Skip to main content
Blog

Outfit nade vše

By 18. 7. 2017No Comments

První dáma Francie je ve skvělé formě. Alespoň to tvrdí prezident nejvýznamnější světové velmoci, a ten přece musí vážit slova.

Nebo také ne. Nebo se úplně klidně může chovat jako nevychovaný macho bez špetky vkusu. Už jen chybělo, aby dodal – na ten věk. V tomto případě se ale první muž světa svými nevymáchanými ústy trefil. Brigitte Macronová je zjevně ve skvělé formě. Díky tomu je ženou inspirativní.

Teď by měl přijít na řadu rozbor šatníku, doporučení na téma jednoduchost a kvalita. To samozřejmě platí, a i když se většině z nás nejspíš nikdy nepřihodí, aby se naší garderobou zabývaly módní domy Dior nebo Louis Vuitton, můžeme se od manželky francouzského prezidenta lecčemu přiučit.

Těch článků na téma „Jste ve skvělé kondici“ je na internetu několik stovek, ne-li tisícovek. Hulvátství amerického prezidenta si jaksi nelze nevšimnout. Teprve když se prochroustáte všemi těmi odkazy, dozvíte se, že paní Brigitte se ve své nové roli chce věnovat vzdělání. Koneckonců je to učitelka. Vzdělání je v kontextu měnícího se světa asi tak stomilionkrát důležitější než bujná blond hříva francouzské první dámy. Známe už spoustu chic kousků z jejího šatníku, víme, jak romance s budoucím prezidentem začala, média nás zásobují názory povolaných i nepovolaných na téma věkového rozdílu, ale co si paní Macronová myslí o svém klíčovém tématu, totiž vzdělání, to se jen tak nedozvíte.

Je matkou tří dětí, mnoho let učí, zajímá se o autismus… Celkem určitě bude mít nějaký názor na to, jak by se vzdělání mělo ve Francii rozvíjet, reformovat, kam by mělo směřovat. Možná budou její názory odborníci cupovat (to je jedna z mála jistot), možná budou trefné a pomohou francouzský vzdělávací systém posunout. Není ale moc o čem mluvit. Zatím je důležité, jestli je vhodné vzít do černých lodiček černé punčochy.

Rozhodně je fajn, že je středem pozornosti žena, která pro nás může být inspirací. Žena, která v 64 letech nerezignuje na své ženství. Stačí se rozhlédnout v pražské MHD, aby člověk viděl, jak taková rezignace vypadá (a o penězích to není). Pravda ovšem je, že bude nejspíš inspirací pro ty, které se inspirovat chtějí, a ty už nějaké vzory nepochybně mají; paní Macronová je další „vzorek“ do takové sbírky. Ty, které na inspiraci kašlou, asi spíš s pohoršením zdrbnou ten věkový rozdíl a na další nákup zase zamíří do tržnice. Fakt, že její forma bude nejspíš výsledkem nejen genů, ale i disciplíny, nebude z těch rezignovavších chtít zřejmě slyšet ani jedna.

Být první dámou je vážně nevděčný džob. Možná i máte co říct, jen se nikdo neptá. Takže Brigitte Macronové držme palce, ať si tu formu udrží, protože pořád ještě věřím tomu, že otázky, které budou vyžadovat erudici, ještě přijdou a že její odpovědi budou natolik inspirativní, aby zastínily i nejnovější „kabošku ze šampsky“ (rozuměj kabelku z obchodu na Champs-Élysées).

 

Marie Petrovová 
ze sbírky "Napsáno rtěnkou"