Skip to main content
aktualitaAWE AkademieAWE příběhynapsali-o-nas

Akční ženy: Život nás vede různými cestami a podnikání je skvělým průvodcem, když se pro něj rozhodnete

By 23. 5. 202314 října, 2023No Comments

Akademie pro začínající podnikatelky – Academy for Women Entrepreneurs (AWE) má za cíl podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, nabízet jim vzdělání, know-how a příležitosti k networkingu a spolupráci s dalšími ženami. Projekt AWE je v naší zemi společným dílem veřejněprospěšné organizace Business&Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČR. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. Do třetího ročníku AWE v České republice, který běží od 8. března se přihlásilo 100 podnikatelek se svými projekty, 45 z nich se věnuje intenzivnímu studiu. Po jeho ukončení získají certifikát Arizonské státní univerzity a odnesou si hotový byznys plán. Mají také možnost se zúčastnit soutěže o nejlepší projekt a získat finanční odměnu pro své podnikání. Některé pilné studentky AWE si našly čas, aby představili své projekty i čtenářkám našeho akčního portáluSlovo mají Andrea Honzová a Jana Streichsbierová.

Dvě ženy, Andrea Honzová a Jana Streichsbierová, dvě mámy, dvě online podnikatelky z jihu Čech, program AWE a v rámci něj stačilo jediné setkání ke vzniku přátelství, které už řadu týdnů spojuje a obohacuje lidsky i pracovně obě ženy.

Andrea je vystudovaná policistka a logistička. Jana je původně učitelkou pro ZŠ. Životní cesty nás často vedou jinudy, než bylo v plánu. A tak se Andrea s malými dětmi pustila do podnikání jako technická specialistka a projektová manažerka na andreahonzova.cz. Jana se po návratu ze zahraničí rozhodla skrze podnikání uplatnit své zkušeností pro zlepšení kvality zákaznického servisu i v Čechách skrze customo.eu.

Řekněte nám, co vás přivedlo k podnikání? Jaké byly vaše začátky, a vzpomenete si na svůj první podnikatelský krok?

Andrea: První myšlenky přišly v okamžiku, kdy jsem vyskočila díky mateřské z klasického pracovního kolečka. Nejsem člověk, který vydrží dlouho stát na místě. S několikaměsíčním synem jsem státnicovala na logistických technologiích a hledala způsob, jak přinést do rodinného rozpočtu finance navíc, a navíc dělat něco, kde uplatním své znalosti a zkušenosti a budu mít možnost si sama určovat čas, kdy mohu být s dětmi. Živnostenský list jsem si šla založit na základě jednání s mou první klientkou, která mi otevřela dveře do technického zázemí svého online podnikání. V souvislosti s prvním rokem podnikání bylo nejtěžší najít první klienty a překonat spoustu zajetých přesvědčení v hlavě.

Jana: Myslím, že to začalo dost klasicky, tedy hledáním toho, co bych mohla dělat se svým životem jako máma malého dítěte. Zkušeností jsem za 18 let v cizině a prací pro velké i malé firmy nabrala opravdu hodně, byla jsem trochu unavená z korporátního prostředí a chtěla se vrátit zpět do Českých Budějovic. Podnikání mi přišlo jako skvělý nápad, jen jsem v té chvíli netušila, co to vlastně obnáší. No, a nakonec jsem projekt stavěla společně s první velkou zakázkou v mezinárodní firmě, na začátku jsem si s vedením psala z osobního gmailu, na konci už jsem měla web, vizitky a svůj firemní e-mail. Customo vzniklo za pochodu a neustále se dynamicky vyvíjí. V létě oslavím první podnikatelský rok, byl velice náročný a mojí největší výzvou bylo nastavení mysli na prodej a správný marketing. Podnikání je definitivně vedle mateřství moje největší seberozvojová jízda.