Skip to main content
aktualitaPozvánka

24.5.2023 – Hlas proti násilí: happening na podporu Istanbulské úmluvy 🗓

Naplánovaná událost aktualita Pozvánka

Za organizaci Business & Professional Women CR se přidáváme k iniciativě akce

Hlas proti násilí: happening na podporu Istanbulské úmluvy.

Akce se koná  24. 5. od 18:00 online.

Happening pořádá koalice Hlas proti násilí (Česká ženská lobby, Konsent, Amnesty International, Ženy v právu, Otevřená společnost).

 

Chceme ukázat, že přijetí Úmluvy proti násilí (zkrácený název lépe vystihující její podstatu) je pro naši společnost důležitým krokem.

Její přijetí by zavázalo ČR k prevenci násilí, k zajištění účinné a dostupné pomoci obětem násilí a k spravedlivému a efektivnímu postihování pachatelů. Česká republika podepsala Úmluvu v roce 2016 a je načase, aby konečně byla přijata parlamentem. ČR je jednou z posledních zemí EU, které tuto lidskoprávní úmluvu dosud nepřijaly.

 

Vzhledem k tomu, že do konce června má Úmluvu projednat vláda, která rozhodne, zda ji pošle k projednání parlamentu, považujeme za klíčové nyní úmluvu veřejně podpořit.  Istanbulská úmluva je jedním z témat, proti kterým v ČR brojí anti-genderové hnutí. Z předchozích zkušeností víme, že organizace jako Aliance pro rodinu a Tradiční rodina budou aktivně vystupovat a mobilizovat proti projednávání Úmluvy. K dosažení svého cíle neváhají používat nepravdy a šíření strachu, a tak se jim daří získat velkou podporu.

My ale chceme ukázat, že Istanbulská úmluva má ve společnosti podporu.

Proto chceme spolupracovat s organizacemi a iniciativami, které se věnují nejen tématu násilí, ale i rovnosti žen a mužů a obhajobě lidských práv. Spolupráce organizací lépe zajistí, aby se poselství o potřebnosti řešit násilí na ženách a domácí násilí dostalo k co nejvíce lidem.

 

Zájemce*kyně o jakékoliv zapojení do organizace happeningu tedy zveme na online setkání 24. 4. od 18:00. Pokud chcete spolupracovat, ale nemůžete se této schůzky zúčastnit, dejte nám prosím vědět, zůstaneme ve spojení a budeme vás informovat.

Budeme rády, když se zapojíte.