Magda Michálková poznala své poslání během rodičovské dovolené a pomáhá tvořit domovy.
Akademie pro začínající podnikatelky – Academy for Women Entrepreneurs (AWE) má za cíl podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, nabízet jim vzdělání, know-how a příležitosti k networkingu a spolupráci s dalšími ženami.
Projekt AWE je v naší zemi společným dílem veřejněprospěšné organizace Business&Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČR. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. Do třetího ročníku AWE v České republice, který běžel od 8. března se přihlásilo 100 podnikatelek se svými projekty, 45 z nich bylo vybráno, aby se věnovali intenzivnímu studiu.
Jak jsme již informovali, 3. ročník AWE byl v prostorách Velvyslanectví USA v ČR slavnostně ukončen 16. června, cenu za nejlepší projekt honorovaný částkou 50 tisíc korun získala Eliška Stofferová s českou přírodní kosmetikou Anela.
Některé pilné studentky 3. ročníku AWE si našly čas, aby představili své projekty i čtenářkám portálu Akční ženy. Slovo má Magda Michálková.
Vystudovala anglistiku. V neděli si sice dává anglickou snídani, ale svůj profesní směr postavila na vlně kreativity, designu, tvorby a dělání radosti. Při setkání se s Magdou Michálkovou vás naplní klid, pohoda. Současně ale víte, že v ní doutná živel, který dokáže zatočit s každým prostorem tak, aby rezonoval s osobností majitele a jeho představami.
Součástí názvu tvé značky Magda design je Interiéry s láskou a tvým sloganem potom: Nedělám interiéry, ale tvořím domov! To je mi sympatické. Jak ses k tomuto oboru dostala?
Začátky asi leží někde hluboko v mém dětství. Maminka, aranžérka, u nás pravidelně realizovala změny našeho bydlení. Budilo to vždy enormní zájem mých kamarádů. V době, kdy trh nenabízel takové možnosti jako nyní, maminka vždy doladila interiér k dokonalosti a kamarádi byli fascinováni. To estetické cítění se budovalo a zůstalo uložené. Dívat se na harmonicky sladěné věci mi vždycky přinášelo radost. Výběr vysoké školy se ale tímhle směrem nakonec neubíral. Pustila jsem se do studia anglistiky a až po narození syna můj vnitřní zájem „vyplul“ na povrch. Byl prostor přemýšlet, co mě opravdu baví, udělala jsem si rekvalifikaci a pustila se s radostí do interiérového designu.
Zařídit si bydlení dovede každý. A když jsou pochyby, navštívím Ikeu. Je to opravdu tak?
Jsme národ kutilů a určitě to souvisí s naší historií, kdy prostě jiné možnosti, než tvořit z toho co bylo, neexistovaly. Vnímám, že je to v nás historicky zakořeněné, že si vše dokážeme sami doma udělat nejlépe. Ale každý obor je nutné studovat a být v něm odborník. Myslím, že hranice se posouvají a že lidé začínají vnímat, že dobře udělaný interiér je taky kumšt a člověk, který ho tvoří, musí být profesionál jako každý jiný.
Jak bys definovala nejcennější přidanou hodnotu své práce?
Jako nejcennější hodnotou interiérového designéra vnímám to, že dokáže přetavit představy klientů do uceleného konceptu, dostat vše formálně „na papír“ a zpracovat kreativním řešením. To, co nám často leží v hlavě, se po překreslení do reality může ukázat jako nefunkční, je potřeba koncept odladit a mít také zkušenosti praktické. Vědět, jak budou vypadat reálně detaily na stavbě nebo při výrobě nábytkových kusů. Takové zkušenosti přináší jen praxe z každého realizovaného projektu. Krásný koncept i skvěle dotažený na papíře, může pak na stavbě dostat úplně jiný směr a je nutné vždy autorsky dohlížet na realizaci.
Co tě žene v procesu tvoření dopředu?
Neustrnout na místě, já jsem od přírody „výzvař“, mám ráda zkoušení nových věcí, posouvání limitů a hledání řešení. V mém oboru se to odráží v neustálém hledání nových materiálů, řešení detailů, možností výroby, neustrnout a nespokojit se s tím, že něco nejde.
Jak vypadá tvůj ideální klient/ka?
Ideální klient je ten, který do vás vloží svoji důvěru a dá vám volnost v tvoření. Společně pak vznikají úžasné věci.
Jak velkou roli hraje při tvé práci empatie a jak moc je důležité, aby sis s klienty tzv. sedla?
Určitě velikou. I ten nejmenší projekt zabere často i několik měsíců intenzivní spolupráce, při které obě strany musí být vzájemně naladěné.