Skip to main content
napsali-o-nas

Silné ženy dělají podnik úspěšnějším

Mám velkou radost, že si žen, které pracují ve vedoucích pozicích nebo se pustily do podnikání veřejnost stále více všímá – do nedávna byly téměř neviditelné.

V naší velmi konzervativní společnosti to žena, která se chce v práci nebo podnikání realizovat, nemá lehké. Sledují ji všichni s větší či menší dávkou nedůvěry. Kolegyně a kolegové pochybují o její profesionalitě, rodina i okolí ji odsuzují za krácení času, který věnuje rodině, při obchodních jednání často naráží na nedostatek respektu již jen z toho důvodu, že je žena a našli bychom jistě řadu dalších překážek. Žena v byznysu je u nás stále „novinkou“, se kterou se seznamujeme.

Naše společnost obecně ženy v rozhodovacích pozicích nepodporuje. Podle zprávy Světového ekonomického fóra (The Global Gender Gap Report 2020) je ČR v ukazateli účasti na ekonomickém dění a příležitostech až na 87. místě ze 156 hodnocených států a co je ještě horší, je trend – od roku 2006 jsme klesly z 52. místa právě na 87.

 

Žena v byznysu se u nás stále považuje za „novinku“, s níž se seznamujeme.

 

Jaká je realita? Ženy berou situaci do svých rukou a začínají podnikat – za posledních pět let trhají, podle výzkumu AMSP ČR, počty nově začínajících podnikatelek rekordy a v tuto chvíli je mezi námi více než 735 tisíc podnikatelek, které obohacují náš život svými službami, obchody, jsou zručnými řemeslnicemi i vyhledávanými profesionálkami v různých oborech.

Co k tomu ženy vede? Český pracovní trh zatím není flexibilní. Ženy již nechtějí trávit hodiny a hodiny v korporacích často ne příliš efektivní prací, chtějí se realizovat v oborech a oblastech, ve kterých dosáhly své vzdělání a zkušenosti, není dostatek zařízení pro péči o děti a ženy nechtějí zůstat tak dlouho doma bez realizace svého talentu.

Každý z nás jistě souhlasí s faktem, že ženy jsou ve vedoucích pozicích i v podnikání znevýhodněny. Potřebují naši podporu, potřebují se dále vzdělávat, potřebují slyšet a vidět příběhy žen, které zvolily podobnou cestu.  Pojďme je podpořit – vždyť již výše zmíněné Světové ekonomické fórum jasně deklaruje, že rovnovážné zastoupení žen a mužů má zásadní vliv na to, jak se ekonomikám a společnostem daří. Vždyť zapojení poloviny z dostupných talentů musí mít logicky vliv na konkurenceschopnost a prosperitu ekonomik i podniků.

 

Lenka Šťastná
prezidentka Business and Professional Women CR

 

Zdroj info-podnikani.cz