Letošní předprázdninové období nás doslova zahltilo velkým množstvím různých odborných a vzdělávacích akcí u nichž jsme samozřejmě nemohly chybět ani my. Nejen, že jsme reprezentovaly naši organizaci a témata, která přinášíme do veřejného prostoru, ale také abychom se dále vzdělávaly, rozšiřovaly naši síť a propojovaly se tam, kde to dává smysl. Převládala dvě témata: AI a ESG.
Digitalizace z pohledu lidských zdrojů
Květnový rozjezd byl pozvolný. Zamířily jsme mimo jiné například na největší profesní akci personalistů v ČR: HR know-how konferenci pořádanou People Management Forem. Jak už napovídal název „5Generací a AI v digitálním světě práce“, hovořilo se především o vlivu digitalizace a umělé inteligence na různé generace a jejich postavení na trhu práce. Z diskuze mimo jiné vyplynulo, že stereotypy o generacích (a my dodáváme nejen jich) si vytváříme sami a „že rozdíly nejsou až tak dané věkem jako konkrétními jednotlivci v každé generaci“. Naučily jsme se také nový terminus technicus: techno stres, tedy dopady práce s roboty na lidskou psychiku.
💡 Téma konference pro nás bylo zásadní i proto, že žen v technologických oborech je stále velmi pomálu a jestliže jako společnost nepřekonáme předsudek o tom, že ženy do technologií nepatří, bude to pro ženy znamenat ještě hlubší propad a ekonomické ohrožení. Bez znalosti práce s AI a dalšími digitálními nástroji se do budoucna neobejde nikdo a tak právě zde je důležité, aby se i ženy měly možnost v tomto oboru vzdělávat a dostalo se jim dostatečné podpory. My jdeme odstraňování předsudků naproti tím, že ženy vzděláváme i v IT v rámci mezinárodního projektu Digital solutions in adult learning, jehož jsme součástí.
Červen pak nabral neskutečné obrátky, akce střídala akci a bylo náročné stihnout alespoň to podstatné. O digitalizaci, flexibilitě a dalších trendech v pracovním prostředí byla i červnová byznys snídaně Business Meet Up. Představila čtyři inspirativní příběhy firem, které transformovali podmínky pro zaměstnance: zaváděli flexibilní pracovní úvazky, vybudovali trendy kanceláře a firemních prostory, digitalizovali a rozvíjeli digitální dovednosti u zaměstnanců.
💡 Co si ze snídaně odnesla kolegyně Helena Dreiseitlová, projektová manažerka Equal Pay Day? „Nejlepší bylo vidět, jak věci fungují, pokud jsou opravdu propojené. Jak pomáhá vzájemně se učit z chyb a inspirovat se. Síla je v jednotě a ta často v ČR chybí. I my v BPWCR jsme se během našich projektů utvrdily v tom, že jen společným úsilím můžeme hýbat celospolečenskými tématy. Je potřeba zapojit všechny, kteří na nich chtějí pracovat, ať jsou to firmy, státní sektor, neziskovky a dalšími instituce,“ říká.
Ženy, byznys a odměňování
Na začátku června vystoupila naše prezidentka Lenka Šťastná na Euro Business Breakfast na téma Diverzity v byznysu. Velmi silně zde rezonovala myšlenka, že „stát by měl jít příkladem, v různorodosti a inkluzi jsou však lídry spíše firmy za asistence neziskové sféry“. Naprosto souzníme s prohlášením ředitele Odboru rovnosti žen a mužů na Úřadu vlády ČR Radana Šafaříka, že ženy mají o vrcholné pozice zájem úplně stejně jako muži, takže pokud jsou v nich nedostatečně zastoupeny, musejí existovat překážky, které jim brání se do nich dostat. Stát by měl tyto překážky identifikovat a odstraňovat a jít přitom sám příkladem. Bingo! To je něco, o čem BPWCR mluví již 15 let. Progres je ale velmi pomalý a právě proto se mnohem více obracíme přímo na firmy a přivážíme zahraniční příklady, které lze následovat.
Jednou z takových firem je i náš firemní partner, nadnárodní společnost Philip Morris, která jako první firma v Česku získala certifikaci platové rovnosti equal-salary. Michaela Prajerová, manažerka společnosti pro inkluzi a diverzitu, prozradila v panelové diskuzi jejich recept a fakt, že jde o nekončící proces, který nutí společnost dále inovovat: například zautomatizovala zvyšování mezd žen na mateřské dovolené, aby nepřišly o valorizaci.
💡To je krok, který v BPWCR velmi oceňujeme, protože podle dat právě v produktivním věku, kdy ženy přerušují svoji kariéru kvůli péči o narozené děti, začínají se rozevírat nůžky pay gap, které pak již ženy nedoženou.
Nechyběly jsme ani na konferenci Forbes Women Summit. Skvělá Jana Černoušková, programová ředitelka Equal Pay Day a nově též certifikovaná auditorka rovného odměňování, opět spolu s Michaelou Prajerovou na jednom pódiu s lehkostí jim vlastní rozvířily i zde téma equal pay. Zajímavé bylo, že na otázku moderátora do publika, zda se přítomné ženy cítí být hůře ohodnoceny než muži se skoro žádná ruka nezvedla, přičemž data hovoří jasně: GPG v ČR 17,7-9 %.
„O svých příjmech často lžeme – buď řekneme, že bereme méně (z různých důvodů) nebo naopak říkáme, že bereme více, protože cítíme, že by to tak mělo být, že tomu odpovídá nejen naše práce, ale také status, který si budujeme,“ uvádí Jana Černoušková a dodává, že podobně je tomu u firem: „'Hodnotíme podle výkonu' je nejčastější úniková věta zaměstnavatelů, když mají GPG nebo si vůbec žádnou relevantní transparentní evidenci nevedou.“
💡Díky dámy, že jste to v té záplavě zajímavých témat konference nechaly zaznít! Protože i přes veškeré úspěchy našich podnikavých žen toto je bolavá rána naší společnosti, kterou se nedaří zacelit.
Udržitelnost a my
Nenechaly jsme si ujít ani Udržitelné fórum týdeníku Ekonom, kde se diskutovalo o tom, jak správně nastavit podnikovou ESG strategii a jak zpětně hodnotit její efekty. Velmi inspirativní byla i konference e15 na téma ESG a mobilita, která se mimojiné konala v novém, udržitelně postaveném sídle vydavatelství CNC. Kromě elektroaut a energetiky tak opět došlo na otázky pracovního prostředí a přední české firmy sdílely i své zkušenosti s udržitelností v byznysu. Rudolf Melezinek, head of corporate governance ve společnosti 2N snad jako jediný řekl, že „považuje nefinanční reporting jako skvělou konkurenční výhodu pro menší firmy“. Kéž by takový postoj zaujímalo více firem.
Třešničkou na dortu bylo oči otevírající promítání dokumentárního filmu Beyond Zero, jehož premiéru v České republice iniciovaly Sustainova a Asociace udržitelného podnikání. Jde o příběh společnosti Interface, nadnárodního výrobce koberců, která se před více než 20 lety rozhodla jít cestou udržitelného podnikání, dosáhnout (nejen) uhlíkové neutrality. Cesta to nebyla jednoduchá, ani přímočará. Navíc v době, kdy se o udržitelnosti mluvilo jen zřídkakdy a už vůbec ne v průmyslu. Ale je to příběh se šťastným koncem a lze se z něj inspirovat, protože firma dosáhla zdánlivě nemožného. Velmi důležitým bodem v celém příběhu pak byla komunikace se zaměstnanci, jejich zapojení do společného úsilí a „nakoupení“ pro nutné změny. I z tohoto důvodu doporučujeme film shlédnout například v rámci firemního teambuildingu.
💡„Jsme rády, že společnosti nyní v rámci ESG a nefinančního reportingu CSRD ve zvýšené míře hledí i na problematiku rovných příležitostí, rovného odměňování, diverzity a inkluze. A my jim v tom rády pomůžeme naším letitým know-how, projekty, nástroji, a podporou naší komunity. Například iniciativa Women's Empowerment Principles je přesně pro ty, kteří hledají návod na změnu v oblasti sociální tak, aby byla v souladu s požadavky oblasti 'S',“ říká Klára Smolová, ředitelka PR & komunikace BPWCR a specialistka na ESG.
Akcí bylo ještě mnohem víc, toto je jen výčet toho nejzajímavějšího. Ani my jsme nezůstaly pozadu a zvládly jsme mezitím ještě zorganizovat několik našich pravidelných setkání, webinář v rámci Women's Empowerment Principles nebo se zúčastnit setkání absolventek Academy of Women Entrepreneurs v Lublani. A nyní už jsme v plných přípravách podzimní sezóny, která bude též nabitá. Sledujte náš kalendář, sociální sítě či se přihlašte k odběru newsletterů, abyste se o nich včas dozvěděli.