Skip to main content
aktualitaEqual Pay Day

Jak vypadají dny EPD v Evropě? III. díl

By 13. 10. 2014No Comments

Stránky Evropské komise při Evropské unii přinášejí informace o tom, jak probíhají v jednotlivých členských zemí EU akce Equal Pay Day (EPD) – Den rovnosti platů. Tato akce má za cíl upozornit na rozdíly platů mužů a žen, které se liší ve všech zemích EU. V mnoha zemích se na organizaci akcí podílí, nebo je přímo organizuje, místní organizace BPW. Je tomu tak například v Estonsku nebo Švédsku – a samozřejmě také v České republice!

V České republice proběhl v dubnu 2014 již pátý ročník. Neškodí si připomenout, jak vypadaly předcházející ročníky jak v ČR, tak v dalších zemích.

Toto je třetí článek z krátké série (zde je první díl, zde druhý), dnes se zaměříme na Velkou Británii, Švýcarsko a Švédsko. Čtvrtý díl pak bude věnován EPD v České republice.

Organizace BPW Švédsko pořádá EPD od r. 2011. Ve Švédsku také od r. 2012 organizace Švédská ženská lobby pořádá rozsáhlou kampaň na zvýšení povědomí o platových rozdílech mezi muži a ženami. Hlavní motto, které oběhlo internet, znělo: "Od 15:51 ženy pracují zadarmo. Je čas, aby dostaly zaplaceno za celý den!".

Švýcarsko od r. 2005 zavedlo na široké platformě možnost pro firmy, aby mohly být označeny jako férové v přístupu k platům mužů a žen. Ocenění firmy získají na základě vyhodnocení platů, které neprokáže rozdíl v přístupu k mužům a ženám v platech. Firma, která toto ocenění získá, jej může použít např. při inzerci na volná místa a pro svoji propagaci.

Velká Británie již od r. 2009 pořádá EPD Fawcett Society. Termín EPD se každý rok ve Velké Británii mění, podle toho, kdy ženy už - v porovnání s muži - ten rok nevydělávají za stejnou práci peníze. Průzkum zde provedený upozornil nejen na ještě větší rozdíl v platech v určitých sektorech, ale také na to, že ženy jsou hůře placeny za práci na částečný úvazek.

Zdroj: http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/gender-pay-gap/national-action/raise-awareness/index_en.htm