Mezi 500 největšími společnostmi na světe je podle Weber Schandwick's Gender Forward Pioneer Index ve vedení pouze 10.9 % žen. Značný podíl společností, 37 %, má pouze mužské vedoucí týmy, zatímco dalších 21 % má ve vedoucích týmech pouze jednu ženu.
Je to jejich ztráta, protože existují jasné důkazy, že rozmanitost pohlaví na řídící úrovni zvyšuje výkonnost společnosti. Vědci se stále snaží přesně zjistit, proč firmy se ženami ve vedení vydělávají více peněz.
V současné chvíli vědí, že rozmanitost pomáhá společnostem zvyšovat zisk, inovovat, lépe pracovat s vlastními zaměstnanci a být kreativnější. Rozmanitost nejen mezi pohlavími, ale napříč kulturami podobně zlepšuje výkon společnosti. Peterson institut pro mezinárodní ekonomii provedl průzkum 21 980 firem z 91 zemí světa a zjistil, že mít ženy ve vedení společnosti výrazně zvyšuje čistý zisk firmy. Zjistili, že pokud bude mít firma ve vedení 30 % žen, bude mít o 1 % vyšší zisk než podobná firma bez žen ve vedení. Například společnost Apple má ze 107 vrcholových manažerů 19 žen.
My vám nyní přinášíme rozhovor s Irenou Prášilovou, MSD, Business Operation Director in Merck Sharp&Dohme, která má s působením ve vedoucích pozicích značné zkušenosti. Irena Prášilová pracovala dlouhá léta v poradenství a poslední čtyři roky pracuje ve společnosti MSD, pro kterou pomáhala vytvořit v Praze IT Hub. Byla to pro ni velmi dynamická zkušenost, podobná založení firmy. Proto to vnímá jako startup v rámci korporace. Je členkou vedení společnosti, kde je velmi mužské prostředí. Její dlouholeté pracovní zkušenosti ji přivedly k poznání, že by se o ně měla podělit s ostatními, a to zvlášť se ženami.
Jaké je to být ženou v mužském prostředí?
Nejlepší ze všeho je si to neřešit. Ve chvíli, kdy člověk dělá rád to, co dělá, je zcela jedno, zda má kolem sebe muže, ženy nebo smíšený kolektiv. Nejdůležitějším ovšem je, aby žena zůstala sama sebou, aby byla autentická. Tedy aby se nesnažila být mužem či příliš nevyužívala ženských zbraní. Je důležité, aby zůstala odborníkem, poté nikdo neřeší, zda je žena nebo muž, ale řeší, co má v hlavě.
Myslíte si, že je důležité, aby se ženy navzájem podporovaly?
Samozřejmě. Je to naprosto klíčové. Ženy by měly vždy pomáhat ostatním ženám v jejich kariéře, stejně jako to dělají muži mezi sebou.
A domníváte se, že se ženy v České republice navzájem podporují dostatečně?
Ne, to si nemyslím. Možná zde funguje rivalita, ve smyslu „Když jsem se já dostala na nějakou pozici a stálo mě to mnoho sil, tak proč bych to měla někomu ulehčovat?“ To je ale nesmírně špatná úvaha. Ženy potřebují ke kariérnímu růstu jiný přístup a pokud to ženy v jejich okolí, v jejich firmě vědí, tak je pro firmu nesmírně důležité, aby se podílely na růstu ostatních žen ve firmě. Pro společnost je to výhodné. Ženy motivují ke kariéře jiné věci.
Ženy nejsou motivované statusem, že budou ředitelkami nebo tím, jaké budou mít auto. Zajímá je, jak přispějí společnosti, ve které pracují, jak zajistí menší fluktuaci, jaké bude mít společnost postavení na trhu.
Proč se účastníte akce Equal Pay Day – ŽENY SOBĚ?
Pokud se člověk dostane na nějakou úroveň a má nějakou pracovní zkušenost, měl by se o ni podělit. Ženy potřebují podporu, potřebují vidět vzory a vidět, že je normální chtít mít úspěch a chtít být šťastná v osobním i pracovním životě. Je tedy mojí povinností se o toto podělit. Tak to cítím.
Věnujete se jako žena networkingu? A případně stejně jako muži?
Na sobotním mentoringu jsem vedla stůl na téma „Networking. Proč je networking pro ženy velmi důležitý a jak ho co nejlépe využít v pracovním i soukromém životě.“ Networking je jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. Jak moc je důležitý je jsem zjistila během své kariéry v konzultačním byznysu. Byla to normální součást práce a získávání nových klientů.
Další věcí je, že muži aktivně využívají sítě svých kontaktů, aby byli úspěšnější, aby pomohli své společnosti, a aby pomohli věcem se uskutečnit.
Já jsem si uvědomila, že jsem v networkingu úspěšná, když jsme dělali ve firmě network analýzu podle metodologie Roberta Crosse a já jsem se umístila na prvních místech. Uvědomila jsem si, že jsem velmi schopná v přirozeném networkingu, tedy jak propojit lidi a znásobit jejich efektivity a úspěšnost v plnění úkolů. Ženy mají občas pocit, že všechno musejí zvládnout samy, ale to není pravda ani to není efektivní. Pokud zapojíme svou síť a řešíme problém v týmu, je to mnohem jednodušší.
Další věcí je, že se ženy nechtějí účastnit různých networkingových akcí, večeří apod., protože často spěchají domů, aby se věnovaly rodině. To je ovšem chyba. Měly by si vymezit v měsíci nějaké penzum času, kdy se budou networkingu věnovat, protože tím pozitivně ovlivní svůj pracovní život.
Jak hledáte tu správnou rovnováhu mezi pracovním a osobním životem?
Těžko. Ale mám to štěstí, že mám úžasného muže a rodina leží z velké části na něm. Já si mohu dovolit ten „luxus“ a věnovat se své práci. Nicméně moje děti jsou pro mě velmi důležité. A zde bych právě řekla, že nacházím ten balanc. Když nepracuji, tak se věnuji rodině. Ale nemám na mysli uklízení, vaření, žehlení apod. Ale opravdu rodinu. Ženy mají velmi často pocit, že musí vše udělat samy. Ale pokud mají možnost, je pro všechny prospěšnější, když to za ně udělá někdo jiný.