Oslavujeme odvážné ženy, které již počátkem 20. století podporovaly ostatní ženy v jejich ekonomické nezávislosti.
Ve čtvrtek 25. srpna strávíme slavnostní odpoledne v Brožíkově sále a Jiříkově síni na Staroměstské radnici v Praze. Záštitu nad akcí nám laskavě udělil Magistrát hlavního města Prahy.
Myslím, že oslava výročí 92. let založení organizace jako je Business & Professional Women si nejkrásnější prostory určitě zaslouží.
Staroměstská radnice v Praze byla zřízena roku 1338 jako sídlo samosprávy Starého Města. Budova vznikala od 14. století postupným vykupováním jednotlivých měšťanských domů a jejich spojováním do jednoho celku. Dnes sestává z pěti historických domů, které nesou prvky téměř všech slohů. Nejstarší část komplexu tvoří jižní křídlo s věží, arkýřovou kaplí a orlojem.
A kam se vydáme my? Kde budeme oslavovat ty všechny odvážné ženy, které již počátkem 20. století podporovaly ostatní ženy v jejich ekonomické nezávislosti.
My zavítáme do nejkrásnějších pražských sálů mezi které bezesporu patří Brožíkův sál a Jiříkova síň.
Brožíkův sál je pozoruhodný svou velikostí, neboť zaujímá prostor vysoký téměř dvě patra a půdorys celého domu.
Do současné podoby byl upraven v roce 1910 architektem Josefem Chocholem. Dříve zde byla středověká síň, která nutně potřebovala opravu. Původně sloužila jako zasedací sál pražského zastupitelstva, nyní Brožíkův sál slouží ke slavnostním akcím.
Na stěnách jsou dvě velká plátna od významného českého malíře Václava Brožíka, po něm byla tato místnost pojmenována.
Se zasedacím sálem sousedí Jiříkova síň, pojmenovaná podle Jiřího z Poděbrad, který byl roku 1458 ve Staroměstské radnici korunován na českého krále.
Tato slavnostní korunovace proběhla ve slavnostní síni východního křídla.
Toto východní křídlo již dnes nenaleznete, protože bylo zničeno roku 1945 palbou německých tanků.
Stěny nesou fragmenty freskových maleb z 15. století – patrná je gotická hradba nebo madona s dítětem u vstupních dveří. Z velké části se tu dochoval i strop z 16. století.