Skip to main content
aktualitanapsali-o-nas

Úspěšné ráno – Ženy v tichosti mění svět investic

Ženy v tichosti mění svět investic, odhalil Women´s FINdependance Day

Žen v investování přibývá. I když stále investují méně než muži, mají lepší výsledky. Proč? Protože zpravidla o svých investicích více přemýšlejí. To je jeden ze závěrů akce Women´s FINdependance Day, kterou uspořádala organizace Business & Professional Women CR. Newstream byl jejím mediálním partnerem.

„Otázka ekonomické nezávislosti žen je pro naši organizaci dlouhodobě klíčovým tématem. Jsem toho názoru, že ačkoli ženy nejsou motivovány penězi tak jako muži, měly by se o ně více zajímat, učit se s nimi pracovat, investovat, tvořit si rezervy pro případ nenadálých situací, které je mohou v životě potkat. Mnohdy stačí opravdu malá částka investovaná pravidelně a dlouhodobě,“ uvedla na Women´s FINdependance Day prezidentka Business & Professional Women CR Lenka Šťastná.

Akce se uskutečnila 25. srpna se v Brožíkově síni na pražské Staroměstské radnici jako oslava 92. výročí založení mezinárodní organizace Business & Professional Women International, u jejíhož zrodu stála v roce 1930 i česká politička a bojovnice za práva žen Františka Plamínková.

Zvýšení počtu investorek může podle Šťastné přinést do světa investic zajímavé změny. „Každý investor svobodně rozhoduje, která odvětví, které firmy nebo skupiny firem svými penězi podpoří. A troufám si tvrdit, že ženy mají trochu jiné preference než je zatím v investování běžné. Líbí se mi platformy, které se rozhodly prioritně investovat do společností vlastněných nebo řízených ženami, protože přístup žen k finančním zdrojům je stále ještě spojen s řadou předsudků a stereotypů,“ dodala Šťastná.

V rámci oslav proběhla také panelová diskuse s podtitulem „Ženy jako investorky“. Moderovala ji právnička a odbornice na investice Marika Čupa. V panelu zasedly analytička online investiční platformy Portu Anna Kortusová, ředitelka Institutu ekonomického vzdělávání Martina Bacíková a realitní a investiční specialistka projektu Realitní shaker Ivana Birtová. Přítomné dámy v diskuzi doplnil také zakladatel Investičního podcastu Vojta Žižka.

A co na akci zaznělo?

„Důvodů, proč ženy investují méně než muži, existuje celá řada. Jedním z nich je i fakt, že jim na investice nezbývají peníze. Z našeho průzkumu totiž vyplynulo, že ženy měsíčně ušetří méně než muži,” uvedla  Anna Kortusová, analytička online investiční platformy Portu. Podle ní jsou ženy lepšími investorkami než muži. „Důvodem je fakt, že své investiční strategie tvoří dlouhodobě, s rozmyslem a drží se jich. Nezasahují do nich tak aktivně jako muži, což se jim vyplácí,” dodala Kortusová.

Souhlasí s ní také tvůrce Investičního podcastu Vojta Žižka: „Investování není o tom, že denně udělám 10 rozhodnutí, ale že udělám jednou za čas to správné. A to je ženám vlastní. O svých investicích totiž důkladně přemýšlejí.” Ženy podle něj využívají převážně konzervativní typy investic. Vždy totiž - na rozdíl od svých mužských protějšků - zvažují míru rizika. 

Ženy, a zejména ty z mladší generace, se v současné době při investování zamýšlí také nad udržitelností. Firmy, do kterých se chystají investovat, tak hodnotí i z tohoto hlediska, což může v budoucnu hodně proměnit celý svět investic.

Ženám jsou také blízké investice do nemovitostí. „A vedou si v nich dobře. Při pronajímání nemovitostí uplatňují totiž i dovednosti jako jsou komunikace, pečlivost a další social skills, ve kterých jsou ženy zkrátka lepší než muži,” uvedla Ivana Birtová, investiční specialistka projektu Realitní shaker.

Hlavním partnerem akce byly online investiční platforma Portu a společnost HoppyGo, která stojí za CSR projektem „Ženy auta půjčují“. Hlavním mediálním partnerem server Newstream.cz.