aktualita
Mapa

Akce Equal Pay Day jde do médií! Mnoho referencí naleznete na webu EPD ZDE.

Tentokrát nás ale můžete vidět také na České televizi, a to v čase 19:40. Stačí se podívat ZDE. A co o tom píše Jana černoušková, programová ředitelka konference Equal pay day 2019?

ČR nemá žádný problém  jen patříme k posledním v žebříku EU v rozdílu odměňování žen a mužů. Světové ekonomické fórum ČR dává na 88 ze 144 možných míst, patříme k nejhorším co do zastoupení žen ve vedoucích pozicích a v politice. Nejsme připraveni na změny na trhu práce, které jsou již v plném proudu, obtížně se vyrovnáváme s tím, že práce nabývá zcela jiných podpob než doposud. Lidé obtížně hledají motivaci a firmy "měkké"otázky v řízení neumí řešit, protože je považují za nedůležité. Chceme vyšší porodnost, ale ustrnuli jsme v čase, protože lidé se změnili a chtějí mít vizi, že slaďování práce a rodiny je reálné, že ženy nebudou mít nálepku krkavčích matek, pakliže budou chtít držet kontakt se svou profesí a muži bačkor, pakliže se budou chtít věnovat více péči o dítě. ČR má šanci stát se znalostní ekonomikou, ale potenciál žen, které častěji volí VŠ studium nedokáže využít, řada talentů odchází do zahraničí, ne kvůli financím, ale kvůli méně předsudečnému chování a respektu, kterého se ženám - expertkám často nedostává. Česká republika je otrlá, jen občas někoho rozhodí fotka z prohlídky porodnice, kde muži uznale posuzují co se ženám v tuto chvíli bude asi líbit. A zatímco ostatní spolupracují se sociologií jako vědou, která dokáže dávat kvalitní informace, u nás je v "lepším případě" na okraji zájmu, v horším případě rovnou na pranýři, zvlášť ta její část, která se na svět kolem nás dívá skrze genderovou perspektivu. Jenže oč vlastně ve společnosti jde, než o pochopení vztahů žen a mužů, rolí, které jim společnost přisuzuje a postojů, které k ním zaujímá, včetně bariér, kterém jim do cesty staví?
Mám mnoho profesí, ale jsem hrdá na tu část mého já, které se věnuje genderové expertíze a aplikované sociologii, má to smysl. Doufám, že bude v budoucnu více prostoru tato témata otevírat a vysvětlovat, takže příští meta třeba Otázky Václava Moravce a konečně praktická témata Kam naše společnost směřuje a kde jsou příčiny jevů o kterých se mluví, jen když se to hodí ... 

Log in with your credentials

nebo    

Forgot your details?

Požádat o členství v BPW

Přejít k navigační liště