Skip to main content

Zajímalo mě, jak se změní život člověku, který se nadchne do tance. Co všechno se stane, když se začnete tancem zabývat?

Napadají mě rozporuplné známé myšlenky – dřina, diety, bolest, pot, neúspěch a zklamání, ale také ladnost, krásné šaty, dívčí sen, partnerství, potlesk a sláva. Tak jako jiná umělecká odvětví i tanec mnoho slibuje a vyžaduje za to vysokou cenu. Jak je to ale v tanečním sportu a na soutěžích v systému PRO AM? Na mé otázky odpovídala Petrana Slámová, hlavní organizátorka festivalu Prague Dance Championship 2020.

Petrano, Vy se věnujete tanci už několik let. Jak vnímáte tanec dnes?

Začátky byly těžké, musela jsem překonat spoustu vnitřních překážek a předsudků: abych nebyla trapná, že tančit mohou jen ti, kteří mají rytmus v těle, že je to jen sen. Ale už na první lekci jsem pochopila, že nejsem ve fitness, kde se všichni srovnávají. Měla jsem taneční boty a ostatním jsem byla úplně fuk. Nešlo o pohyb jako je cvičení, nebazírovali jsme na krocích a choreografii. Jediné, co jsem se pořád učila, bylo oddat se partnerovi, nechat se vést, následovat. Snaha a přesvědčení, že toto chci, mě drží u tance stále.

Co Vám tanec dává, co může zažít kdokoli?

Sportovní tanec je sport, nejde jen o krásu. Tu si užijete jen na soutěžích, v krásných šatech, ve světlech reflektorů. Ale pravidelné tréninky změní Váš postoj – držení těla, vytáhnete figuru, získáte kondici, zaměstnáte hlavu úplně jinak. Pokrok vidíte po pár lekcích, na první soutěž můžete už po roce trénování. Věnujete se soutěžím, nebo jen tančíte pro radost. Dnes se nabízí nejen taneční soutěže ve všech věkových kategoriích pro klasické amatérské páry, ale také pro páry, které tvoří amatérský a profesionální tanečník společně. Profesionál pak určí, do jaké úrovně pár přihlásí.

Jaké výhody máte v tanci ve spojení s profesionálním tanečníkem?

Je jich více, ale nejdůležitější je, že se mohu soustředit jen na vlastní chyby a tím se posouvám velmi rychle. Mohu se učit těžší prvky z vyšších tříd podle toho, co mi jde. Pak už se chci jen zlepšovat, nestarám se o nikoho dalšího, překonám snadněji strach. Velký zlom u mě nastal po třech a půl letech, kdy jsem dokázala ztratit kontrolu a úplně jsem se oddala tanci a nechala se vést partnerem.

Tanec vnímá řada lidí jako intimní prožitek. Jak to vidíte vy?

Tanec je intimní, ale vzniká sdílení radosti z pohybu, důvěra ve vedení a následování. Je to ovšem sport, i když kontaktní. O problémech se hovoří, někdy se přete o kvalitu. Ale vždy s respektem k druhému. Profesionál je autorita. Vytváří se pouto mezi tanečními partnery, kteří musí na sebe velmi rychle reagovat. Vnímáte signály, kterými vás partner vede, a přizpůsobujete se jeho pohybu.

Kromě úplného sladění tanečních pohybů, co ještě přináší sportovní tanec?

Jak už jsem zmínila, tanec je prospěšný pro jakoukoli kondici. Ani zdravotní omezení nemusí být na překážku. Taneční průprava dokonce může narovnat tělo ke správnému držení a zakřivení páteře, pomáhat proti Alzheimerově chorobě (existuje seniorská Stardance), posilovat i lépe relaxovat. Opakuji, je to sport. Na tanci je skvělé, že můžete někdy dřít a jindy se jen uvolnit a být hezká v pohybu.

Je o taneční sport v Čechách zájem?

Taneční umění, alespoň v základech, má u nás dlouholetou tradici. Dokonce jsme jedna z mála zemí, kde taneční průpravou projde většina mladých lidí v ročních lekcích v období středního vzdělání. Myslím, že je to skvělý základ nejen pro pohybové aktivity, ale také pro kultivované návyky. Mladí se tak naučí oblékat do šatů a pánských obleků, obují si lodičky na podpatku a polobotky. Zjistí, že krása není vždy nejpohodlnější, ale stojí za to. Z každého kluka se stane ušlechtilejší muž a z holky krásná slečna. Přitom se naučí také trochu jiné konverzaci a společenskému chování. Řada z nich pak ve vyšší dospělosti vyhledává další kurzy tance nebo soukromé lekce, aby se mohli věnovat tanci nadále. Sklízí pak úspěch na veřejných plesech, v tančírnách nebo při soutěžích.

Může se kdokoli stát amatérskou tanečnicí / tanečníkem? Co proto potřebuje udělat?

To je na tanci báječné, že se ho naučí v podstatě každý, já jsem začínala až ve vyšším věku. Stačí se rozhodnout, najít si taneční kurz, nebo v případě, že není taneční partner k dispozici, profesionálního partnera. Ten se pak stane vaším tanečním partnerem i trenérem v jedné osobě. Jak říká můj profesionální taneční partner Vítězslav Rázek (mistr ČR v showdance, vicemistr Evropy v téže kategorii) „nejtěžší taneční krok je ten první“. A pak už jen tančit a tančit a tančit…

FESTIVAL PRAGUE DANCE CHAMPIONSHIP 28. – 29. března 2020 palác Žofín

Jak Vás napadlo uspořádat taneční soutěžní festival pro amatéry?

Úplně nový nápad to není, taneční soutěže v systému PRO AM organizujeme již tři roky. Konají se vždy v lednu v nádherném novobarokním sále Boccaccio Grandhotelu Bohemia a mají velký úspěch. Pravidelně se k nám vracejí účastníci nejen od nás a z různých zemí Evropy, ale i USA. Nápad na dvoudenní taneční festival zrál delší dobu. Postupně se rozvíjel až do dnešní podoby pod naším heslem „Tanec spojuje“. Spojuje amatéry a profesionály, děti a seniory, ženy a muže, zdravé a handicapované, krásu a sport. Veškeré informace a novinky pro soutěžící i diváky jsou k dispozici na našich webových stránkách.

Pilně pracujete na přípravách Gala večera soutěže Prague Dance Championship. Takový ples je opravdu velká společenská událost. Co byste zmínila k programu?

Program Gala večera bude opravdu vyvrcholením celého festivalu a věřím, že bude výjimečný. V rámci večera proběhne finále soutěže, kde zatančí, mimo jiných, mistři světa Paulina Glazik a Marek Kosaty. Vidět tanec na této úrovni je životní zážitek. Svoji show předvedou vítězové české Stardance Marek Zelinka a Jan Onder. Připravujeme také módní přehlídku salonu Amelie Petrillo, což je dnes světová značka profesionálních tanečních šatů. Téma módní přehlídky bude „Dreams are made to be true“ a představí jak společenské róby a soutěžní taneční šaty tak také svatební modely. Jelikož celý festival je v duchu motta „Tanec spojuje“, v průběhu Gala večera vystoupí i vítězové jednotlivých kategorií soutěží včetně Para Dance sport a PRO AM.

Zmínila jste soutěžní kategorii Para Dance. Můžete přiblížit, o co se jedná?

Jedná se o tanec s partnerem, který je na vozíku. S tímto tancem se pravidelně setkáváme v rámci charitativního večera Stardance, ale jako soutěž se u nás v České republice bude pořádat poprvé, právě v rámci našeho festivalu. Pomalu si společnost zvykla na handicapované sportovce v různých disciplínách, tanec však mezi ně zcela běžně stále ještě nepatří. Ve světě však podporu má a soutěže se pořádají, je dokonce součástí paralympijských her. Proto jsme se rozhodli uspořádat první soutěž a na ni navázat kongresem pro zájemce z řad lektorů, kteří mají zájem vyučovat tento typ tance.

Určitě bude o účast na takové události velký zájem. Pro jaké publikum je ples zamýšlen?

Ples je určen všem, kdo milují tanec. Ať už se jedná o účastníky dvoudenní soutěže, diváky, tanečníky, které přiláká odborná porota složená z mistrů, nebo možnost vidět tancovat nejlepší světové tanečníky na vlastní oči. Gala večer je však koncipován zejména jako ples tak, aby si všichni přítomní mohli zatančit a užít si večer v nádherných prostorách paláce Žofín s živým orchestrem a bohatým programem.

Velmi často se setkáváme s povzdechnutím, že dáma by na ples ráda šla, ale nemá s kým, protože partner není zrovna tanečník a tanec ho nezajímá. Pro tyto případy máme tzv. „roztančené stoly“, které nabízí vstupenku včetně profesionálního tanečníka, který vás nenechá dlouho sedět. /10 osob u stolu = 3 tanečníci/ Tato služba je běžně využívána dámami například na Vídeňském plese. Dáma protancuje střevíčky, je spokojena, a její partner také. Ve Vídni se těší velké oblibě tzv. „Blue Rose“ gentlemani, kteří dámu po dohodě vyzvednou doma, zajistí transport a doprovod celý večer, včetně tanečního partnerství. Tradice sahá také do 20. let v USA k tzv. „Taxi Dancers“.

I když se v Praze koná každoročně mnoho plesů, jaký Dress Code byste doporučila na tento Gala večer?

Jednoznačně Black Tie. Pro pány smoking, pro dámy dlouhé večerní šaty. K tanci patří elegance a odpovídající noblesní šaty. A navíc budeme v jednom z nejkrásnějších sálů v Praze. Těším se na to, že to bude nádherný večer, který obnoví taneční soutěžní tradici na Žofíně.

Kdyby se náhodou někomu nepodařilo si zajistit vstupenky, plánujete nějaké podobné další akce?

PRO AM soutěž včetně Gala večera pořádáme již třetím rokem v Grandhotelu Bohemia. Nejbližší ročník Dance Time Gala Cup proběhne 11. ledna 2020, vstupenky lze zakoupit na místě. Pokud si někdo chce soutěžní prostředí vyzkoušet, ať už jako soutěžící nebo divák, a atmosféru taneční soutěže zažít na vlastní kůži, má možnost ještě před březnovým festivalem.

 

Děkuji za rozhovor a těším se na viděnou na Gala večeru na Žofíně. Případně na obědě s Vámi, který pořádá Business and Professional Women CR dne 23. ledna 2020.

©Venda Vaníčková, BPWCR 2020

 

Zdroj