Stránky Evropské komise při Evropské unii přinášejí informace o tom, jak probíhají v jednotlivých členských zemí EU akce Equal Pay Day (EPD) – Den rovnosti platů. Tato akce má za cíl upozornit na rozdíly platů mužů a žen, které se liší ve všech zemích EU. V mnoha zemích se na organizaci akcí podílí, nebo je přímo organizuje, místní organizace BPW. Je tomu tak například v Estonsku nebo Švédsku – a samozřejmě také v České republice!

V České republice proběhl v dubnu 2014 již pátý ročník. Neškodí si připomenout, jak vypadaly předcházející ročníky jak v ČR, tak v dalších zemích.

Minulý týden jsme představily 1. část dnů EPD tak, jak probíhají v Evropě. Dnes je čas na II. díl.

21. března 2014 BPW Německo zorganizovalo akce, prostřednictvím kterých informovalo o částečných úvazcích a jejich vztahu k jednotlivým životním etapám. Deutscher Gewerkschaftsbund (DGB - Německá konfederace odborových svazů) uspořádala v různých německých městech demonstrace, na kterých upozorňovala na platovou nerovnost mezi pohlavími.

Na Slovensku zorganizovalo Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny Equal Pay Day 30.3.2013, během kterého byly rozdávány letáky ohledně rozdílných platů žen a mužů.

Španělsko pořádá EPD od r. 2010 vždy 22. února, u příležitosti kterého Ministerstvo sociálních věcí, zdraví a rovnosti např. vytvořilo logo, známky a vydalo loterijní tikety s designem upozorňujících na tuto akci. Současně organizace UGT publikovala zprávu o pohlavích a jejich příjmech.

Příště se podíváme na aktivity, které proběhly v Německu, Velké Británii, Švédsku a Švýcarsku. A další - poslední - díl bude věnovám EPD v České republice.

Zdroj: http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/gender-pay-gap/national-action/raise-awareness/index_en.htm

Log in with your credentials

nebo    

Forgot your details?

Požádat o členství v BPW

Přejít k navigační liště