Skip to main content
ScrollOffaktualita

Zkoumáme genderově podmíněné nenávistné projevy na sociálních sítích. Pomůžete nám?

By 1. 5. 20243 června, 2024No Comments

Ve spolupráci s mezinárodními partnery, s nimiž pracujeme na dvouletém mezinárodním projektu ScrollOff, zkoumáme genderově podmíněné nenávistné projevy na sociálních sítích. Po několika měsících příprav nyní spouštíme ve všech partnerských zemích výzkum a sběr dat, které nám později pomohou připravit edukační a další materiály pro mladé lidi, odborníky z řad psychologů, pedagogů a sociálních pracovníků a zákonodárce. 

Na konci dubna jsme se potkali se členy mezinárodního týmu pracujícími na projektu ScrollOff, česky Řekni dost!, abychom se poznali a do detailu probrali jednotlivé fáze a naši účast na nich. Na pozvání švédské Internationella Kvinnoföreningen jsme se (téměř) všichni sjeli do krásného města Malmo a to jen o pár dní dříve, než jej zaplavili fanoušci Eurovision.

Prošli jsme si výsledky naší dosavadní práce, poskytli si vzájemně feedback, diskutovali nad otázkami a překážkami, které před námi stojí. Kolegové z řecké organizace The Hive již na setkání představili výsledky svého intenzivního úsilí na vývoji webových stránek projektu a portálu, kde budou následně uložené veškeré výzkumné, podpůrné a výukové materiály. 

Neméně důležitou součástí tohoto projektu je komunikace. Aktuální informace o průběhu a výsledcích projektu budete moci nalézt na oficiálních webových stránkách projektu SrollOff scrolloff.eu a na Facebooku, Instagramu a Tiktoku.  A protože s diseminací projektů máme bohaté zkušenosti, ujaly jsme se strategie komunikace my v BPWCR. 

Chcete nám pomoci?

V tuto chvíli je projekt ve fázi výzkumu. Všechny organizace ve svých zemích organizují focus groups a rozhovory s mladými lidmi od 18 do 30 let, kteří se setkávají s dezinformacemi a misogynní rétorikou na sociálních sítích a nebo jsou dokonce jejich oběťmi, a také s těmi, kteří s nimi pracují: psychology, pedagogy, sociálními pracovníky, aktivisty.

Máte takovou zkušenost? Patříte mezi výše zmíněné? Nebo někoho takového znáte? Velmi uvítáme, pokud byste se s námi chtěli podělit o své zkušenosti s propagací nezdravých genderových standardů, genderově podmíněných nenávistných projevů či přímo se sexuálním obtěžováním na sociálních sítích, ať již ve skupinových rozhovorech, vyplněním dotazníků nebo prostřednictvím osobních rozhovorů.

Focus groups proběhnou ve dnech 29.-31. května v Praze v našem sídle a/nebo online (podle možností účastníků). Přihlásit se na ně můžete pomocí registračních formulářů: 1) focus group mladí lidé a 2) focus group experti.

Anonymní dotazníky můžete vyplňovat zde: 1) mladí lidé a 2) experti.

V případě dotazů pište na klara.smolova@bpwcr.cz