18. ročník Zlaté koruny

Zahájení soutěže finančních produktů

V roce 2003 proběhl první ročník soutěže finančních produktů Zlatá koruna. Od té doby se počet soutěžních kategorií rozrostl z původních 10 na 20 ruku v ruce s tím, jak se mění samotný trh finančních produktů. Třetím rokem budou hodnoceny vedle standardních bankovních a pojistných produktů i fintechové projekty. Nemění se však princip hodnocení, ty nejlepší produkty stále zodpovědně hodnotí odborná porota – Finanční akademie. Dát najevo svůj názor však může každý a online hlasovat pro svůj oblíbený produkt v anketě Cena veřejnosti a Cena podnikatelů.

33 finančních produktů bylo oceněno poprvé 26. dubna 2003 a odneslo si tak titul Zlaté, Stříbrné nebo Bronzové koruny. Finanční akademie v čele s tehdejším předsedou Františkem Jakubem, který byl i předsedou Komise pro cenné papíry, hodnotila 9 produktových kategorií. V roce 2019, a tedy 17. ročníku soutěže, bylo rozdáno celkem 60 ocenění ve  20 kategoriích. „Myslím si, že máme vůči investorům poměrně velký dluh z minulosti, kdy osvěta, vzdělávání a informovanost veřejnosti v oblasti finančního a kapitálového trhu byla velmi nízká,“ dodal k historicky prvním výsledkům soutěže František Jakub.

Za těch 18 let se tato situace výrazně zlepšila, vzniklo mnoho dalších projektů, které se přispívají zvyšování finanční gramotnosti. Samy finanční společnosti se do této iniciativy zapojují a svoje CSR projekty cílí i tímto směrem, což reflektuje i soutěž. Od roku 2016 Zlatá koruna oceňuje ve spolupráci s výzkumnou agenturou IPSOS finanční společnosti v kategorii Cena za společenskou odpovědnost.

Už od roku 2003 může dát najevo svou spokojenost s finančními produkty i veřejnost prostřednictvím hlasování. Změnou prošla i tato veřejná anketa. V roce 2003 se hlasovalo pouze v jedné kategorii, Nejoblíbenější produkt, kterým se stalo Pojištění pro případ ztráty/krádeže karty od ČSOB. Dnes se však hlasuje o nejoblíbenějších produktech ve dvou skupinách. Spotřebitelé mohou hlasovat v Ceně veřejnosti a podnikatelská veřejnost může dát najevo své preference produktům v Ceně podnikatelů. Hlasovat je možné od 28. října 2019 na webových stránkách www.zlatakoruna.info/soutez/2020. Hlasování v Ceně veřejnosti je dvoukolové. V prvním kole, nominačním, je možné hlasovat pro jakýkoliv produkt, nejpozději však do 1. března, kdy bude nominační kolo uzavřeno. 20 produktů s nejvíce získanými hlasy postupuje do finálového kola, ve kterém mohou všichni hlasovat znovu a vybrat z této finálové dvacítky ten, který považují za nejlepší. Hlasování v Ceně podnikatelů je jednokolové, své hlasy mohou podnikatelé odesílat od 28. října až do 24. dubna, kdy bude zároveň ukončeno i finálové kolo Ceny veřejnosti.

Výsledky soutěže vypovídají o tom, jak se vyvíjely finanční produkty. Veřejné ankety pak o jejich oblíbenosti. Dnes si už ztrátu či odcizení karty nikdo moc pojišťovat nemusí, buďto ji má bezpečně uloženou doma a platí mobilem či hodinkami, nebo si ji v případě ztráty okamžitě zablokuje v aplikaci. Trendem posledních let jsou účty bez poplatků, ale už ani to nestačí. Vítěz minulého ročníku, mKonto s mKartou Svět, reaguje na zvyšující se trend cestování po celém světě s výhodnými podmínkami pro platby v cizí měně. Jaký produkt získá nejvíce hlasů v příštím ročníku, pak leccos napoví i o budoucích trendech,“ vyjádřil se zakladatel a ředitel soutěže Zlatá koruna, Pavel Doležal.

Z jedné mailové adresy lze hlasovat třikrát, tedy v nominačním a finálovém kole Ceny veřejnosti a v jednokolové Ceně podnikatelů. Účastí v hlasování je pak také možné vyhrát zajímavé ceny. V minulém roce si výherkyně odnesla jako hlavní cenu voucher na šperk v hodnotě 10 tisíc Kč od společnosti JK Jitka Kudláčková.

 

Orientační termíny Zlaté koruny 2020

28. 10. 2019 Spuštění veřejné ankety Cena veřejnosti (nominační kolo) a Cena podnikatelů

11. 2. 2020 Zahájení soutěže Zlatá koruna 2020 – přihlášky produktů

5. 3. 2020 Zahájení finálového hlasování veřejnosti v kategorii Cena veřejnosti

10. 3. 2020 Uzávěrka přihlášek do soutěže Zlatá koruna 2020

20. 3. 2020 Zahájení hodnocení Finanční akademií

19. 4. 2020 Ukončení hodnocení Finanční akademií

24. 4. 2020 Konec hlasování veřejnosti v kategorii Cena veřejnosti
a Cena podnikatelů

2. 5. 2020 Zveřejnění výsledků hlasování veřejnosti v kategorii Cena veřejnosti a Cena podnikatelů

28. 5. 2020 Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Zlatá koruna 2020

29. 5. 2020 Speciální novinová příloha Zlatá koruna 2020

 

Kontakt pro novináře:

Ing. Klára Doleželová

Manažer projektu Zlatá koruna

T: +420 274 780 740

M: +420 731 904 890

E: dolezelova@zlatakoruna.info

www.zlatakoruna.info

O soutěži Zlatá koruna

Od roku 2003 probíhá pod záštitou ministrů financí ČR a guvernéra ČNB soutěž Zlatá koruna, která každoročně oceňuje nejlepší finanční produkty na českém trhu. Letos se koná již 18. ročník.

V minulém roce se soutěže zúčastnilo celkem 207 produktů od 73 finančních společností. Soutěž Zlatá koruna si získala vysoké renomé zejména tím, že produkty hodnotí Finanční akademie složená z více než 380 odborníků. Ta také rozhoduje o Novince roku. Zlatá koruna také uděluje ve spolupráci s výzkumnou agenturou IPSOS Cenu za společenskou odpovědnost.

Soutěž Zlatá koruna byla v roce 2017 rozšířena o novou kategorii FinTech, jejímž cílem je sledování aktuálních trendů na poli digitalizace a inovace finančních služeb. Jednotlivé projekty hodnotila zcela FinTech akademie, která je součástí Finanční akademie.

Hodnocení poroty doplňuje hlasování v Ceně veřejnosti, kdy nejoblíbenější finanční produkty volí veřejnost prostřednictvím webových stránek Zlaté koruny. Od roku 2008 je hlasování rozšířeno o Cenu podnikatelů, kde soutěží nejoblíbenější finanční produkty pro malé a střední podnikatele. Každoročně je v hlasování veřejnosti odevzdáno průměrně 70.000 hlasů.

Výsledky hodnocení v soutěži Zlatá koruna pomáhají veřejnosti snadněji se orientovat v nabídce finančních produktů, motivují klienty k tomu, aby se více zajímali o vlastnosti jednotlivých produktů a lépe porozuměli nabídkám finančních společností. Další informace a výsledky soutěže Zlatá koruna najdete na www.zlatakoruna.info.

Generální partner a organizátor: pdMEDIA s.r.o.

Partneři: Česká mincovna, IPSOS, TOP HOTELS GROUP, Imper, JK Jitka Kudláčková, Adams Barbershop, vinařský dům Dobrá nálada, krejčovství Galard, skupina ČEZ, Attendu, Vysoká škola ekonomie a managementu

Hlavní mediální partner: Deník 

Mediální partneři: Česká televize, E15, Peníze.cz, Finmag, Czech & Slovak Leaders Magazine, Fleet, Bankovnictví

Odborní partneři: Asociace českých pojišťovacích makléřů, Asociace hypotečních makléřů ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Asociace penzijních společností ČR, Asociace pro kapitálový trh ČŘ, Business & Professional Women ČR, Czech Fintech Associaton, Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování, European Financial Planning Association ČR, Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR

Log in with your credentials

nebo    

Forgot your details?

Požádat o členství v BPW

Přejít k navigační liště