V druhé polovině září letošního roku se jsme se já (Lenka Jiráčková), Helena Dreiseitlová a Iva Pohlová zúčastnily tréninkového kurzu ACTIVATE pod záštitou Erasmus+. Tentokrát jsme vyjely do Arménského Jerevanu. Téma nám bylo opět velmi blízké - sociální podnikání a podpora mladých napříč Evropou.  Tréninkový kurz měl stejnou strukturu jako v předchozích obdobných kurzech. 25 účastníků z různých koutů Evropy, interkulturní večer s představením jednotlivých zemí, či dopolední a odpolední odborné workshopy – tady například tvorba Business plánu Canvas, představení Erasmus + a Youthpass,  trendy podnikání, mladí a zaměstnatelnost, naše sny a příležitost apod. Při každém workshopu jsme se rozdělili do skupin, vypracovali společně úkol na dané téma, který jsme pak představili před ostatními.

V rámci výuky byl pro mě osobně asi největším překvapením a přínosem návštěva významného arménského kouče  Arega Tadevosyana. Jeho odpolední setkání bylo velmi inspirující a hluboké. Každý z nás si napsal 1-2 přání z dětství. S těmi jsme pak pracovali skrze naši přítomnost a přání do budoucnosti.  Díky tomuto cvičení jsem dosáhla několika svých AHA momentů.

V polovině kurzu jsme měli jeden volnější den. Nejprve jsme všichni společně navštívili místní neziskovou organizaci KASA - Komitas Action Swiss Arménie. KASA podporuje Armény, kteří se usilují o udržitelný rozvoj své země demokratickým zapojením do ekonomického, společenského a kulturního života Arménie. KASA investuje do 5 odvětví: humanitární , vzdělávací , cestovní ruch , zemědělství , stavebnictví .  Bylo velmi obohacující a inspirující vidět, jak tato mezinárodní humanitární neziskovka v Arménii funguje.

Odpoledne nás všechny čekal společný výlet, kdy jsme navštívili historické památky -  kláštery Geghard a Garni. Příroda kolem je naprosto úchvatná. Večer pro nás byla v Garni připravena večeře u soukromého hostitele, který nás překvapil nejen výbornou domácí arménskou kuchyní, ale i podomácku vyrobeným vínem a vodkou. Milým zpestřením byla slavnost pečení chleba Lavaše, který je národní pochutinou.

Další den jsme si vzájemně představili neziskové organizace, za které jsme byli vysláni. Velký zájem vzbudila naše konference Equal Pay day a speed mentoring, který děláme. Měly jsme radost, že naše zkušenosti nejen s EPD, ale i celkově se sociálním podnikáním byly pro ostatní účastníky velmi přínosné.

Arménie nás okouzlila. Svými přírodními krásami, vlídností a pohostinností lidí, výtečným jídlem a každodenními malými zázraky. Pojmenovaly jsme to jako „Flow in Armenia“  To je ale na další vyprávění.

 

Log in with your credentials

nebo    

Forgot your details?

Požádat o členství v BPW