Skip to main content
aktualitaEmpowering Women 2zažily_jsme

Karolína Risser: Jsem zapálená pro svůj projekt a šířím kolem sebe díky tomu pozitivní energii

Kdo je Karolína Risser? 

Žena, která studovala ve Francii, odkud si do Čech přivezla lásku k dobrému jídlu a manžela. Společně rádi zkouší nové recepty a hostí své přátele. V Praze začala budovat kariéru v nadnárodních korporacích a hodně času trávila ve velkých administrativních budovách. Po celou dobu tam však postrádala možnost dobře se najíst. Po narození dcerky se začala ještě více věnovat svému velkému koníčku – vaření.

Její velkou vášní se stala kvalitní zdravá strava a nové trendy v gastronomii. Absolvovala řadu odborných kurzů a získala certifikaci jako výživová poradkyně. Založila firmu Deli Life, která nabízí kvalitní jídlo a poradenství pro zdravý životní styl. Chce všem časově vytíženým lidem zprostředkovat možnost lepšího stravování a dodat jim skvělý pocit ze svého těla a ducha. Cílem firmy Deli Life je pomáhat lidem lépe jíst a tím šťastněji žít.

Karolíno, proč jste se přihlásila do projektu Empowering Women? Co vás k tomu vedlo?

Do projektu jsem se přihlásila, protože jsem měla řadu otázek spojených s rozjezdem svého podnikání. Neměla jsem žádné velké zkušenosti a zajímala jsem se například o témata: Jaká je nevhodnější právní forma podnikání pro můj podnikatelský záměr (OSVČ, s.r.o., sociální podnik nebo neziskovka)? Nezapomněla jsem na nic při finanční analýze a plánování mého cash flow? Je pro mě výhodné být plátcem DPH? Jaké jsou možnosti dotací a finanční podpory pro začínající podnikatelky když rozjíždějí podnikání? Hledala jsem kam se obrátit s prosbou o pomoc nebo konzultaci s konkrétními dotazy z oblasti práva, daní, účetnictví atd....

Získala jste odpovědi? Jak Vám projekt pomohl a kam jste se profesně posunula?

Ano, v rámci projektu Empowering Women jsem absolvovala řadu zajímavých mentoringů, networkingových setkání i seminářů. Seznámila jsem se s řadou inspirativních žen, které mě obohatily nejen profesně, ale i lidsky. Zmínit bych chtěla seminář o tom jak optimálně využívat Facebook pro rozjezd podnikání s Eliškou Vyhnánkovou, členkou BPW. Díky němu jsem nastavila optimální strategii pro komunikaci a kampaně na facebookové stránce Deli Life.

Jako největší přínos hodnotím, že jsem se v projektu potkala s maminkou Pavlou, která má zkušenosti s pořádáním cateringů a uvažovala o spuštění podobného projektu. Spojily jsme síly a začaly jsme úspěšně spolupracovat. Na jedné networkingové akci pro začínající podnikatelky jsme potom potkaly maminku Terezu, která je shodou okolností ve stejném projektu BPW a tak jsme se propojily. Všechny tři se nyní vhodně doplňujeme a máme za sebou už řadu úspěšně realizovaných akcí. Pořádáme kurzy Zdravé výživy a zajišťujeme cateringy na semináře, konference, vánoční večírky, soukromé oslavy, dětské dny apod. pro významné klienty; jako Škoda, PwC, Česká Spořitelna, Google, ale i pro menší firmy a soukromé osoby.

Jakou jste měla vizi, když jste se do projektu zapojovala? 

Mojí dlouhodobou vizí je zlepšit životosprávu a kondici časově vytížených lidí díky inovativnímu konceptu stravování a osvětě. Práce na tomto krásném projektu mě naplňuje a přináší mi velkou seberealizaci, která mi při opuštění zaměstnání a nástupu na rodičovskou dovolenou chyběla.

Vyvinula se nějak Vaše vize? Posunula se? Zůstala stejná?

Moje vize se stále vyvíjí podle potřeb trhu a zpětné vazby od klientů. Původně jsem si myslela, že budu dodávat primárně zdravé obědy, ukázalo se, že je na trhu velký zájem také o zdravé cateringy.

Vyhrála jste Rozjezdy roku, to je úžasné. Řekněte nám více o této zkušenosti. 

Na Rozjezdy roku jsem dostala výborné reference od řady lidí, kteří se této akce účastnili v minulých ročnících. Je to velmi prospěšná soutěž, díky které mohou začínající podnikatelé získat cenné zkušenosti, kontakty, inspiraci a doporučení jak vylepšit svůj podnikatelský záměr.

Pro mě představovaly Rozjezdy roku velkou výzvu. Díky této soutěži jsem si podrobně promyslela a vypilovala celý svůj podnikatelský záměr. Jsem zapálená pro svůj projekt a šířím kolem sebe díky tomu pozitivní energii. Myslím, že jsem nadchla porotu prospěšností mého projektu, který pomůže řadě lidí dobře jíst a cítit se lépe.

Vítězství v soutěži je pro mě velmi motivační a zavazující, nechci zklamat důvěru v úspěšnost mého projektu, kterou jsem získala od odborné poroty.  Vítězství v této soutěži mi pomáhá otvírat dveře při nabízení mých výrobků a služeb. Věřím, že se mi také podaří využít PR Rozjezdů roku pro budování mé značky.

Je něco, čemu byste se ráda věnovala do budoucna? Co byste ráda rozvíjela? 

Ráda bych skloubila svůj velký sen, kterým je řízení sociálního podniku v oblasti gastronomie s aktuálními problémy a potřebami, které vidím na českém trhu.

Přes deset let jsem pracovala jako projektová manažerka a konzultantka. Z vlastní zkušenosti vím, že zaměstnanci velkých korporací tráví průměrně až deset hodin denně v administrativních komplexech, kde nejsou úplně optimální podmínky a většinou mají omezené možnosti stravování. Většina populace se stravuje nepravidelně a nekvalitně. Čím dál více lidí trpí zdravotními problémy a civilizačními chorobami.

Mou vizí je pomoci zlepšit životosprávu pracovně vytížených lidí díky inovativnímu způsobu stravování. Cílem je nabídnout specifický sortiment a služby, které povedou ke zlepšení kondice a zdraví klientů. Ráda bych přinesla win-win řešení pro firmy i zaměstnance. Mým cílem je změnit stravování ve firmách a zlepšit tak životosprávu, fyzickou a psychickou kondici pracovně vytížených lidi v ČR, což bude mít pozitivní vliv na jejich celkovou spokojenost, a tím i lepší výkon a výsledky pro firmy.

Cílím na vybudování sociálního podniku, který bude zaměstnávat osoby znevýhodněné na trhu práce (matky na/po RD, osoby se zdravotním hendikepem či studenty hledající praxi). Z vlastní zkušenosti vím, jak je pro tyto cílové skupiny těžké najít práci. Náš podnik má také environmentální aspekt - vaříme z lokálních surovin a přípravu jídla plánujeme tak, abychom jídlem neplýtvali, snížili jeho ekologickou stopu a minimalizujeme tak dopad našeho podnikání na životní prostředí.

Naplňování všech těchto úkolů představuje dlouhou a těžkou cestu. Při své práci se řídím mottem od mého oblíbeného autora Paula Coelha: „Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohla uskutečnit.“ Mě se zatím vždy vyplatilo věřit svým snům, dělat to co mě naplňuje, stanovit si cíle a trpělivě na nich pracovat.

Celý projekt vyvrcholí akcí Equal Pay Day - Ženy sobě v březnu 2016, plánujete se zúčastnit?

EPD (Equal Pay Day) se budu účastnit již potřetí za sebou. Je to pro mě vždy jedna z nejlepších událostí roku. Jako všechny akce realizované Business & Professional Women je i tako aktivita velmi profesionální a jedinečná.

Vždy se těším na mentoringy plné skrytých i otevřených poselství a inspirativních námětů ze života. Pokaždé se tam potkám s řadou zajímavých žen, mám příležitost probrat novinky s lidmi ze své branže a navázat nová přátelství. Letos bych tam měla také dostat příležitost představit své zkušenosti a rady spojené s rozjezdem mého podnikání a pomoci tak ostatním ženám (maminkám), které uvažují o vlastním businessu.

-----------------------------------------------------------------------------------

Tak to je Karolína Risser, účastnice projektu Empowering Women.

Karolíno, moc děkuji za rozhovor a těším se brzy na viděnou.

Tereza Melišová, PR managerka

Podpořeno grantem s Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz