Skip to main content
aktualitanapsali-o-nasWEPs

Rozvoj žen v souvislostech

Rozvoj žen v souvislostech

Velký přesah pro mne a všechny ženy

Setkání minulý čtvrtek na Rumunské ambasádě mi dalo do života mnohem více, než jsem čekala. Šla jsem sem se záměrem podívat se do budovy, kdy jsem už byla na křtu knihy Cristina Muntean. Potkám ženy z BPW a zase bude pár postřehů.

Pak to přišlo. Bylo úžasné, velmi plodné a podporující setkání. Pro mě, pro všechny účastnice. Věřím i pro prezentující.

Proč?

Na setkání Women’s Empowerment Principles (WEPs) nás všechny přivítala paní velvyslankyně, Marie Antoaneta Bartu. Velmi výstižně nám shrnula současné postavení a aktivity žen v rumunské ekonomice, vedení firem i ve vládě. Pracuje jich ve vedení firem až 54 %. Například na ministerstvu zahraničí je jich kolem 50 %. I ministerstvu šéfuje žena, paní ministryně.

Když jsme se ptali, čím to, že ženy jsou v Rumunsku v kariéře tak úspěšně, nám jen odvětila, že jsou: „elegant and grace“. Tedy, že jsou elegantní a laskavé, přirozeně půvabné.
Okamžitě mi projelo hlavou, ano, to je ono. Vždyť já už léta znám pár skvělých Rumunek, co vedou finanční oddělení i firmy u nás, píšou knihy, mají svůj byznys v USA.

Dál mi ještě docvaklo několik minut z přednášky Miroslava Singera v listopadu. On tehdy uváděl HDP v Rumunsku a dalších evropských zemích (HDP – hrubý domácí produkt je hodnota majetku a služeb nově vytvořených v daném roce). Rumunská ekonomika velmi roste. Za rok 2023 je už i nad HDP Polska.
Čísla jsou, co já potřebuji. Proto jsem vnímala, že zde jsou ženy správně. Že se zde hodně naučíme.

Naučili jsme se. Ne, naučily jsme se. Mezi účastnicemi byli také muži. Také zde bylo dalších 7 velvyslankyní působících nyní v ČR. My, ženy a muži v hledišti, jsme pozorně sledovali Lenku Šťastnou. Lenka nám všem precizně i poutavě uvedla, co vše zde WEPs dělá a ještě bude dělat. Není to o výčtu běžných akcí zítra a příští týden. Je to hlavně o užitečných principech, které pomohou ženám se dostat do skutečných rovných příležitostí ve firmách. Firmám současně posílí užitečně vědět a umět větší a rychlejší zapojení žen do všech činnosti, do managementu. BPWCR je ambasadorkou tohoto projektu v České republice. Projekt je pod záštitou Spojených národů.

Co vše můžeme ve firmách dělat pro větší zapojení žen nám ve velmi konkrétních a užitečných příkladech dodala diskuze. Debatu se třemi muži z vedení významných firem vedla Radmila Pinkavová Jirkovská. Účastnili se jí Martin Piškanin, CEE v HOPI Holding, Emmanuel Chilaud, Senior Director v Mondelēz International, a Martin Záklasník, CEO a zakladatel Sinlei - Singularity leadership institute.

Diskuze byla na téma EQUALITY MEANS BUSINESS – Rovnost, rovnocennost znamená byznys. Překlad na slovo rovnocennost uvádím záměrně. Vnímám, že kdo dělá hodně pro rovnoměrné odměňování žen a mužů, stejně oceňované ženy a muže, je právě Lenka Šťastná a BPWCR. Ženy v zaměstnání opravdu tvoří vysokou hodnotu. Mají proto mít stejnou, adekvátní odměnu, kterou by za takový výkon dostal muž. Ženy mají určitě stejný přínos v nemateriálních hodnotách, které tvoří v zaměstnání, ve vztazích, v péči o druhé, v lidskosti nebo v kreativních nápadech.

Ve velmi otevřené diskusi jsme slyšeli praktické příklady, co už oni ve firmách a týmech zavedli, co dobře fungovalo, co šlo pomaleji, ale přesto dotáhli. I do čeho se teprve pouštějí a budou dělat.

Máme každý z nás a kolem nás ještě co dělat pro velmi plodný byznys plný žen na rovnocenném místě s muži. V každém týmu, byznysu, firmy, kde ženy mají chuť pracovat, tvořit, být odpovědné. Sama vím, kolik se toho dozvím na Equal Pay Day konferenci 11. a 12. dubna 2024.

Lenka Mrázová, 30. ledna 2024