Skip to main content
AWE AkademieAWE alumni

Absolventky naší Akademie reprezentovaly ČR na AWE4USummit

Ve dnech 10. - 13. června 2024 se ve Slovinské Lublani konal inspirativní AWE4U Summit, který byl zaměřen na podporu podnikavých žen z Ukrajiny. Summitu se jako zástupkyně ČR účastnily absolventka AWE 2023 Olga Solodushko a vítězka AWE 2021 Helena Bartošová.

Jaky byl AWE4USummit očima Olgy Solodushko?

Motto „Grow your mindset, grow your business“ přitáhlo 75 účastnic z osmi evropských zemí, včetně Bulharska, Portugalska, Polska, Chorvatska, Slovinska, Ukrajiny, Německa a České republiky. Společně s Helenou Bartošovou jsme měly tu čest reprezentovat Českou republiku a můj fotografický projekt „Národnostní menšiny zblízka“.

Summit nabídl inspirativní keynote přednášky jako „Budování silné a udržitelné ekonomiky podporou podniků vlastněných ženami“ (Kate Isler), „Jak jsem prodal zubní kartáček Netflixu“ (Dasha Kichuk), „Moje cesta k srdcím prostřednictvím příběhu“ (Inna Yarova), „Jak škálovat od 0 do 10“ (Andrew Skrypnyk), „Utváření budoucnosti vašeho podnikání“ (Jaka Levstek) a „Elektronický obchod: Posílení postavení žen podnikatelek pro globální úspěch“ (Kate Isler). Open-space diskuse se zaměřily na financování podnikání, budování podpůrných sítí, sestavování týmů, prodejní strategie a vyprávění příběhů, což mi umožnilo sdílet zkušenosti a získat cenné rady od svých kolegyň.

Vrcholem summitu byla soutěž o nejlepší projekt, kde vítězné projekty z Ukrajiny, Portugalska a Polska získaly cenu 5000 eur.

Summit probíhal v atmosféře vzájemné podpory a přátelství. Účastnice otevřeně sdílely své úspěchy i neúspěchy. Síla a energie setkání byly neuvěřitelné! Obdivovaly jsme odhodlání žen, které překonaly válečné hrůzy a osobní ztráty, ale přesto dokázaly začít nový život a kariéru, nezapadly do minulosti, ale soustředily se na budoucnost.

Odnesly jsme si spoustu emocí a inspirace. Uvědomily jsme si, že nejsme samy, kdo čelí podobným výzvám v podnikání v zahraničí, a pochopily jsme, že musíme pokračovat a nevzdávat se. Svět je plný dobrých lidí, kteří jsou ochotni pomoci a podpořit. Pokud chceme dosáhnout úspěchu, musíme se do toho pustit a tvrdě pracovat. Neúspěchy nás nemají demotivovat, ale posílit naši odvahu.

Nejlepší doporučení, které si odnáším je: Není dobré odkládat prodej zboží nebo služby na později, dokud nebude vše dokonalé. Nikdy nedosáhneme absolutní dokonalosti a vždy se najde někdo, kdo je lepší. Měly bychom začít s tím, co umíme dnes, a pak každý den pokračovat a zlepšovat se.

Kromě inspirace a cenných kontaktů, které jsme navázaly s dalšími účastnicemi, během AWE4U Summitu v Lublani jsme stihly prozkoumat fascinující historii a umění této slovinské metropole. Objevily jsme, že slovinské dějiny a kultura mají mnoho společného s českým kulturním dědictvím. Zvláště nás zaujala existence četné české komunity ve Slovinsku v druhé polovině 19. století, která významně ovlivnila místní společenské prostředí a uměleckou scénu, včetně vzniku loutkového divadla.

Velké poděkování za organizaci této události patří CEED a U.S. Embassy Slovenia.