Skip to main content
aktualitarozhovory členky

4FIN: Lenka Kousková: Když ženám dáte prostor realizovat své sny a cíle, ostatní už zvládnou samy

Exkluzivní konzultantka Lenka Kousková působí ve financích již 25 let. Pamatuje se jí to dobře, začínala totiž podnikat na první mateřské dovolené. Jaké byly její začátky a kde se třeba vidí za 10 let? Proč je potřeba ženám v začátku pomoci zejména tím, že jim dáme dostatek prostoru? Jaké ženy jsou nejvhodnější pro byznys ve financích? A co je to doba servisní? To vše a mnohem více se dozvíte v novém rozhovoru.

Lenko, ve financích působíte již skoro čtvrt století. Jaká byly Vaše začátky, pamatujete si to vůbec?

Ve financích jsem začínala po narození dcery Sáry (profesionální golfistka ČR, která se aktuálně připravuje na Olympiádu v Paříži) v Karlových Varech v jediné tenkrát fungující modré poradenské společnosti. Brala jsem to tehdy pragmaticky, jako zajímavý přivýdělek k rodičovské dovolené, který mi navíc zaměstnával hlavu. Rozhodně jsem financím nepřikládala svou budoucnost. Vždy mne bavila čísla, veškeré statistiky a analýzy, ale byla jsem poměrně stydlivá a při představě, že někomu telefonuji a ještě mu něco nabízím, jsem byla v lehké panice. Dnes mi to samozřejmě přijde velmi vtipné, protože naučit se dá opravdu cokoliv i telefonovat.

Kdy jste se rozhodla, že ve financích zůstanete?

Když byli dceři dva roky, otevírali jsme v Karlových Varech první malou kancelář. Postupně jsem do financí dostala na plný úvazek i manžela, který mi v začátku velmi pomohl. To už jsem věděla, že svoboda je pro mne nejvíc a možnost nemuset jít po mateřské do práce byla jasnou volbou. Postupně přišlo stěhování do Prahy a nové kanceláře na Smíchově. S manželem nám to v práci i doma vydrželo společně skoro 10 let. Pak jsme si řekli, že je čas na změnu a zůstali spolu jen jako manželé, partneři a rodiče a pracovně se rozešli. Já zůstala ve financích a manžel se začal věnovat vzdělávání a podpoře dceři v její sportovní golfové přípravě na prestižní zahraniční univerzitu. Myslím, že nám to oběma velmi prospělo. Kdo společně podniká, určitě ví, že práce ve vlastní firmě prostě nikdy nekončí a hranice, kdy jste v práci a kdy doma se nastavuje velmi těžko.

Tak to byl pro Vás vlastně takový další začátek?

Dalo by se to tak říci a k novému začátku přišla i druhá mateřská. Narodil se nám syn Samuel. To jsme se ale již společně rozhodli, že se vrátím po měsíci alespoň na jeden den do kanceláře, pak jsem postupně přidávala.

Vaše obě děti tedy vyrostly v podnikatelském prostředí? Myslíte, že je to na nich znát? Jsou jiní než jejich vrstevníci?

Určitě, oba jsou velmi samostatní a zejména zvyklí si plánovat a organizovat svůj čas. S manželem vždy říkáme, že jsou to naše dva nejlepší společné projekty, které máme 🙂