Na konferenci Equal Pay Day, která se konala ve dnech 8. - 10. dubna, se účastníci konference v diskuzním panelu EKONOMIE, INVESTOVÁNÍ A JAK NAJÍT SVŮJ SMĚR seznámily s formami investování do inovativních startupů, vedli diskuzi o riziku, příležitosti a vlivu andělských investorek na rozvoj byznysu ve střední a východní Evropě. Na konferenci bylo registrováno více než 300 účastníků, kteří měli možnost se panelu na toto téma zúčastnit.
Panel „Investování jako cesta k ekonomické nezávislosti žen“ vedly Andrea Ferancová Bartoňová, zakládající partnerka a předsedkyně představenstva ESPIRA Investments, Eva Hlavsová, spoluzakladatelka českého startupu FONDEE, online investiční platformy, Terézia Jacová, spoluzakladatelka LUMUS Investment Collective, které nám představily své způsoby a cesty investování do firem a co znamená pro ženy stát se investorkami, jak budovat inovační ekosystém a jaký je dopad na společnost.
Investorky se ptaly publika. Dáváte peníze na charitu? Zvedla se většina rukou. Investujete? Znatelně méně lidí se přihlásilo. Investice do startupů má další rozměr, když dobře zainvestujete a vyděláte, můžete dát více na charitu, úžasné! A když ne, daly jsme peníze na dobrý pokus, nic z toho vlastně nečekám. I tak vidí ženy investorky podporu startupů. Je to riziko, ale zejména to ženy vnímají jako podporu a přínos k rozvoji společnosti.
Společnosti Fondee uvádí, že “podle průzkumů vychází, že investuje 27 procent žen, my jich momentálně mezi investory máme 26 procent. Takže si troufáme říct, že máme víceméně reprezentativní vzorek. Pozitivní je, že zmíněné procento narůstalo v čase. Když jsme svou službu oficiálně spustili pro veřejnost v roce 2020, tak se u nás během prvního roku registrovalo dvacet procent žen. Za poslední půlrok se toto číslo dokonce vyšplhalo na 28 procent, takže máme radost, že to číslo roste a že se nám daří k investování přilákat stále více žen”.
Dozvěděly jsme se, že startupy založené ženami generují vyšší výnos z každého investovaného eura a přitom v roce 2020 získaly startupy založené ženami pouze 1 % z investic vynaložených na startupy ve střední a východní Evropě.
Padaly otázky jako Jak ženy přijímají riziko? Mohou svými investicemi pozitivně změnit společnost? Preferují ženy zodpovědné financování? Proč je největším handicapem žen investorek nedostatek času? Jaké jsou ženy investorky?
Jaký je trend současných investic? Mladé generace začínají investovat v souladu se svými hodnotami.
Zkušené investorky vidí „investování jako cestu k ekonomické nezávislosti žen“.
Investice jej zábava, pomáháme světu prostřednictvím investice. Morálně odpovědné investice jsou typické pro ženy. Investorky varují: Pozor na unáhlená rozhodnutí, plánujte, uvážlivé pravidelné investování snižuje riziko.
Zájem publika ukázal důležitost tématu jako jsou investice pro ženy,
Přivítali jsme také zástupkyně z Ministerstva práce a sociálních věcí a zástupce pražských velvyslanectví zemí Polska, Maďarska, Srbska, Severní Makedonie a Slovenska.
Pro koordinátorku projektu Democratization and increased equal opportunity….Eszter Szabo z Women/BUsiness/Angels je sdílení zkušeností a spolupráce napříč střední a východní Evropou příležitostí v regionu, ve kterém je v současné době významný potenciál rozvoje ženského investování. Jen ženy potřebují více informací, osvěty a možností vzdělání v oblasti financování, podnikání, nových technologií a sdílení zkušeností.
Krátký dotazník projektu k rozvoji andělského investování vyplnilo 10 žen a ukázal, že ženy toho moc o investicích do firem nevědí, ale o investice a potenciál startupů se začínají zajímat. Dotazník potvrdil nutnost větší informovanosti žen o způsobech investování, rizicích a příležitostech.
Je na nás, na ženách, podpořit vzdělávání a sdílení zkušeností pro ženy, vytvořit platformu, která by jim přinesla bezpečné místo pro jejich otázky a zkoumání příležitostí.