Ve dnech 8. – 10. 4. 2022 se v Clarion Congress Hotel Prague uskuteční již 13. ročník akce Equal Pay Day. Jaký je jeho cíl a jak bude vypadat v rozhovoru pro online magazín Luxus.cz prozrazuje Lenka Šťastná, prezidentka neziskové organizace Business & Professional Women CR (BPWCR).
Projekt BPWCR, o kterém je asi nejvíce slyšet, je konference Equal Pay Day. Jak byste ji představila někomu, kdo o ní přeci jen ještě neslyšel?
Equal Pay Day není jen třídenní konference, provází ji rozsáhlá mediální kampaň, jejímž smyslem je otevřít a rozvíjet diskusi o otázkách, které ovlivňují profesní realizaci žen. Nejde jen o ty týkající se rozdílů mezi mzdami mužů a žen v Česku, upozorňujeme i na další oblasti, které postavení žen v zaměstnání a podnikání ovlivňují. Ať už jde o rovné příležitosti stoupat v kariérním žebříčku, využívání flexibilních úvazků či další kroky vedoucí například k většímu zapojování žen do rozhodovacích procesů ve firmách. Equal Pay Day není konferencí „klasického“ střihu, kdy před vašimi zraky probíhají přednášky, po jejichž absolvování si mnohdy ani nepamatujete, o čem byly. U nás je to jinak. Nemáme přednášející, ale speakery, resp. speakerky. Ti s námi se všemi sdílí svůj osobní i pracovní příběh, jsou otevřené a věří, že mohou obohatit nejen další ženy, ale i muže, pomoci jim v jejich vlastní realizaci. Motivují je, inspirují, ukazují cestu. Proto, když o Equal Pay Day s někým hovořím, mluvím o pracovně-zážitkové akci. Jsem velmi ráda, že vytváříme prostor, ve kterém můžeme nejen ženám v Česku představit úspěšné ženy a muže usilující o co největší využití potenciálu žen. Nejinak tomu bude i v rámci 13. ročníku. Již teď mohu prozradit, že na akci promluví například ženy ze společností jako Mondelez, Raiffeisenbank, Mars, Lego nebo Mary Kay. Na programu aktuálně velmi pilně pracujeme a věřím, že už brzy budeme moct představit další zajímavé osobnosti, které na konferenci vystoupí nejen jako speakerky a speakeři, ale také v rolích mentorek.
Na konferenci vždy vystupují ženy z firem. Jak se v Česku firmy dívají na rovné odměňování a diverzitu, o které se v poslední době velmi hovoří?
Smutným faktem je, že pro řadu společností je zatím diverzita jen slovo, které s oblibou používají, ale jejich firemní kultura si s ní mnohdy neví rady. Mám ale velkou radost, že se situace mění k lepšímu. Svědčí o tom i rostoucí zájem ze strany firem nejen se na Equal Pay Day prezentovat, ale také inspirovat další svými aktivitami. Příkladem může být už zmíněná společnost Mars, která realizovala studii #HereToBeHeard. Jejím prostřednictvím dala ženám prostor, aby samy řekly, co vnímají jako překážky při vytváření prostředí, kde si budou všichni rovni bez ohledu na pohlaví. Ze studie vyplynulo 8 klíčových oblastí, mezi něž patří například genderové stereotypy, systémová diskriminace nebo nerovnost v oblasti profesní kariéry. A to je právě ono nerovné odměňování, možnosti kariérního růstu nebo fenomén tzv. skleněného stropu, o kterém se na Equal Pay Day velmi často bavíme.
Zajímá Vás, proč byste si 13. ročník Equal Pay Day 2022 neměli nechat ujít? Čtěte dál 😊
Nechcete na akci, která mění vaše dny, měsíce a roky chybět? Kupte si svou vstupenku jedním kliknutím.
Business & Professional Women CR, z.s. je veřejně prospěšná organizace, která sdružuje aktivní ženy, které chtějí dělat mnohem víc než jen byznys. Organizace je součástí mezinárodní sítě BPW International, jež působí již 90 let ve více než 100 zemích světa. Zakládající členkou organizace byla česká senátorka Františka Plamínková. V ČR tuto organizaci založila v roce 2010 Lenka Šťastná s vizí, že když se ženy spojí, dokážou neuvěřitelné věci.