Skip to main content
aktualitanapsali-o-nasWEPs

Newstream: Změna postavení žen na trhu práce je možná. Chce to ale konkrétní činy, říká irská velvyslankyně

By 22. 6. 202314 října, 2023No Comments

Když se o problematice podpory žen na pracovním trhu a k růstu do vedení firem mluví léta, v některých indikátorech Česká republika pořád zaostává za evropským průměrem. V roce 2021 byl podle Evropského statického úřadu celkový rozdíl v odměňování mužů a žen v Evropě 13 procent; v České republice bylo to dokonce 16,4 procenta – což je sice pokles ve srovnání s minulými léty, ale pořád daleko od ideální nuly.

„V České republice je všude velká motivace pracovat a růst. Když cestuji po zemi, objevuji neuvěřitelné příběhy žen a mužů a vidím skvělý potenciál českých firem. Abychom se ale posunuli společně a aby měly ženy lepší postavení na trhu práce a roli, kterou si zaslouží, jsou potřebné strategie, cíle, a konkrétní činy,“ řekla k problematice Cliona Manahan, irská velvyslankyně v České republice.

Její excelence měla úvodní slovo na setkání zástupců firem sdružených kolem projektu Women´s Empowerment Principles (WEPs) Organizace spojených národů (UN), jehož ambasadorkou v Česku je sdružení Business & Professional Women Czech Republic (BPWCR). Akce se konala 8. června v Rezidenci Velvyslanectví Irska v Praze.

„Jeden z nejdůležitějších aspektů, o kterém se pořád nemluví dostatečně, ale které může znamenat revoluci pro pracující ženy, je flexibilní práce. Možnost pracovat kdykoliv a odkudkoliv umožňuje ženám slušně vydělávat již během studií, osamostatnit se finančně dříve, netrpět ekonomicky během rodičovské přestávky, sdílet péči o rodinu s partnerem lépe, či povýšit do vyšších pozic ve vedeni firem bez zbytečného stresu,“ řekla na akci Cristina Muntean, zakladatelka společnosti Vornica a komunity The CEO Elevation Circle. Mise společnosti Vornica je ztrojnásobit počet žen generálních ředitelek v Evropě do roku 2030, od současných sedm procent na minimálně 25 procent.

Principy rovnosti se už dostávají do praxe

„V poslední době slyšíme velmi často o ESG – o důležitosti pro firmy zaměřit se nejen na zisk, ale také na způsob vedení a na svůj dopad na životní prostředí a na společnost celkově. Diverzita je velkou součástí ESG principů, protože když ji firmy uchopí správně, dělají dobrou službu celé společnosti. V této oblasti vidíme velké změny, které budou akcelerovat v budoucnu, protože ESG se stává velkou prioritou pro čím dál více firem,“ řekla k problematice Kristýna Houšková, zakladatelka poradenské společnosti TAF Consulting.

Záměr firem se zabývat více podporou žen potvrzuje i rostoucí počet společnosti, které podepsaly principy WEPs. Na začátku června jich bylo celosvětově 8 000; v České republice je jich prozatím 11.

Dokud jsme neměli konkrétní data, nikdo nám nevěřil, že by ženy mohly mít u nás některé výzvy v práci či rozdíl v odměňování oproti mužům. Až poté, co jsme provedli důkladný audit a ukázali data manažerům, se začala odehrávat velká pozitivní změna, která doufáme, že není jen možná, ale bude i trvalá,“ řekla k podpisu WEPs Petra Junger, manažerka útvaru Diverzita a inkluze ve společnosti ČEZ.

„Takových osvícených společností potřebujeme mnohem více. Pouze, když se firma veřejně zavazuje, že bude dodržovat určité principy rovnosti v praxi, a když si sama dává jasné termíny, do kdy musí něco splnit – pouze tehdy uvidíme v naší společnosti hmatatelné změny k lepšímu. A tyto změny potřebujeme jako sůl – už dávno není na co čekat,“ shrnula poslání akce Lenka Šťastná, zakladatelka spolku Business & Professional Women Česká republika, která také již 14 let realizuje projekt Equal Pay Day.