Skip to main content
aktualitanapsali-o-nasWEPs

Newstream: V genderové rovnosti je Česko propadlíkem. Lepší je i Nikaragua či Bělorusko

By 3. 1. 202413 ledna, 2024No Comments

Česká republika je aktuálně na 101. místě světového žebříčku Gender Gap Index ze 146 států zapojených do měření. Mezi 28 evropskými zeměmi hodnocenými Evropským institutem genderové rovnosti se umístila na 26. pozici. Příležitostí, jak tento stav zlepšit, je projekt Women’s Empowerment Principles (WEPs), celosvětově řízený a šířený do jednotlivých zemí v rámci Cílů udržitelného rozvoje pod hlavičkou OSN.

V České republice tento projekt zaštiťuje organizace Business and Professional Women (BPWCR) a o jeho smysluplnosti přesvědčila již 14 signatářů.

„Nejslabším ukazatelem, který výši indexu České republiky významně snižuje, je vliv žen. Bez možnosti ovlivňovat rozhodování ve firmách a o věcech veřejných nemohou ženy vnášet do povědomí témata, která se jich týkají, a rozhodovat o nich,“ říká Lenka Šťastná, prezidentka BPWCR, a dodává: „Zřejmý je nedostatek žen v politice, ale i v odpovědných pozicích ve firmách.“

Nevyužitý potenciál

Vyrovnání zastoupení žen v managementu a v politických strukturách není jen krásnou myšlenkou. Je to nevyužitý potenciál možnosti ovlivnit udržitelnost a profitabilitu firem. Jak vyplývá ze studie, kterou vypracovala firma McKinsey, pokud by se zastoupení žen v managementech společností zvýšilo, zvedl by se do roku 2030 hrubý domácí produkt České republiky o celou jednu třetinu.

„Nejčastějšími důvody, proč nejsou ženy podporovány v růstu do významných pozic, jsou předsudky, mozkové zkratky, tak zvané ‚bias‘, a jednostranně nastavená kritéria úspěchu. To souvisí s definováním leadera pouze jako silové role a s nekorektním hodnocením úspěchu a neúspěchu. Hodnoty, které jsou pro ženy přirozené a souvisí právě s udržitelným rozvojem, mohou být dokonce vnímány jako slabost. V civilizovaných zemích jsou muži daleko více vtaženi do otázek osobní a společenské udržitelnosti. Vnímání předsudků a jejich překonávání je součástí rozvoje žen i mužů,” vysvětluje situaci Jana Černoušková, programová ředitelka konference Equal Pay Day a odborná garantka projektu WEPs v České republice.

Novinkou je jmenování české zástupkyně Radmily Pinkavové Jirkovské vedoucí evropské pracovní skupiny WEPs.