Skip to main content
aktualitaAWE AkademieAWE příběhynapsali-o-nas

Akční ženy: Z korálkové královny mentorkou rukodělných podnikatelek

By 26. 5. 202314 října, 2023No Comments

Jak jste již jistě zaznamenaly, náš akční portál s radostí pomáhá zvyšovat věhlas výjimečného projektu Akademie pro začínající podnikatelky – Academy for Women Entrepreneurs (AWE). Jeho cílem je podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, nabízet jim vzdělání, know-how a příležitosti k networkingu i spolupráci s dalšími akčními ženami. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. Projekt AWE je v České republice společným dílem veřejněprospěšné organizace Business & Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČR. Do třetího ročníku české AWE, který běží od 8. března se přihlásilo 100 podnikatelek se svými projekty, z nich vybraných 45 se věnuje intenzivnímu studiu. Po jeho ukončení získají certifikát Arizonské státní univerzity a odnesou si hotový byznys plán. Mají také možnost se zúčastnit soutěže o nejlepší projekt a získat finanční odměnu na podporu svého podnikání. Po dobu několikaměsíčního studia jsou průvodkyněmi, rádkyněmi, facilitátorkami pomáhajícími studentkám uchopit prakticky jejich projekty tři výjimečné dámy s plnými náručemi nezaplatitelných zkušeností, které můžou studentkám rozdávat a s nimi sdílet. Slovo má Šárka Rooya Jiřičná.

Šárka Rooya je hračička. A společenská introvertka. A studijní typ.

Od mala měla svůj svět a do něj patřily také pastelky a papír, vlny a háček. A šití. Ráda sedávala na stoličce u babiččina šlapacího stroje a hrála si pod dřevěným tkalcovským stavem. Zní to jako před sto lety, ale tak dávno to zase není!

Neobjevil se u ní zásadní výtvarný talent, takže absolvovala gymnázium a po něm Přírodovědeckou fakultu.

Rukodělné koníčky ale nikdy neodložila a už při studiu se pokoušela jimi živit. Šila s mámou sportovní oblečení a spacáky a pletla svetry na zakázku. Po rodičovské se živila prodejem a marketingem léků a poté začala budovat značku Korálkárna Rooya. Tu po 16 letech předala dceři a nyní se věnuje podpoře rukodělných podnikatelek v rámci své Akademie úspěšných rukodělců.

Zajímaly nás peripetie její podnikatelské cesty a tak jsme jí položili několik otázek.

Chtěla jste odjakživa podnikat?

To určitě ne. Neměla jsem vůbec jasno. Chtěla jsem být lékařkou, farmaceutkou, učitelkou a nakonec jsem se málem stala genetičkou. Odjakživa jsem chtěla tvořit a zkoumat, a když mne něco baví, jdu do toho naplno.

Kdy vás poprvé napadlo, že byste mohla podnikat?

Můj nejlepší šéf, marketingový ředitel Miloš mi jednou při velké kampani řekl: Líbí se mi, jak do toho jdeš naplno. Ty se chováš jako podnikatelka, jakoby to byla tvá firma a nebylas tu zaměstnaná.” To bylo v roce 2003 a myšlenka byla zaseta.

Co byl váš první podnikatelský krok?

V roce 2005 jsme s tehdejším partnerem založili značku Rooya, která učila ženy korálkovému řemeslu a přes e-shop jim dodávala kvalitní materiál. Celé se to odvíjelo od mého tehdejšího zaujetí výrobou bižuterie. Hodně jsem čerpala inspiraci na svých zahraničních cestách a tam jsem také navštěvovala korálkárny.

Po roce jsem odešla ze zaměstnání a začala se rukodělným kurzům, prodejnám, e-shopu a vydávání vlastního oborového časopisu věnovat naplno.