Skip to main content
aktualitaAWE AkademieAWE alumniAWE příběhy

AKČNÍ ŽENY: Facilitátorka Akademie pro začínající podnikatelky AWE Lucie Krausová: Každý úspěch mých klientek je pro mě potvrzením, že to, co dělám, má smysl

Jste absolventkou AWE a v aktuálně běžícím ročníku jste se ujala role facilitátorky. Předpokládám, že když jste byla studentkou akademie, měla jste štěstí na facilitátorky? Zřejmě nemůžeme očekávat, že každé studentce sedne každá ze tří facilitátorek, anebo se mýlím? 

Všechny tři facilitátorky byly loni skvělé, jsem ráda, že jsem je v programu potkala a moc si vážím toho, že se letos to týmu můžu přidat i já.

Každá z nás letošních facilitátorek má svůj vlastní přístup, zkušenosti a způsob, jak věci vysvětlit. A to je perfektní, protože se vzájemně doplňujeme a můžeme pokrýt různé potřeby a otázky, které podnikatelky mají. To, co neosloví jednu, může být přesně to, co jiná potřebuje slyšet. Díky tomu si každá účastnice najde to, co jí pomůže na její podnikatelské cestě.

Hlavní je mít otevřenou hlavu a chtít se učit od různých lidí. Jako facilitátorky se snažíme především vytvářet bezpečné prostředí, kde se každá žena může bez obav na cokoli zeptat nebo posdílet svoje úspěchy i nezdary.

Vaší motivací přihlásit se do loňského ročníku AWE nebylo zřejmě to, že byste nevěděla ve vašem podnikání kudy-kam, vždyť podnikáte již léta a školíte podnikatelky a podnikatele, jak ekonomicky na to. Navzdory tomu jste do toho šla – potřebovala jste restart, možná oprášit angličtinu, nebo snad změnit úhel pohledu? 

Do AWE jsem se přihlásila v době, kdy jsem byla na takovém podnikatelském rozcestí. Opouštěla jsem oblast účetnictví a připravovala jsem nové zaměření na podnikatelské koučování. S klientkami běžně pracuji na jejich byznysech, pomáhám jim zastavit se, přehodnotit a třeba i přeskládat jejich podnikání. Najít si čas sama na sebe a svoje vlastní podnikání je ale mnohem těžší.

Právě proto jsem se rozhodla přidat se do AWE – chtěla jsem si vytvořit prostor, kde se můžu soustředit na svůj vlastní byznys a dát mu novou energii. Navíc, jako bonus, jsem si procvičila angličtinu, a to se vždycky hodí.

Lucie Krausová mezi studentkami AWE 2023

Kromě toho, že učíte na vašich kurzech a seminářích, jak podnikat a nezkrachovat, jste i mentorkou, konzultantkou…Jak z pohledu profesionálky hodnotíte úroveň akademie AWE? 

Líbí se mi, jak je vzdělávací systém AWE postavený na konkrétních příkladech a podnikatelských příbězích. Díky tomu je srozumitelný a nejsou to jen motivační nebo naopak příliš odborné řeči.

Vzdělání v AWE jde pěkně od základů a pokrývá podnikání v celé jeho šíři – od vlastních silných stránek přes poznání konkurence, zákazníků, cenotvorbu až po prodej a finance. I když obsahuje i složitější tabulky a analýzy, pokud je ve svém byznysu nebudete (zatím) potřebovat, můžete si tuto část hodně zjednodušit. To je na programu skvělé – přizpůsobí se vašim aktuálním potřebám a úrovni.

Všechny dámy, které mají AWE již za sebou – absolventky i facilitátorky, se kterými jsem měl potěšení hovořit, mi sice každá trošičku jinak, ale v podstatě jednohlasně líčily jedinečnou atmosféru akademie. Nazval bych ji možná „sdílecí“ s intenzivním nádechem ženské energie, vstřícnosti, s možná až neuvěřitelně přejícnou ochotou podporovat se navzájem…Jak jste tuto unikátní atmosféru navnímala vy?

Atmosféra v AWE je opravdu hodně podpůrná. Účastnice se vzájemně povzbuzují a sdílejí své zkušenosti. Kromě toho, že jsem loni v programu pracovala na svém vlastním podnikání, vždy jsem se těšila na další setkání se “spolužačkami” a jejich pokroky a úspěchy. To, že jsme v tom společně, vytváří silnou komunitu nejen přímo během programu, ale kontakty a vztahy nám vydržely i po tom, co náš ročník oficiálně skončil.

Jednou z velkých výhod AWE je, že během programu často vznikají nové spolupráce. Nejde jen o vzájemnou podporu, ale i o skutečné byznys spolupráce, společné projekty. Někdo si našel mezi spolužačkami svoje první klienty, někdo „jen” byznys kamarádky, všechno z toho je ale cenné.

Letos jste na 4. ročníku AWE členkou tria facilitátorek, průvodkyň, zasvěcovatelek, rádkyň, které jsou během celé akademie studentkám k dispozici. Jedna z definic facilitace tvrdí, že jde o řízený proces hledání způsobů, jak lze dělat věci jednodušeji. Dovolím si tvrdit, že v tomto jste expertka, vždyť jako lektorka a finanční mentorka podnikatelek a podnikatelů je učíte, jak co nejefektivněji využít běžné nástroje, které bychom měli znát a ovládat všichni…Jaký jste zvolila model facilitace na AWE?

Letošní ročník naostro začne až na podzim, můžu tedy zatím mluvit jen o svých plánech. Mám představu, že jako facilitátorka využiji hlavně to, co používám jako podnikatelská koučka a mentorka. Podporu při podnikatelských rozhodnutích a díky ekonomickému a účetnímu zázemí i náhled na finanční a daňové dopady těchto rozhodnutí. Mám bohatou poradenskou a lektorskou praxi, do hloubky jsem poznala mnoho podnikání hlavně v oblasti služeb, takže tam můžu být účastnicím nejužitečnější.

Celý  rozhovor naleznete na webových stránkách akcnizeny.com