Skip to main content
AWE AkademieAWE příběhy

Akční ženy: Královna korálkového vyšívání Denisa Kangas: byla to láska na první steh

Než se dostaneme ke korálkům, korálkování a korálkovému vyšívání, zkusme se vrátit do prvního půlletí loňského roku, které jste strávila pilným studiem na Akademii AWE. Co vám možnost absolvovat tento jedinečný vzdělávací projekt dala, jakým způsobem akademie naplnila vaše očekávání a co považujete za její nejdůležitější přínos?

Do AWE jsem vstoupila na samém začátku mého projektu, kterým je online výuka korálkování. Už to, že byl projekt do programu vybrán, mi dodalo odvahu se na tuto cestu naplno vydat. Přece jen, když se řekne korálkování, mnozí si představí navlékání korálků v mateřské školce. Z toho plynuly i moje obavy, zda o něj bude vůbec zájem. Mám vystudovaný ekonomický obor, takže mnohé lekce akademii pro mě nebyly novinkou, ale v AWE jsme se podívaly na podnikání uceleně, souvislostech a prakticky. Program je navíc sestaven zábavnou formou, takže jsem se těšila na každý další modul. Skvělou podporou mi byla i facilitátorka Šárka Rooya Jiřičná, která je zároveň mentorkou rukodělců a k mému oboru má jakožto majitelka e-shopu s korálky velice blízko.

Loňský rok jste kromě studia na AWE nezahálela a začala jste hned na jeho začátku online učit to, co je vaší vášní již 15 let: korálkování. Jak hodnotíte váš první školní rok v roli učitelky? Co vaše studentky naučily vás?

Krásná otázka, která mě přivedla k zastavení a zamyšlení. Dnes po necelém roce vidím, že to bylvykročení správným směrem a cítím vděk, že jsem se do toho pustila.

Chtěla jsem korálkování dostat k ženám, maminkám a babičkám, které by rády něco tvořily, ale nemají prostor a čas jezdit na kurzy. Proto jsem se rozhodla pro online formu, i když to pro mě znamenalo naučit se spoustu nových technikálií a v neposlední řadě také překročení mnoha mých komfortních zón.

Přiznávám, že jít s výukou do onlinu byl víceméně pokus. Nevěděla jsem, zda bude korálkování v této formě zájem. Neuměla jsem točit videonávody, pracovat s e-mailingem, marketing na sociálních sítích, cenotvorbu, prodej… Zároveň se studiem AWE jsem tedy prošla několika dalšími kurzy, učila se u islandské mentorky Sigrun, Ingrid Dach, Šárky Rooyi a dalších. Prostě jsem se do toho pustila naplno s tím, že když se něco dělá s láskou, vášní a vizí, tak je velká šance na úspěch.

Online mi umožňuje nabídnout několikatýdenní propracované kurzy s detailními videonávody a interakcí s kurzistkami. Vytvořila se tak milá podporující komunitakterá čítá již přes 1000 žen. Naučila jsem se od nich hlavně dívat se na korálkování očima úplného začátečníka, vysvětlovat vše do nejmenšího detailu.

C– kromě trpělivosti, preciznosti, discipliny, možná alespoň špetky výtvarného citu pro kombinování barev a druhů korálků a taky hbitých prstíků – by měla mít studentka, nebo klidně i student, který se od vás chce naučit umění korálkování?

Kromě jmenovaného snad už jen chuť se učit něco nového a mít zálibu v kreativních činnostech, ne každého ruční práce baví a naplňují.

A co všechno se můžou vaše studentky a snad i studenti od vás naučit? Předpokládejme, že samozřejmě postupy různých technik korálkovánísnad i finesy a nuance, které jste za léta tvorby otestovala a některé snad i vyšperkovala k dokonalosti…oba však jako umělci víme, že talent a kreativita jsou nepřenosné…

Kurzistiky provádím procesem tvorby šperků krok za krokem od úplného začátku. Od vysvětlení veškerého potřebného materiálu a pomůcek, názvosloví a základů šitého šperku. Kurzy mám vždy zaměřené na jeden konkrétní korálkovací steh a tak se postupně naučíme jeho veškeré varianty. Co považuji za důležité, je právě moje podpora kreativity kurzistek. Nikdy jim například neřeknu, ušijte tento náramek přesně takto a v konkrétní barevné kombinaci. Nabízím jim možnosti, jakými se ve vzoru mohou dál ubírat a samotné rozhodnutí, jak bude výsledek vypadat, je na nich.