Skip to main content
aktualitaWBA

Proběhl workshop Jak získat financování pro svůj byznys

V sobotu 9.4. při konferencei Equal Pay day v Praze proběhl workshop Jak získat financování pro svůj byznys vedený zkušenou investorkou Terézii Jacovou z Lumus Investment Collective. Účastnice, podnikatelky, studentky naší akademie AWE a zájemkyně o financování se dozvěděly více o příležitostech a jak se vyznat mezi investičními platformami, nač se zaměřit a že řádné představení sebe a projektu je základem, bez kterého se žádný obchodní plán neobejde.

Zúčastnilo se 28 žen, které současně vyplnily dotazník k preferencím andělského financování žen. Jejich znalosti  jsou nízké, nemají kolem sebe investory a potřebují více informací. Pokud uvedly sektory pro investice, byly to sport, zdravotnictví, moda, design, vzdělávání, tanec, technologie, finance, odpoadové hospodářství automobilový průmysl.

Zajímavá a rozsáhlá prezentace zvýšila inspiraci a zájem o ženské investování,  otázky začínajících podnikatelek směřovaly více k možnosti a způsobu získání investic do ženských startupů.

Důležitou a velmi pomocnou ukázkou byla vlastní prezentace Terezie, jak je absolutně nutné se správně a dobře představit, připravit kvalitní byznys plán, neobávat se zmínit nezdary a ukázat poučení z nich.

Základním předpokladem úspěšného získání investora pro svou firmu je najít ten správný účel svého podnikání a inovativní přístup, který přesvědčí investory. Jaké jsou rozdíly mezi typy investorů? i to je důležité vědět, vyzkoušet, abychom si mohli správně zvolit.

Financování lze získat od rodiny, přátel, příznivců. Půjčky lze získat od bankovních domů. Také můžete získat finance od vládních institucí, které podporují podnikání a vydávají pravidelné výzvy. Je dobré si udělat průzkum, co vše vládní organizace, úřady a instituce pravidelně ve vašem regionu vyhlašují. Hledat  a zkoumat výzvy. Přemýšlet, jak se do takové výzvy vejdu.

Existují mnohé společnosti, které umí projekty k výzvám připravit a zajistit tak větší možnost získání financí. Samozřejmě si berou příslušnou finanční odměnu, vše se musí počítat.

Velkou část prezentace zabraly otázky kolem získání financování formou crowdfundingu, Co to znamená a jak se na crowdfundingové kampaně připravit. Novinkou pro posluchačky byly Online lending platformy jako OnDeck, Kabbage, FundBox. Ranní sledování stavu a novinek na těchto platformách je oblíbenou činností každého investora.Andělské financování a přímo andělské financování žen bylo představeno právě společností Lumus Investment Collective. Ukázkou společenství žen, které mohou společně investovat již od 5 000 €, zaměřit se na zodpovědné financování a podporu ženských start upů. Jak přistupují k riziku a jak jej snižují. Rozkládají své finance do více projektů, společných projektů a s nějakou případnou ztrátou tak nějak počítají.

Jejich odměna je třeba 2% ze zisku ročně, po dobu 5 let je to 10%. Pokud se daří, je to podpora i výdělek.

Také velké korporáty rády vyhledávají možnosti investování do startupů jako potenciál technologického rozvoje a pro rozvoj svého sektoru, na trhu. Akcelerátory, tato hnízda vedle financí nabízejí prostory, networking, mentory a komunitu s ukázkami otevřených dnů. Venture capital je typem investora, který nabízí vedle financí také zhodnocení a  strategii v komercializaci s využitím zkušeností investorů, možnosti postupného financování v dalších úrovních startupů.  Je na nás vybrat si správného investora, zkoušet to, chodit od jednoho k druhému a přesvědčovat je o svém nápadu.

Terezia opět připomněla důležitost přípravy obchodního plánu, správného osobního představení a zaujetí pro věc. Co vše musí prezentace obsahovat, jak perfektně musí být připravena a zejména, co takové investory může oslovit, jak drobná inovace je právě tou pobídkou, proč chce investor financovat váš byznys.

Být upřímný, otevřený, nic netajit, nebát se o svém nápadu mluvit, nevidět samé útoky kolem sebe, že vám bude váš nápad ukraden. Do rozpočtu určitě zahrnout ocenění týmu a zejména vlastní práce. Být si vědom, že můj výdělek je důležitý a pokud umím ohodnotit sebe, umím ohodnotit také ostatní v týmu. A co pokud to vysněné financování získáte?

Opět buďte otevření, informujte včas a řeště potíže upřímně a nebojte se. Choďte na všechny schůzky s investory a neschovávejte se. A pokud to nevyjde, hledejte nový nápad. Jednou to vyjde a investoři jsou komunita, která chce podporovat.

Je důležité získat peníze pro svůj byznys včas, jen tak můžete rozvinout své podnikání a uspět na trhu před konkurenci. Pokud finance nezískáte vy, ale vaše konkurence, bude to vaše konkurence, která si ukrojí z trhu. Přemýšlejte o financování v reálném čase, nečekejte příliš dlouho.

Otázky z publika byly praktické, kolik je taková částka, o kterou lze žádat, jak velké částky investoři upřednostňují, mohu i já se stát investorkou. Opravdu tolik mladých lidí již pravidelně investuje do startupů? Jaká procenta si investoři berou?

Invest-Fund-Lead je tím správným posláním pro investory. A pro zájemce o andělském financování je uvědomit jaká jsou pro a proti

pro:

 • Peníze, to není půjčka
 • žádná úvěrová historie
 • kontakty
 • zkušenosti
 • silná poradenská a dozorčí rada
 • očekávaný rychlý růst
 • strategická vize

proti:

 • ztráta vlastního kapitálu
 • ztráta části kontroly
 • sledování výkonu
 • reportování
 • dohody se společníky
 • podíl na zisku
 • výstup z firmy

Pokud si tohle dokážete představit, že se vzdáte plné kontroly nad svým nápadem, že kolem sebe budete mít spoustu otázek a současně podpory, že se budete zpovídat a pracovat nad tabulkami a jednou svůj startup opustíte, pak jste na správné cestě získat financování.