Skip to main content
aktualitaWomen's FINdependence

Ženy auta půjčují je výstižný název iniciativy, která chce vyvracet stereotypy o řidičkách a pomoci usnadnit mobilitu samoživitelkám

By 17. 8. 202229 září, 2023No Comments

Přestože zhruba každý druhý člověk za volantem je žena, stále se potkáváme se stereotypy ohledně jejich řidičského umu. Exkluzivní průzkum veřejného mínění společnosti HoppyGo např. ukazuje, že více než dvě třetiny Češek vlastní řidičské oprávnění skupiny B. Přitom třetina z nich aktivně neřídí a spíše kriticky hodnotí také své schopnosti. Zmapovat a narušit mýty o ženách a automobilitě a zpřístupnit mobilitu znevýhodněným skupinám se nyní snaží projekt Ženy auta půjčují

 

Díky této iniciativě se mohou ženy v tíživé situaci přes platformu Znesnáze21 dostat k zapůjčení vozu, který bude plně pojištěný, "s plnou nádrží" a zcela zdarma. To zajistí platforma HoppyGo, která se zaměřuje na komunitní sdílení vozidel. Současně HoppyGo vyzývá české ženy - řidičky, aby sdílely svá, leckdy ne plně využitá, auta a pomohly tak dalším ženám, které to skutečně potřebují. Za každé takové auto přidá HoppyGo 1000Kč na zapůjčení vozů pro znevýhodněné skupiny zdarma. K projektu je otevřena sbírka na pohonné hmoty pro výjezdy znevýhodněných skupin, kterou otevřela dárcovská  online platforma Znesnáze21 a Nadace Kooperativy poskytla dar 100 000 Kč na pojištění a podporu mobility znevýhodněných skupin.

Průzkum HoppyGo například ukázal, že pro ženy je využívání automobilové dopravy stejně důležité jako pro muže. Také automobil vlastní stejné procento žen i mužů, ale to neznamená že stejné množství žen a mužů aktivně řídí. Téměř čtvrtina žen má řidičský průkaz, ale aktivně jej nevyužívá. 

Překvapilo nás, kolik stereotypů a genderismů rezonuje kolem témat spojených s ženskou mobilitou na našich sociálních sítích a v českém veřejném prostoru celkově. Proto jsme se rozhodli podrobněji prozkoumat aktuální situaci v této oblasti a dali si za cíl vše ideálně obrátit v celospolečensky prospěšnou iniciativu,” popisuje Radka Jenka Šubířová, iniciátorka projektu z HoppyGo.

Zajímavé také může být tvrzení, že “ženy a auta se nepůjčují”. Přestože jej nadpoloviční většina oslovených žen (skoro 60 %) považuje spíše za nadsázku, už to, že se s ním 83,8 % z nich někdy setkalo, svědčí o zakořeněnosti stereotypů. Odpovědi typu “ženy a auta se nepůjčují”, které nadpoloviční většina oslovených žen (skoro 60 %) považuje spíše za nadsázku, ale 83,8 % z nich se s ní setkalo, svědčí o zakořeněnosti stereotypů, kterých si na první pohled nemusíme všimnou, ale mohou být celospolečensky zakořeněny a často je my ženy samy vnímáme jako něco přirozeného či neměnného.

Nejistota za volantem, resp. strach či respekt z řízení je spolu s nedostatkem peněžních prostředků hlavním důvodem, proč ženy nemají řidičské oprávnění nebo jej nevyužívají. Nejen data HoppyGo dokazují, že ženy jsou bezpečnějšími řidičkami než muži. Vyplývá to ze statistik sesbíraných o zápůjčkách v celkové délce téměř 200 tisíc dní. Bezpečněji se podle průzkumu ženy chovají i jako chodkyně. Pohyb pěšky nebo využívání služeb městské hromadné dopravy je také důvod, proč obzvláště ženy ve městech nevidí potřebu jezdit autem. I to ale skýtá úskalí, protože podle každé druhé oslovené ženy je v MHD na místě ostražitost, obzvlášť v noci. U jízdy automobilem tato obava ale neplatí a snadno dostupné carsharingové služby jsou alternativou, která může v konečném důsledku snížit obavy žen z městské mobility.

HoppyGo jsou auta od lidí pro lidi. Pomocí aplikace spojujeme majitele aut se zájemci o pronájem vozu. Nepřidáváme do provozu další auta, využíváme ta, která by jinak stála na parkovišti. Lidé si zde mohou půjčit nejrůznější typy vozidel pro všechny příležitosti - ať už je to stěhování, víkendový výlet nebo třeba rande. K dispozici máme přes 2500 vozů různých kategorií a značek a všechna auta jsou vždy pojištěna. Majitelé vozů, kteří automobily nabízejí, si zase zajistí vedlejší příjem a pokrytí nákladů na provoz. 

Na detaily projektu se budete moci ptát osobně na akci Women´s FINdependence Day, která proběhne 25.8. v prostorách Staroměstské radnice.