Co si pod takovým projektem dokáže korporátní člověk představit?

Má vůbec nějaké ambice se něco nového dozvědět? Nebo to bere jen jako příležitost k poznání nových krajů a zvyků?

Pro mě jako vystudovaného ruského filologa zajistě atraktivní destinace, milovník hor je druhé mé já, takže také plusové body. Ale podnikání? Celá má rodina podniká, otec ve sklářském průmyslu, sestra v nábytku, oba úspěšně. Já jsem zas velmi loajální zaměstnanec, který se cítí dobře v prostředí velké korporace, ať už to bývaly velké americké společnosti, nebo aktuálně jedna neméně velká švédská.

Může mi takový projekt přinést vůbec něco nového a posunout mě v profesním životě?

Původní záměr byl se dozvědět něco o mladých lidech, jaké mají vůbec znalosti, zkušenosti, jaké jsou jejich plány, sny, ideály. Co je brzdí v uskutečnění jejich pracovních snů. Ráda bych možná v budoucnu podpořila právě mladé start upy formou soutěže a podpory s vybavením jejich prvních pracovních prostor, takže z tohoto hlediska jistá očekávání byla.

Co jsem ale určitě nečekala bylo, že mě jako zarytého nepodnikavce, vlastně nadchne i myšlenka rozjetí vlastního byznysu. Zatím teoreticky, ale už i jen to, že o něčem začnete přemýšlet, rozvíjet možné scénáře, je znamením, že takovéto projekty mají smysl, protože otevírají oči a dveře tam, kde by vás to nenapadlo. A to díky promyšleným workshopům pořádající organizace. 

Možná to byl i vliv Arménie, trochu magické země, kde nic není nemožné. Kde máte pocit, že každý den se stane jeden malý zázrak a vše plyne tak, jak má. Není nutné velké plánování, právě naopak, ta správná myšlenka si vás najde. Občas nečekaně a překvapivě, o to vás ale více zasáhne. Stačí jen pomyslet a vyslovit... a věci se dějí. V Arménii. 

 

Je určitě přínosné se takto vykolejit, vymanit se ze svého zažitého a bezpečného prostředí a nechat se ovlivnit třeba i trochu bláznivým 

 

Španělem, který si usmyslel, že v Arménii vybuduje olivové háje a bude stáčet organický olivový olej, který může vyvážet třeba do Číny. Přijde vám to jako nesmyslný nápad? Naopak, díky rozvíjení tohoto business plánu zjistíte, že Arménie je vlastně pramatkou všech olivovníků, které se pěstovali v této krásné hornaté krajině se specifickým klimatem již 4000 let před Kristem. Teprve později se dostaly přes Persii do oblasti Středozemního moře. A třeba také zjistíte, že olivové sady se zakládají ze stromků minimálně 100 let starých.

Týden plný překvapení, nečekaných setkání, zvláštních souher okolností a také nových přátelství.

Jestli můžu doporučit takový výjezd? Na projekt do země neznámé? Určitě ano.

Obohatí to váš život, přinese nové myšlenky a odvezete si spoustu energie i nápadů a rozhodně plný kufr nádherných vzpomínek na lidi i místa.

No a jak to bude s tím podnikáním? Uvidíme 🙂

Iva Pohlová, IKEA

 

Tags:

Log in with your credentials

nebo    

Forgot your details?

Požádat o členství v BPW

Přejít k navigační liště