V době, kdy se nenávistné projevy a urážlivé výrazy na sociálních sítích znepokojivě rozšířily, roste význam kritického myšlení a nutnost jeho rozvoje. Cílem dvouletého projektu ScrollOff, financovaného Evropskou unií, je poskytnout mladým lidem podporu a rozvíjet jejich schopnost kritického myšlení, aby se uměli vypořádat s převládajícím problémy nezdravých genderových norem a misogynní rétoriky, které se šíří na různých platformách sociálních médií.
Nedávné studie, jako například zpráva organizace International Media Support z roku 2023, upozorňují na znepokojivý nárůst nenávistných projevů a urážlivého obsahu na sociálních sítích, zvláště pak na normalizaci misogynních myšlenek a škodlivých narativů, které mají dopad zejména na zranitelné mladé muže. Tato škodlivá sdělení nejen posilují nenávistné projevy na základě pohlaví, ale také představují významnou hrozbu pro demokratické hodnoty a principy rovného přístupu.
V tuto chvíli všichni partneři dokončili ve svých zemích rozsáhlý kvalitativní výzkum, v jehož rámci vedli rozhovory s desítkami mladých lidí ve věku 18-30 let a odborníky, jako jsou psychologové, učitelé, sociální pracovníci, aktivisté a další. Shromážděná data a jejich analýza poslouží jako podklad pro vypracování referenční příručky a internetového portálu.
Projekt představuje inovativní strategii, která využívá spolupráci mezi pracovníky s mládeží a mladými jednotlivci v boji proti dezinformacím a nenávistným projevům na internetu. Pracovníci s mládeží absolvují specializované školení zaměřené na rozpoznávání hanlivých výrazů kolujících na sociálních sítích a na poskytování podpory obětem dezinformací a genderově podmíněného násilí.
Kromě toho vznikne v rámci projektu ScrollOff online platforma, na níž budou umístěny vzdělávací zdroje pro pracovníky s mládeží, a podpůrná skupina pro mládež hledající pomoc. Partneři projektu také vypracují strategické dokumenty určené veřejným institucím, mládežnickým organizacím a dalším zúčastněným stranám s cílem zvýšit povědomí a prosazovat změny politiky v boji proti nenávistným projevům.
Pokud se chcete o projektu ScrollOff dozvědět více nebo vyjádřit svůj zájem o účast, navštivte webové stránky projektu scrolloff.eu, kde najdete další informace.
O projektu a partnerech:
Na projektu ScrollOff, který je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím programu Erasmus+, spolupracuje šest významných organizací ze Švédska, Ukrajiny, Kypru, Řecka a České republiky. Konsorcium tvoří:
- Internationella Kvinnoföreningen
- HOGSKOLAN HALMSTAD
- The Hive
- Stando Ltd.
- NGO "Non-formal education for youth"
- Business & Professional Women CR
V případě dotazů nebo zájmu o doplňující informace se obraťte na:
Klára Smolová, ředitelka PR & komunikace, klara.smolova@bpwcr.cz, tel.: 777 032 579.
Sledujte další aktuální informace o projektu ScrollOff, který přináší bezpečnější a inkluzivnější online prostředí pro všechny, i na Facebook a Instagram.