Jana Dušatková
Jana Dušatková je studentkou prvního ročníku projektu Akademie pro začínající podnikatelky (AWE), který je společným vzdělávacím projektem organizace BPWCR a Velvyslanectví USA v Praze. Jeho cílem je podpořit ženy v jejich podnikání.
Jana se přihlásila s projektem “Češtinářské špeky”. Přečtěte si rozhovor, ve kterém se dozvíte více nejen o jejím podnikatelském nápadu, ale i o tom, proč se rozhodla přihlásit do programu.
Jano, o čem je váš projekt “Češtinářské špeky” a co je jeho cílem?
Češtinářské špeky jsou kartičky, které zábavnou, stručnou a přehlednou formou ukazují nejčastější chyby, které v češtině děláme. A to nejen žáci ve školách, ale velmi často i dospělí. Nejsou to jenom chytáky a výjimky, ale i pravidla, o kterých často ani nevíme, že existují, nebo mylně zažité jevy, které jsou ale chybné. Snažila jsem se vybírat příklady toho, co opravdu používáme v běžné mluvě. Ne chytáky, které pravděpodobně nikdy nikam psát nebudeme. Kartičky jsou vhodné pro učitele jako doplněk do výuky češtiny, pro cizince, kteří se učí česky nebo pro kohokoliv, koho čeština baví nebo se v ní chce zlepšit. Jako bonus jsou v kartičkách kromě pravopisných a gramatických jevů také jazykové zajímavosti, etymologie běžně používaných slov či význam slov ve známých rčeních.
Kdy vznikl tento nápad?
Projekt Češtinářské špeky vznikl už v roce 2016, tehdy pouze jako moje osobní forma češtinářské osvěty. Dlouhodobě jsem si totiž všímala určitých neznalostí některých pravidel ve svém okolí. Zároveň mě český jazyk vždy bavil, bavily mě různé hříčky, zajímavosti atd.
Proč jste se rozhodla sdílet svou vášeň pro český jazyk s dalšími lidmi?
O všechny své poznatky jsem se chtěla s někým podělit a šířit to dál, ale vnímala jsem, že mé okolí to ne vždycky zajímá. Než abych tedy „otravovala“ svou rodinu a přátele, rozhodla jsem se sdílet tyto informace s těmi, které to zajímat bude. Proto jsem si na Facebooku založila stránku Češtinářské špeky, kde vznikaly první příspěvky. Po pár letech na Facebooku vznikla početná skupina fanoušků, kterou mé příspěvky bavily. V roce 2019 jsem si založila profil také na Instagramu. V tom samém roce mě napadlo, že když už mám tolik příspěvků o češtině, tolik „špeků“, můžu je udělat také v hmatatelné formě, a ne jen na internetu.
Začala jsem tedy pracovat na tvorbě kartiček. Vybrala jsem 160 nejzajímavějších a podle mě největších špeků, připravila šablony, texty a začala kartičky vyrábět. Vytvořila jsem si také web se všemi informacemi o kartičkách. Kartičky jsem nejdříve vyráběla sama, poté částečně sama, částečně jsem to řešila s tiskárnou. Momentálně kartičky vyrábí pouze specializovaná tiskárna, ale pořád řeším různá vylepšení a možnosti zdokonalení. Kartičky nabízím nejen učitelům, kteří jsou rádi za každé ozvláštnění výuky, ale také cizincům, kteří se učí česky. Občas si je kupují i maminky, které chtějí dětem pomoci s češtinou.
Co Vás motivovalo k tomu přihlásit se do Akademie? Co vnímáte jako její největší přínos pro vaše podnikání?
Motivovala mě především možnost posunout kartičky na profesionálnější úroveň, ale také určitý mentoring ohledně podnikání samotného. Za největší přínos považuji to, že probíráme všechny možné aspekty podnikání, které je třeba zohlednit, což je pro mě důležité.
Děkujeme Janě za rozhovor a přejeme hodně štěstí na její další podnikatelské cestě.
Více informací o projektu Jany Dušátkové najdete na:
Chcete se také zúčastnit příštího ročníku AWE? Dejte nám na sebe email a o jeho spuštění budete vědět jako první! ZDE
AWE před třemi lety iniciovala americká vláda. V roce 2021 se studijní programy AWE objeví ve více než 75 zemích a otevřou tak cestu podnikání pro 70 000 žen! Business & Professional Women CR (BPWCR) byla vybrána jako první organizace, která tento projekt realizuje v České republice za podpory Velvyslanectví USA v ČR.
Program AWE byl vyvinut s cílem posílit ženy na celém světě, aby naplnily svůj ekonomický potenciál, vytvářet podmínky pro zvýšení stability, bezpečnosti a prosperity pro všechny.