aktualita
Praha, okres Hlavní město Praha, Hlavní město Praha, Praha, Česko Map

Akce Equal Pay Day jde do médií! Mnoho referencí naleznete na webu EPD ZDE.

Tentokrát nás ale můžete vidět také na České televizi, a to v čase 19:40. Stačí se podívat ZDE. A co o tom píše Jana černoušková, programová ředitelka konference Equal pay day 2019?

ČR nemá žádný problém  jen patříme k posledním v žebříku EU v rozdílu odměňování žen a mužů. Světové ekonomické fórum ČR dává na 88 ze 144 možných míst, patříme k nejhorším co do zastoupení žen ve vedoucích pozicích a v politice. Nejsme připraveni na změny na trhu práce, které jsou již v plném proudu, obtížně se vyrovnáváme s tím, že práce nabývá zcela jiných podpob než doposud. Lidé obtížně hledají motivaci a firmy "měkké"otázky v řízení neumí řešit, protože je považují za nedůležité. Chceme vyšší porodnost, ale ustrnuli jsme v čase, protože lidé se změnili a chtějí mít vizi, že slaďování práce a rodiny je reálné, že ženy nebudou mít nálepku krkavčích matek, pakliže budou chtít držet kontakt se svou profesí a muži bačkor, pakliže se budou chtít věnovat více péči o dítě. ČR má šanci stát se znalostní ekonomikou, ale potenciál žen, které častěji volí VŠ studium nedokáže využít, řada talentů odchází do zahraničí, ne kvůli financím, ale kvůli méně předsudečnému chování a respektu, kterého se ženám - expertkám často nedostává. Česká republika je otrlá, jen občas někoho rozhodí fotka z prohlídky porodnice, kde muži uznale posuzují co se ženám v tuto chvíli bude asi líbit. A zatímco ostatní spolupracují se sociologií jako vědou, která dokáže dávat kvalitní informace, u nás je v "lepším případě" na okraji zájmu, v horším případě rovnou na pranýři, zvlášť ta její část, která se na svět kolem nás dívá skrze genderovou perspektivu. Jenže oč vlastně ve společnosti jde, než o pochopení vztahů žen a mužů, rolí, které jim společnost přisuzuje a postojů, které k ním zaujímá, včetně bariér, kterém jim do cesty staví?
Mám mnoho profesí, ale jsem hrdá na tu část mého já, které se věnuje genderové expertíze a aplikované sociologii, má to smysl. Doufám, že bude v budoucnu více prostoru tato témata otevírat a vysvětlovat, takže příští meta třeba Otázky Václava Moravce a konečně praktická témata Kam naše společnost směřuje a kde jsou příčiny jevů o kterých se mluví, jen když se to hodí ... 

Log in with your credentials

nebo    

Forgot your details?

Požádat o členství v BPW