Z prvotní myšlenky odjet na Youth Exchange s BPW jsem byla nadšená. Když jsem se dozvěděla o cílové destinaci Albánii s dvoudenní přestávkou v hlavním městě Makedonie, trochu jsem znejistila. Nevěděla, co mám očekávat. S první procházkou po Skopje ze mě všechny obavy spadly. Město nazývané kýčem Evropy na mě udělalo nesmírný dojem.

Atmosféru nepochybně vytvářel kontrast chladné architektury a divoké přírody. Malebné obchody s lokálním zbožím, přátelské kavárny, restaurace a noční vyžití už mě jen ujistilo o nepochybně dobře začínajícím výletu. Další superlativy na sebe nenechaly dlouho čekat během další zastávky v Ohridu na cestě do Albánie. Blankytně modré čisté jezero, hory, klid, vznešeno a opět v kontrastu s pulzující hlavní třídou Ohridu, kterou lemovaly kýčovité butiky a prapodivné obchůdky všeho druhu. Každý pohled mě něco učil a nabíjel.

S příjezdem do Albánie jsem očekávala serioznější přístup a možná i trochu méně zábavy. Město Pogradec už nenabízelo mimo přírody tolik jako Skopje. O zábavu se tedy intenzivně staral program Gender in youth work. Na programu musím především ocenit výbornou načasovanost workshopu a přestávek. Vše utíkalo svižně, efektivně, přirozeně a prostor pro nudné chvíle rozhodně nenastal. Program nabízel informační hodnotu skloubenou se zábavou, což mě velmi překvapilo a bavilo. Hraní divadla na téma gender či tancováni před ostatními nebylo zrovna mým šálkem kávy, ale život jak víme není o pohodlnosti a zkrátka musíme přijímat nové výzvy, které nás naučí čelit svým fobiím.

Více než samotný program mě ale posunulo prostředí a především lidé, s kterými jsem tam trávila čas. Tým BPW byl pestrý. Setkala jsem se s mladými perspektivními dívkami různých názorů, na které bych pravděpodobně v běžném životě nenarazila. Celou naší skupinu éterických, alternativních a i tvrdě racionálních povah řídila statečná a trpělivá Helena, které se upřímně klaním. Organizace tohoto projektu BPW a speciálně tedy Helenou byla na výbornou. Helena byla spolehlivá, milá, usměvavá, ochotná, vše měla naplánované a uměla trpělivě poradit. Ráda se ptala na náš názor, pocity, o problémech chtěla diskutovat. Takhle si představuji přirozenou autoritu a leadra projektu.

Z programu jsem se vrátila nabitá informacemi, motivovaná a především pozitivně ovlivněná. Albánie je impresivní místo a já jsem vděčná, že jsem mohla vidět tuto okouzlující krajinu, získat nové informace a především potkat nové mladé lidi z Evropy a účastnit se zajímavých diskuzí.

Monika Miva

 

IMG_527013254155_10154194961542277_8278652141596314075_n

Log in with your credentials

nebo    

Forgot your details?

Požádat o členství v BPW

Přejít k navigační liště