Mezinárodní den Equal Pay Day, který se slaví 18. září, představuje dlouhodobé úsilí směrem k dosažení rovnosti platu za práci stejné hodnoty. Dále navazuje na závazek Organizace spojených národů v oblasti lidských práv a proti veškerým formám diskriminace, včetně diskriminace žen a dívek.
Po celém světě jsou ženy placeny méně než muži, s odhadovaným rozdílem v odměňování mezi pohlavími kolem 20 procent globálně. Genderová rovnost a posilování žen a dívek nadále zůstávají pozadu kvůli trvajícím historickým a strukturálním nerovnovážným vztahům mezi ženami a muži, chudobě, nerovnostem a nevýhodám při přístupu k zdrojům a příležitostem, které omezeným schopnostem žen a dívek. Pokrok při zmenšování této propasti je stále pomalý. Zatímco je rovný plat pro muže a ženy široce podporován, jeho uplatňování v praxi je obtížné.
Aby se na nikoho nezapomnělo, Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) řeší potřebu dosáhnout genderové rovnosti a posílení všech žen a dívek. Kromě toho SDGs podporují důstojnou práci a hospodářský růst prostřednictvím hledání plné a produktivní zaměstnanosti a důstojné práce pro všechny ženy a muže, včetně mladých lidí a osob s postižením, a rovný plat za práci stejné hodnoty. Začlenění genderového hlediska je klíčové při provádění Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj.
Dosáhnout rovnosti platu je důležitým milníkem pro lidská práva a genderovou rovnost. Vyžaduje to úsilí celé mezinárodní komunity a ještě zbývá udělat více práce. Organizace spojených národů, včetně UN Women a Mezinárodní organizace práce (ILO), zve členské státy, občanskou společnost, organizace žen a komunit, feministické skupiny, stejně jako firmy a organizace zaměstnanců a zaměstnavatelů, aby podporovaly rovný plat za práci stejné hodnoty a ekonomické posilování žen a dívek.
Věděli jste?
- Ženy vydělávají 77 centů za každý dolar, který muži vydělávají za práci stejné hodnoty - s ještě větší mezdovou propastí pro ženy s dětmi.
- Ženy mají po celém světě vyšší pravděpodobnost nezaměstnanosti než muži, s rozsáhlými rozdíly regionálně.
- Odhaduje se, že pouze 28 procent zaměstnaných žen na celém světě má nárok na placenou mateřskou dovolenou.
- Celosvětově téměř 65 procent lidí nad důchodovým věkem, kteří nemají pravidelný důchod, jsou ženy.
- Ženy vykonávají alespoň dvakrát a půl více neplacené domácí práce a péče o rodinu než muži.
Přidejte se k nám na 15. ročníku Equal Pay Day, který proběhne 11. - 12.dubna 2024 na téma Příležitost.