Skip to main content
aktualitaProjekty

Cítit se občanem EU neznamená automaticky zřeknout se vlastních tradic.

By 2. 8. 2022No Comments

Už jste si někdy říkali, jaké (by) to bylo bez Evropské Unie? Představme si… Při jízdě k moři stavíme minimálně na třech hranicích a kontrolují obsah našeho auta. Otevřené hranice a svoboda pohybu a zboží není samozřejmostí. Mladí lidé nemohou libovolně (dlouho) vycestovat nebo studovat. Vyřizování víz i studentských či pracovních povolení se prodlužuje. Není možné si tak lehce vybrat kde budu žít. Moje volby jsou omezené. 

Na toto vše jsme se snažili najít odpovědi na 2. setkání měst a obcí konference Network of Town, pořádané 28. července organizací Business & Professional Women v rámci projektu ActivEU. V moderních prostorách Podnikatelského a inovačního centra Prahy se sešlo přes čtyřicet zástupců ze 16 států a diskutovali o Evropských hodnotách jako celku.  

Zajímalo nás, co si mladí lidé myslí o Evropské identitě. Toto slovní spojení totiž zaznělo na dnešním projektu od mnoha zástupců evropských zemí. Zvláštní slovní spojení když ústředním tématem konference byl Evropský skepticismus že?!

Vnímají mladí lidé Evropu jako svou identitu? Na kolik se cítí být EU občanem, nebo “jen” občanem příslušného státu? Nakolik vnímají nabídnutou mezinárodní svobodu a kolik jsou za ní ochotni platit? Je EU jako manželství? Jsou mladí lidé ochotni přijímat svazky? Nebo už své členství vnímají přirozeně???

Svět stále nezná moc malé jednotlivé státy v Evropě, stejně jako nezná všechny státy USA, ale svět vnímá Evropu jako evropskou unii. Jeden partner na vyjednávání, jedna partnerka pro život.

We have to invest in young people, they are the future. They should feel European values like freedom and democracy. The idea of European identity from the cultural, communal and areal identity point of view.” zakončil setkání slovy starosta italského města Mongiuffi Melia, Rosario Leonardo D’Amore