Michelle Losekoot říká, že „Instagram je jako rande s ex, Facebook jako sraz s kamarády v hospodě a Twitter jako kokteil bar.“
A pak je tu LinkedIn (pomyslné kafe se šéfem), celosvětově největší profesní síť na internetu, kde můžete najít tu správnou práci nebo stáž, navázat a posílit profesní vztahy a získat dovednosti, které potřebujete, abyste uspěli ve své kariéře.
O tom, jak potenciál této sítě využít ve svůj prospěch jsme si na listopadovém mentoringu projektu Po rodičovské do práce povídaly s Miroslavou Barčovou Křivánkovou, která se více než 20 let zabývá executive search, strategickým HR poradenstvím a career coachingem.
Mirka nás krok po kroku provedla cestou k vytvoření vlastní on-line vizitky, která nám může pomoci k vytoužené pracovní pozici.
Máme tu pro vás 5 + 1 tipů, co udělat pro to, abyste nepropadli sítem recruiterů hned na začátku.
Myslete na to, že osobní profil je vaše reklama a jen na vás záleží, jak dobře se “prodáte“. Pište tak, jak chcete, aby vás lidé viděli.
Kvalitní profilová fotografie (a ne, nemyslím tím selfie z dovolené) je základ. Jak se chcete profilovat, tak se vyfoťte. Ideální je profesionální foto, ale můžete poprosit i kamarádku nebo partnera, aby vás vyfotil s neutrálním pozadím.
Lokalitu vyplňte obecně. Praha, Střední Čechy, Brno, atd. vám zvýší šanci, že budete „objeveni“, než když zadáte např. Praha 4.
Motto je, kromě vašeho jména a fotografie, to, co je vidět v náhledu jako první. Takže zapomeňte na vzletné a motivační citáty a jednoduše krátce shrňte čím jste výjimeční a co nabízíte, případně čím chcete být.
Informace (Summary) jsou navazujícím textem, kde máte šanci zaujmout. Často tento prostor rozhoduje o tom, zda vás návštěvník doopravdy osloví. Shrňte krátce, stručně a strukturovaně kým jste a jaké jsou vaše dovednosti. Nezapomeňte přidat kontaktní informace společně s výzvou k oslovení. Tuto část můžete také doplnit o média (ukázky své práce, videa, prezentace), která potvrdí, že to, co o sobě píšete, je pravda.
Zkušenosti a dovednosti. Sepište si na list papíru všechny činnosti, které jste kdy dělali či děláte v minulém i současném zaměstnání (a ano, klidně i na rodičovské dovolené). Vyzdvihněte ty, které jsou relevantní pro pozici, kterou hledáte. Skvělé jsou lokální i mezinárodní zkušenosti, nezapomeňte na dobrovolnické aktivity. Z dovedností si vyberte maximálně 50. Volit můžete na základě požadavků pro vaši vyhlédnutou práci.
Síťování. LinkedIn je především o kontaktech a propojování. Nebojte se lidem připomenout a propojit se s kolegy současnými i bývalými, spolužáky ze střední a vysoké školy, s lidmi, se kterými jste někdy spolupracovali na projektech, či vaším trenérem z fitka. A nebojte se je požádat o doporučení.
A na závěr: Sdílejte to, co vás zajímá, baví a naplňuje. NIKDY NEVÍTE, KDO VÁS HLEDÁ.
Chcete společně s námi překonat výzvy spojené s návratem do pracovního procesu? Pokud ano, registrujte se na poslední setkání v tomto běhu projektu, 12. prosince 2023! Společně můžeme dosáhnout úspěchu. Děkujeme MČ Praha 4 za finanční podporu, která umožňuje ženám na rodičovské dovolené zvyšovat své šance při nástupu na pracovní trh. Těšíme se na setkání s vámi!