Koronavirová krize silně zasáhla všechny Evropany a Evropanky, ale ekonomický dopad zasahuje silněji ženy než muže. I přesto, že ženské práce v nemocnicích, v péči o děti nebo práce v supermarketech byly ze začátku krize oceňovány aplausy na balkonech a při veřejných prohlášeních, jsou to práce, které jsou hojně nerovně placené. 

Ženy v posledních měsících přichází o zaměstnání mnohem rychleji než muži. Mnohé z nich pracují v sektorech „orientovaných na klienta“, což je například cestovní průmysl, eventový management, hotelnictví, pohostinství, maloobchod, různé formy terapie a v mnoha dalších, které byly zvláště ovlivněny touto krizí.

Jen v březnu ztratilo své zaměstnání téměř pětkrát více žen než mužů. (1) Navíc ženy provádí většinu neplacené práce vyplývající ze zavření škol a školek, onemocnění členů rodiny či zavření jídelen. Například v Německu bylo spočítáno (2), že rodiče tráví denně tři hodiny s dětmi domácí výukou. V 82 % se rodiči myslí matky. Následkem této dodatečné práce doma, ženy nemají čas se účastňovat veřejné diskuze. Článek publikovaný v časopise „Natural“ (3) a některé dřívější akademické studie (4) proběhlé během nouzového stavu ukázaly, že během této krize ženy v akademickém prostředí vydaly pouze polovinu odborných článků ve vědeckých časopisech v porovnání s dobou před krizí. Ženy mají méně času než kdykoli předtím investovat čas do své kariéry - zatímco vzrůstající nezaměstnanost poskytuje firmám bohatou nabídku na zaměstnání kandidátů z mužských řad. Toto ještě více ženám ztíží jejich přístup k rozhodovacím pozicím v budoucnosti.

Z koronavirové krize se tak může stát zdrcující krize pro ženy v jejich platech, úsporách, penzi, celkové účasti na ovlivňování dění ve světě. Proto i nyní je stále ten správný čas pro narovnávání a podporu rovnosti žen a mužů, nejen v ČR. 

Evropská komise a Evropská rada v těchto dnech vytváří Nástroj pro zotavení a odolnost s rozpočtem 500 miliard EUR. Tento investiční Plán na znovu-spuštění a modernizaci ekonomiky, se zaměřením na digitalizaci a zelenou přeměnu, vytvoří budoucnost pro Evropu bojem proti klimatické změně a zaváděním zelené a digitální proměny. V obou zmíněných sektorech však existuje dominance mužů, což může znamenat, že bez dalších opatření bude tento ekonomický Stimul nabízet častěji zaměstnání mužům, než ženám, které o něj přišly. 

Milé dámy, jak vidno, bez "toho on-linu" to v budoucnosti nepůjde tak lehce. Vrhněme se odvážně do IT, vždyť to není jenom o kódování a programování, ale své dovednosti uplatníte třeba při analýzách (Google Analytics), nastavování strategií, psaní textů na sociální sítě či weby, design webových stránek, grafické práce, focení a tvorba videopříběhů, koláží, doprovodných materiálů apod… 

Pojďme se zapojit a malými krůčky digitalizovat své dovednosti.

V dobách krize se obvykle nastavují nová pravidla a ženy by u toho měly být. 

Podklad článku a petice k podepsání zde.  

Tags:

Log in with your credentials

nebo    

Forgot your details?

Požádat o členství v BPW

Přejít k navigační liště