Skip to main content
aktualita

Naše babičky, prababičky a ….pozvánka na výstavu Vlastním hlasem

Moje babička se narodila v roce 1901. Když v 95 letech odešla, ztratila jsem jeden z mých pevných bodů. Vždycky, když jsem si s něčím nevěděla rady, ona měla  řešení, řešení podložené zkušeností. Svůj obraz světa jsem si vybarvovala i díky jejímu vyprávění. Třeba jak se naučila kouřit,  když za první světové války coby čtrnáctiletá balila bratrům cigarety na frontu, pak jak se v té druhé válce o ně bála, když skončili v koncentráku, mezitím svoboda První republiky, výlety s kamarádkami za nákupy do Vídně. Nebo studia - když jako nejmladší ze čtyř dětí chtěla studovat, rodiče nebyli úplně nadšení, ale prosadila si to. Vystudovala „učitelák“ a pak ještě dva semestry filozofie. Mluvila čtyřmi jazyky a pracovala jako cizojazyčná korespondentka. Pracovala i  měla rodinu, byla skvělá kuchařka, o rodinných věcech rozhodovala společně s dědečkem – a všem to přišlo normální. Celé dětství na mě odněkud vypadávaly její fotografie a obrazy.  Z pohledu dítěte sešněrovaného socialistickou morálkou, byl akt mladé ženy s datem 1919 něco nepochopitelného. „Jak jsi mohla v osmnácti stát modelem?“ „To byla jiná doba“ řekla tónem mnohoznačného příslibu, že všechno, co chcete, je možné. A já se do té doby chtěla okamžitě přesunout. 

Na to jsem si vzpomněla právě teď díky výstavě Vlastním hlasem.  Výstava v Náprstkově muzeu je věnována ženám, které by mohly být našimi babičkami, prababičkami, každopádně jsou našimi předchůdkyněmi a průkopnicemi, které měnily a změnily postavení žen. Jejich touhy a sny narazily na hranice a ony ty hranice posunuly. Otevřely ženám  cestu ke vzdělání, práci, volebnímu právu, do vědy, umění, sportu i politiky. 

Na výstavu jsme zašly s Lenkou Šťastnou. Nesmírně inspirující bylo setkání s kurátorkou Emou Součkovou, okouzlující mladou dámou. Shodly jsme se, že výstava je holdem ženám, které pro nás zařídily, že můžeme vést naplněné životy v relativně rovnoprávné společnosti a zároveň připomínkou, že máme podobnou povinnost vůči našim dcerám. 

A proto vás chceme pozvat na společnou exkluzivní prohlídku výstavy s výkladem Emy Součkové a následné přátelské posezení... a možná inspirovány historií a s myšlenkou na naše dcery a vnučky...   

Každopádně, těšíme se na Vás, 

Mirka a Lenka

Cena výstavy s výkladem pro členky je 190Kč, pro ostatní 290Kč.

Chci vstupenku

Mirka Čejková, autorka fejetonu.