Skip to main content
aktualitaPraha 4

Po rodičovské do práce – projekt 2020 pro rodiče na MD/RD

By 3. 1. 20217 září, 2022No Comments

Cílem tohoto projektu bylo pomoci ženám překlenout přechodovou fázi mezi RD a vstupem na trh práce, pomoci jim lépe se uplatnit, získat přehled o aktuální situaci a také podporu ostatních žen v podobné situaci.

V rámci projektu organizace uskutečnila v roce 2020 tři setkání pro ženy z Prahy 4. Kulaté stoly vedené zkušenou mentorkou představují jednu z nejúčinnějších metod osobního rozvoje. Do projektu se zaregistrovalo celkem 41 žen, které byly osloveny pomocí článků, webových stránek a sociálních sítí. 

Termíny, mentorky a vybraná témata: 

09.09.2020  Lenka Kousková odstartovala tématem o sebevědomí “Je čas řešit sama sebe.
14.10.2020 Kateřina Reichertová upozornila na nové digitální možnosti pro ženy “Digiškola
09.12.2020 Hana Mullerová objasnila možnost “Podnikání je dřina, ale má své kouzlo.

Jednotlivé události byly promovány také na sociálních sítích, hlavně na FB, kde se cílová skupina nejvíce pohybuje. Mentoring pro Prahu 4 s Lenkou Kouskovou, Mentoring pro Prahu 4 s Katkou ReichertovouMentoring pro Prahu 4 s Hanou Mullerovou

Pro první termín setkání jsme využily krásné prostory Nuselské radnice. V rámci projektu jsme zajistily hlídání dětí od organizace Baby Office, která také sídlí na Praze 4 a provozuje hlídání dětí ve firmách.  

V souvislosti s vládními nařízeními se další dvě setkání uskutečnila online přes platformu Zoom, což dalo ženám šanci vyzkoušet si nový online nástroj, který budou moci využít pro svou nadcházející profesní cestu.

V rámci projektu vznikly grafické materiály (letáky, pozvánky a grafické medailonky mentorek) použité na sociálních sítích, webových stránkách i pro zveřejnění článků v externích médiích.

S celou skupinou, včetně účastnic z roku 2019, organizace nadále pracuje pomocí informačních newsletterů. 1.9.2020 Pozvánka do projektu Mentoring na Praze 4, 13.10.2020 Pozvánka na online setkání s Kateřinou Reichertovou, 3.12.2020 Pozvánka na online setkání s Hanou Mullerovou. 

Účastnice, které absolvovaly dvě první setkání dostaly možnost absolvovat zdarma Mentoringový Maraton v rámci Equal Pay Day 2020. Jedna účastnice se dokonce zapojila jako dobrovolnice, pomáhala v projektu celý týden a svou účast pozitivně komentuje:  

Kristýna za posledních několik let na RD neměla potřebu využívat online nástroje. V jejím nadcházejícím zaměstnání bude tento nástroj jeden z hlavních pracovních nástrojů v komunikaci s novými kolegy. Podle jejích vlastních slov to byla “zkušenost k nezaplacení”.

Závěrem

Aktivity typu speed mentoring, tedy sdílení zkušeností u kulatých stolů se zkušenou mentorkou, pomáhají přímo podpořit konkrétní účastnice, které načerpají nové znalosti, naučí se sebeprezentaci a propojení s ženami v podobné životní situaci a tím posiluje sebevědomí žen. 

To vše má vyšší sociální dopad na účastnice i na celou rodinu, když se o své zkušenosti dělí  s členy domácnosti, ihned je aplikuje ve své praxi, nebo zkusí během RD podnikání, či částečný pracovní úvazek.

Podařilo se nám vytvořit komunitu aktivních žen, které dostaly prostor pro učení i networking (vzájemné poznání).

Pro zviditelnění aktivit a podpoře povědomí o městské části přátelské ženám a rodinám, organizace zajistila externí publicitu projektu:
01.09.2020 - Praha4.cz: Pozvánka ke kulatému stolu pro ženy z Prahy 4
01.09.2020 - Pozvánka na webu MČ Praha 4
07.09.2020 - Praha4online: Je čas řešit sama sebe
09.09.2020 - BabyOffice.cz: Je čas řešit sama sebe - mentoringové setkání pro ženy nejen z Prahy 4
03.10.2020 - Praha4online: Brzdila ji záplava administrativy podnikání, tak je svěřila digitálním technologiím
15.12.2020 - Praha4online: 3 osvědčené tipy, které vám mohou pomoci při rozjezdu podnikání

Učení je dlouhodobá a celoživotní záležitost a péče o své vědomosti během rodičovské dovolené je klíčovou aktivitou při návratu do práce. Pokud ženy umíme povzbudit, vzájemně se podporovat a udržet pocit, že stále patří mezi pracující ženy, návrat do pracovního procesu je mnohem jednodušší.  

Věříme, že výsledky projektu jsou významné, protože mají přímý dopad na konkrétní osoby a my bychom v tom chtěly pokračovat také v roce 2021.