seznámit s různými kulturami i v rámci domova nebo blízkého okolí. A to je cílem projektu Timtom Haf, který přináší zábavný a interaktivní způsob, jak rozvíjet zájem dětí o různé kultury, a to i bez nutnosti cestování.

Zakladatelka projektu Timtom Haf, Lucia Jaruš Mackovičová, sdílí svou vášeň pro cestování a poznávání nových kultur s dětmi po celé České republice. Jak se jí podařilo rozjet projekt, který umožňuje dětem objevovat svět, i bez cestování? Jaký vliv to může mít na budoucnost dětí? Rozhovor s Lucií Jaruš Mackovičovou nám přinese odpovědi.

Lucie, jak to celé začalo?

Projekt Timtom Haf vznikl z mé osobní zkušenosti. Už od mala mě fascinovaly pohledy z různých měst a zemí, které sbírala má maminka. Cestování se stalo neodmyslitelnou součástí mého života, kdy jsem cestovala a žila nejen v Evropě, ale také v USA a Indii. Výzva „Procestovat víc zemí, než kolik mi je let“ se stala zásadním motivem pro mě a mého manžela, s nímž jsme procestovali svět. Po narození našich synů Tima a Toma se snažíme předat dětem všechny výhody a krásy cestování. Logistika, finance a odvaha cestovat s dvěma malými dětmi je ale odlišná. Než nám to všechna omezení umožní, chceme je vychovávat v otevřenosti ke všemu cizímu a jinému, i z pohodlí domova. Proto jsem vymyslela pejska, kterého posíláme cestovat místo nás. Jmenuje se Timtom Haf a ze svých cest posílá dětem poštu plnou naučné zábavy.

Jakou hlavní hodnotu přinášíte svým zákaznicím a zákazníkům do života?

Naučně zábavné balíčky od Timtoma Hafa přinášejí zákazníkům hodnotu v podobě kombinace zábavy a vzdělávání. Balíčky obsahují různé aktivity a hry, které pomáhají rozvíjet dětskou kreativitu, motoriku a kognitivní schopnosti. Rodičům navíc odpadá starost o vymýšlení nových aktivit, protože balíčky v předplatném chodí domů pravidelně.

Já osobně jsem dnes díky cestování více flexibilní, otevřená všemu novému a mám větší všeobecný přehled. A to jsou vlastnosti, které chci prostřednictvím pejska světoběžníka budovat v dětech.

Kdy vás poprvé napadlo, že by vás to mohlo živit?

Upřímně jsem hned na začátku pochopila, že mám nápad, který bych si neměla nechat jen pro sebe. Můj projekt propojuje mé největší zájmy: cestování, kreativitu a tvorbu. Stejně jako mnoho lidí jsem i já hledala práci nebo podnikání, které bude mým koníčkem. Když jsem svůj nápad začala sdílet s blízkým okolím, setkala jsem se s pozitivními reakcemi, což mi dodalo sebevědomí a přesvědčení, že můj projekt má potenciál uspět na trhu. Navyše jsem byla na mateřské a to je pro ženu skvělá příležitost vyzkoušet něco nového.