Pár dní po Mezinárodním dnu žen začíná v OSN největší konference týkající se rovných příležitostí žen a mužů
V New Yorku ve dnech 11. – 22. března 2019 probíhá pravidelné zasedání Komise OSN pro postavení žen. Jedná se o globální platformu pro hodnocení pokroku v oblasti rovnosti žen a mužů. Součástí delegace je také ambasadorka Cílů udržitelného rozvoje OSN Taťána Gregor Brzobohatá.
Letošní zasedání Komise bude věnováno tématu sociální ochrany a přístupu k veřejným službám. Česká republika na zasedání uspořádá dva semináře. První bude zaměřen na práci s mládeží v souvislosti s prevencí sexuálního a partnerského násilí. Na druhém semináři představí aktuální změny v oblasti rodinné politiky a podpory dostupnosti různých forem péče.
Taťána G. Brzobohatá nabídne pohled na to, co všechno znamená rodinná neformální péče a koho ovlivňuje. Celosvětově platí, že hlavními pečovatelkami jsou ženy. Jsou často odpovědné nejen za péči a výchovu dětí po narození a v průběhu jejich dospívání, ale často se musí starat i o další rodinné členky a členy v různých fázích života. Tento fenomén vede především k nerovnému postavení žen na trhu práce v porovnání s muži a následně k finančním problémům, kterým jsou ženy nuceny čelit.
„Můj příspěvek se týká žen jako domácích pečujících a toho, jakou cenu musejí platit za to, že se starají o své blízké, ať už to jsou děti nebo později rodiče nebo prarodiče. Tou cenou jsou nižší důchody a velké znevýhodnění na trhu práce, říká Taťána G. Brzobohatá, zakladatelka Nadace Krása pomoci, která se pomoci tzv. neformálním pečujícím také věnuje.
Zasedání Komise OSN pro postavení žen se pravidelně účastní přes 8 tisíc delegátů a delegátek, včetně přibližně 80 ministrů a ministryň. Jedná se o jedno z nejprestižnějších a nejdůležitějších zasedání, která každoročně v rámci OSN probíhají. Zasedání zahájí generální tajemník OSN António Guterres, který považuje podporu genderové rovnosti za svou prioritu.
Ohledně CSW63 najdete víc info tady: http://www.unwomen.org/en/csw/csw63-2019
Obecné info o komisi a její historii je pak zde: www.unwomen.org/en/csw